W Warszawie otwarty został Ośrodek Informacji Turystycznej Izraela – Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki IGTO Polska. Jego biuro, którego dyrektorem jest p. Anna Zohar Żak, mieści się na 13 piętrze hotelu Marriott w Alejach Jerozolimskich 65/79 i jest 17 -tą tego rodzaju placówką w świecie.
Ma stać się nie tylko ośrodkiem informacji o walorach turystycznych Izraela, ale również ułatwiać wzajemne kontakty biurom podróży i organizatorom turystyki obu krajów. Dysponuje ono sporą ilością publikacji i materiałów informacyjnych o Izraelu i Ziemi Świętej, w tym również w języku polskim.
Uroczystość otwarcia IGTO, w której uczestniczyło liczne grono gości ze sfer rządowych, parlamentarnych, dyplomatycznych, branży turystycznej i mediów, poprzedziła konferencja prasowa Ministra Turystyki Izraela pana Stasa Misezhnikova.
Poinformował on, że do Warszawy przyleciał na zaproszenie polskiej minister Sportu i Turystyki oraz rządu polskiego. Podkreślił również, że między naszymi rządami i krajami są bardzo dobre stosunki. Dodał, iż także w Izraelu powstaje analogiczna placówka polska, co pozwoli lepiej informować jego rodaków o naszym kraju oraz zainteresować ich przyjazdami do Polski.
Mówiąc o turystyce izraelskiej stwierdził, że w Izraelu budowana jest coraz lepsza infrastruktura turystyczna, aby sprostać oczekiwaniom gości. Mimo trwającego na świecie, zwłaszcza w USA i Unii Europejskiej kryzysu gospodarczego, a także zmianom geopolitycznym w regionie, co przekłada się na spadek międzynarodowego ruchu turystycznego, jego 7,5-milionowy kraj odnotował w ub. roku rekordową liczbę 3,5 mln zagranicznych turystów.
Problemy, jakie mają sąsiedzi Izraela, zwłaszcza Egipt, nie pozostają jednak bez wpływu na ten ruch. Tak np. wielu zagranicznych turystów odpoczywających na egipskich plażach, przyjeżdżało do Izraela na jeden dzień. Co jednak już praktycznie nie ma miejsca. Znacząco też zmniejszyła się liczba turystów polskich przyjeżdżających do Izraela.
W rekordowym, 2008 roku odnotowano ich około 150 tysięcy. Ostatnio już tylko 100 tysięcy. Polska, dodał, ma jednak ogromny potencjał turystyczny. Liczymy więc na liczniejsze przyjazdy. Zwłaszcza, że Izrael ma przecież ogromne walory jako kierunek wyjazdów turystycznych. I robi wiele, aby zachęcić do przyjazdów zagranicznych gości.
Nowymi, rozwijającymi się rynkami przyjazdów turystycznych są Indie i Chiny, a także Rosja i Ukraina po zniesieniu dla nich wymogów wizowych. Najwięcej przyjeżdża obywateli USA, Rosji, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski i Włoch. Działalność promocyjna kraju koncentruje się również na określonych społecznościach. Prawosławnych, katolikach, protestantach.
Na studiach turystycznych wprowadzono nowy kierunek: religioznawstwo, którego absolwenci zajmują się pielgrzymkami i obsługą grup religijnych. Minister przypomniał, że największym atutem turystycznym jego kraju jest Ziemia Święta z Jerozolimą oraz zabytki i miejsca ważne dla trzech największych religii. Takiego atutu nie ma żaden inny kraj świata.
Izrael, chociaż jest państwem małym, leży nad 4 morzami. Dodam, bo nie wszyscy Czytelnicy o tym zapewne wiedzą, że oprócz Śródziemnego, Czerwonego i Martwego, Morzem Galilejskim nazywa się tam również jezioro Tyberiadzkie ( Genezaret ). Leży w 7 strefach klimatycznych, posiada pustynie, góry, najniżej położony punkt na świecie nad Morzem Martwym.
Ponadto święte wody rzeki Jordan, wspomniane już Jezioro Tyberiadzkie, historyczne i współczesne miasta nad morzem Śródziemnym i w głębi kraju. W Izraelu zimują, a jest ich około 500 milionów !, ptaki przylatujące z Europy i chętnie obserwowane przez ornitologów oraz amatorów. Są liczne ścieżki rowerowe, trakt winny i ponad 200 rozlewni wina.
Ciekawie zapowiadają się też perspektywy podróży kolejowych. Poza już istniejącymi odcinkami, w planach jest budowa szybkiej kolei Tel Awiw – Ejlat nad Morzem Czerwonym. Ma ona pokonywać tę trasę w 2 godziny. Izrael – kontynuował minister – jest państwem nowych emigrantów z całego świata. Przywieźli oni ze sobą cząstkę kultury, także gastronomicznej, krajów z których przybyli. Tworzy to nową jakość.
W lipcu br. ma zostać podpisane porozumienie Izrael – Unia Europejska o „otwartym niebie”, co obniży ceny przelotów. Odpowiadając na liczne pytania, minister poinformował, że jego kraj zainteresowany jest również wzrostem liczby turystów izraelskich, nie tylko młodzieży, odwiedzających Polskę. Na moje pytanie usłyszałem, że wpływy Izraela z turystyki wyniosły w 2010 roku około 10 mld dolarów.
Jej udział w PKB wynosi 3%, ale według danych Banku Narodowego Izraela turystyka należy do najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Przy czym każdy kolejny milion zagranicznych gości oznacza 4 tysiące nowych miejsc pracy do ich obsługi oraz 150 mln dolarów wpływów.
Z zadowoleniem należy powitać otwarcie izraelskiej placówki informacji turystycznej w Polsce. Już dawno była ona potrzebna.
Można z dużą dozą pewności oczekiwać, że przyczyni się ona do lepszego informowania naszego społeczeństwa o walorach Izraela jako celu podróży oraz mieć będzie pozytywny wpływ na dalszy rozwój ruchu turystycznego między naszymi krajami i to w obu kierunkach. Sądzę, że pomoże ona również nam, dziennikarzom, w uzyskiwaniu nowych, ciekawych informacji oraz materiałów, które zainteresują naszych czytelników i słuchaczy.
Zdjęcia: Grzegorz Micuła i autor ( izraelska i polska bandery na maszcie statku na Jeziorze Tyberiadzkim )