Egzotyczne Maroko Maroko to wspaniały, egzotyczny kraj afrykański – świat orientalnych barw i zapachów, wielkich, pięknie zdobionych meczetów, tajemniczych medyn i gwarnych suków. Otoczone glinianymi murami muzułmańskie miasta, obronne kasby i wyniosłe grzbiety Atlasu, gorące piaski pustyni, doliny i oazy oraz ciągnące się kilometrami szerokie piaszczyste plaże nad błękitnym oceanem. A wszystko to zaledwie 4 godziny lotu odrzutowcem z Polski. Nic więc dziwnego, że od kilku lat Maroko cieszy się rosnącym zainteresowaniem naszych turystów.
Przewodnik Maroko, W labiryncie orientalnych medyn przybliża historię i kulturę tego niezwykłego kraju oraz oprowadza po jego najciekawszych regionach.
W Zaproszeniu do Maroka znajdziemy informacje o najciekawszych miejscach w kraju, a także propozycje pięciu tras zwiedzania – pierwsze trzy proponują trasy tygodniową, dwutygodniowa i miesięczną – w zależności od czasu jaki przeznaczyliśmy na zapoznanie się z tym ciekawym krajem a także dwie trasy – Maroko błękitne; wzdłuż wybrzeży Atlantyku i Morza Śródziemnego, oraz Ksary i piaski – wyprawa z góry Atlasu i na Saharę. Autor wymienia też najważniejsze święta i coroczne festiwale i koncerty odbywające się w Maroku.
Część druga, Informacje praktyczne, zawiera, wiadomości dotyczące zarówno dojazdu do Maroka, formalności związanych z wjazdem, wyjazdem i pobytem, jak i sposobów podróżowania po kraju czy noclegach i wyżywieniu. Podaje co zabrać na wyjazd do Maroka, przykładowy zestaw podróżnej apteczki listę rzeczy przydatnych w takiej podróży, sugeruje, kiedy najlepiej przyjechać do tego kraju, zachęca do zawarcia ubezpieczenia podróżnego. Ważny jest rozdział o miejscowych obyczajach i o fotografowaniu i filmowaniu tubylców, co często bywa powodem konfliktów a także informator od A do Z zawierający mnóstwo wiadomości przydatnych w podróży.
Część Informacje krajoznawcze poświęcona geografii, przyrodzie oraz kulturze i historii Maroka to skrót wiadomości o tym interesującym kraju z mnóstwem ciekawostek m.in. o przysmaku starożytnych – rybnym sosie garum czy złożonej z murzynów czarnej armii sułtana Mulaja Ismaila.
Wreszcie najobszerniejszy rozdział – Zwiedzanie kraju – opisuje miasta i regiony, które warto zobaczyć. Kraj podzielony został na kilka najważniejszych regionów. Każdy rozdział otwiera mapa z opisanymi w nim miastami i miejscami, które trzeba koniecznie zobaczyć. Opisano tu także najciekawsze i najbardziej malownicze trasy dojazdowe do tych regionów. Atutem przewodnika są także szczegółowe plany miast oraz dokładne informacje praktyczne ułatwiające orientację oraz znalezienie interesującego nas dworca, muzeum, hotelu, restauracji czy biura podróży oraz numery telefonów ważnych instytucji jak pomoc medyczna informacja turystyczna czy komunikacja. Znajdziemy tu tez wiele przydatnych z punktu widzenia turysty rad i wskazówek, które pomogą uniknąć kłopotów i niepotrzebnych wydatków.
Treść przewodnika wzbogaca 36 zdjęć na barwnych wkładkach, plany i mapki oraz liczne informacje monotematyczne w ramkach na szarej apli. Na planach miast zaznaczono nie tylko obiekty godne zwiedzenia, ale także hotele, restauracje i inne ważne dla turysty miejsca. Nie brakuje też map regionów i schematów wybranych atrakcji turystycznych.
Na końcu książki umieszczono mini słowniczki francusko – polski i arabsko – polski, ułatwiające poruszanie się po kraju oraz Indeks wybranych nazw geograficznych.
Autorem tej ciekawej książki jest Krzysztof Bzowski, historyk, podróżnik i wykładowca akademicki, od lat interesujący się kulturą arabską, ale także autor wielu publikacji z innych kręgów kulturowych.
Krzysztof Bzowski – MAROKO w labiryncie orientalnych medyn. Wydawnictwo BEZDROŻA. 376 str. Cena 49,90zł.