CZECHY: WIELKANOCNE JARMARKI

Na jarmarkach wielkanocnych w Czechach zakupimy piękne dekoracje, spróbujemy przysmaków regionalnych. Barwny program dla dzieci szykują skanseny: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków.

 

Zapraszamy także do czeskich zamków i pałaców na otwarcie sezonu wiosennego, na wycieczkę na łono przyrody lub do słynnych uzdrowisk. W Pradze jarmark wielkanocny tradycyjnie odbywa się na Rynku Starego Miasta i Placu Wacława od 9 kwietnia do 1 maja (www.prague-info.cz).

 

 

Na jarmarki zapraszają także inne miasta i zamki czeskie, między innymi:

 

Znojmo, 18–24 kwietnia (www.znojmocity.cz ),

Zamek Buchlov na Slovacku, (www.hrad-buchlov.cz),

Křivoklát, 23-25 kwietnia (www.krivoklat.cz),

Sychrov, 16–17 kwietnia www.zamek-sychrov.cz ,

Helfštýn, 23–25 kwietnia, www.helfstyn.cz,

Skansen architektury góralskiej w Rožnovie pod Radhoštěm, 23–25 kwietnia (www.vmp.cz)

 

Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok, a także ewentualnie szybkie zamążpójście.

 

W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą. W wielu czeskich wioskach zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z drewnianymi kołatkami. Ich dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą).

 

Każda prawdziwa gospodyni w Czechach przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki, mazance – ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem czy tzw. boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.

 

Zdjęcia: Czech Tourism.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top