DOMINIKANA: EGZOTYCZNE SMAKI

Wyobraźcie sobie wszystkie piękne obrazy łączące się z Republiką Dominikańską – od pięknego morza, barwnej przyrody, palm kołyszących się z wiatrem, przyjaznych ludzi do wspaniałego jedzenia, bez którego ten obraz nie byłby doskonały.

 

Ludzie w Republice Dominikańskiej są dumni ze swojej kuchni i uwielbiają ją. Jedzenie jest ważną częścią ich życia, a do dyspozycji mają najróżniejsze smaki i składniki. Mieszkańcy Republiki Dominikańskiej lubią cieszyć się jedzeniem w gronie przyjaciół i rodziny.

 

Starym sposobem na szczęśliwą rodzinę jest świeże jedzenie, przy którym piękne zapachy zbudzą najpiękniejsze wspomnienia od dzieciństwa aż po dorosłość. Republika Dominikańska była wcześniej hiszpańską kolonią i wiele hiszpańskich dań zostało tutaj przyjętych. Także sporo afrykańskich dań i receptur Indian Taíno (którzy byli pierwszymi mieszkańcami Republiki Dominikańskiej), jest bardzo popularnych i wiele z nich zachowało swój oryginalny smak do dziś.

 

 

Dominikańska kuchnia ma sporo wspólnych cech z gastronomicznymi tradycjami innych karaibskich wysp. Jakie potrawy czekają na Was? Najpierw chodźmy zobaczyć, gdzie otrzymamy wszystkie potrzebne składniki do ugotowania pysznego jedzenia. Większość składników sprzedaje się w supermarketach albo sklepach „Colmado”.

 

Wśród ulubionych potraw w Republice Dominikańskiej są Sancocho, Pastel en Hoja, Moro, Mofongo, Locrio, La Bandera (kombinacja ryżu i fasoli), Casabe albo Plátano, o którym będziemy mówić później. Tropikalne owoce jak papaja, ananas, słodkie banany i mango są jedzone cały czas. Nie tylko na śniadanie, ale też w ciągu dnia.

 

Zawsze możecie spróbować świeżego soku owocowego albo jeść same owoce. Tradycyjny dominikański obiad nazywa się „La Bandera Dominicana“, czyli flaga Republiki Dominikańskiej. Potrawa składa się z duszonego mięsa, białego ryżu i fasoli. Istnieje wiele wariantów tego pysznego trzykolorowego dania. Ryż jest biały i je się go z mięsem, kukurydzą albo warzywami.

 

Mięso może być drobiowe, wołowe, wieprzowe albo i kozie. Dodatkiem jest zawsze sałatka albo smażony banan. Na menu możecie też znaleźć „salsa criolla”, czyli sos kreolski. Jest to sos warzywny z cebulą, papryką i pomidorami. Sos jest często serwowany z rybami, krewetkami i mięsem drobiowym. Innym popularnym sosem jest „al ajillo”, czyli sos czosnkowy, albo też „la crema”- rodzaj beszamelu.

 

Na śniadanie je się prostą kanapkę z ciepłym napojem albo szklanką soku owocowego. Bardzo popularną potrawą jest mangú (kasza z bananów typu platan) z jajkiem na twardo i osmażonym salami z cebulką. Chyba nie ma lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia. Weekendy w Republice Dominikańskiej są dla większości mieszkańców okazją do rodzinnych spotkań z krewnymi albo przyjaciółmi.

 

Oczywiście, nie może tam brakować pysznego jedzenia ani picia. Typowym jedzeniem na taką okazję jest „Sancocho”, które zwykle składa się z kilku typów warzyw, a są to: yuca, ñame, yautía, mapuey i inne. Zielony banan, tzw. plátano i kolendra są także ważnymi składnikami tej potrawy. Większość przepisów na „Sancocho” zawiera wołowe, drobiowe lub wieprzowe mięso, ale naprawdę wyjątkowe „Sancocho” na szczególne okazje nazywa się „Siete Carnes“, ponieważ zawiera siedem rodzajów mięsa.

 

Podczas Bożego Narodzenia, kiedy cała rodzina się spotyka, piecze się prosię (lechon asado), przygotowuje się moro de guandules (ryż i groch) i sałatkę ziemniaczaną. Na Wielkanoc przygotowuje się wyjątkowe „habichuelas con dulce“ ze słodkiego bobu. Ta potrawa jest w każdym dominikańskim domu. Różne części kraju mają swoje miejscowe specjały.

 

Południowy-wschód kraju był zamieszkany przez osoby z angielskojęzycznych wysp Karaibów, które przywiozły ze sobą johnnycakes (smażone placki) i knedle, które zostały chętnie przyjęte do narodowej kuchni i nazywane są „yaniqueques“ a „domplín“. Górskie doliny są miejscem, gdzie rosną najróżniejsze owoce, nawet nietropikalne, takie jak truskawki albo jabłka.

 

Region Constanza słynie z „cepa de apio“- kreolskiego selera. Korzenie tej rośliny mogą być jedzone same albo w formie kremowej zupy. Nadmorskie rybackie wioski są doskonałym źródłem różnych rodzajów morskich ryb i innych morskich płodów, takich jak marlin, mahi-mahi, dorado albo homar. Większość mieszkańców wiosek często je tańsze ryby gorszej jakości z duszonym ryżem.

 

Dominikańska kuchnia chętnie używa różnych przypraw, takich jak cebula, czosnek, kolendra, liście kolendry, aji cubanela (pieprz) i oregano. Żaden posiłek nie obejdzie się bez pysznego ciasta na deser. Głównymi składnikami większości słodkich dań są mleko i owoce. Niektóre z nich to tradycyjne dominikańskie desery, a inne są albo zaadoptowane z innych krajów, albo wspólne z sąsiadami.

 

„Flan“ i „quesillo“, „dulce de leche“, „tres leches“ – żadne z tych ciast nie pochodzi z Republiki Dominikańskiej, ale są najbardziej popularne. Typowe dominikańskie desery zawierają „majarete”- słodki kukurydziany puding i „mala rabia”- kompot o konsystencji syropu ze słodkich ziemniaków i owoców. Ananas, pomarańcza, grejpfrut, papaja, kokos to podstawowe składniki prostych deserów.

 

Bardzo często owoce są posypane cukrem i ozdobione cynamonem albo orzeszkami. Jeśli zamieszkacie w hotelu, będziecie mieli do dyspozycji dania kuchni międzynarodowej z możliwości spróbowania niektórych dominikańskich dań. Spróbujcie miejscowych dań, ponieważ zaskoczą Was doskonałym smakiem, dosłownie zakochacie się w tym jedzeniu i nie będziecie chcieli próbować nic innego.

 

Pamiętajcie, że Republika Dominikańska to kraj, który oferuje wszystko, o czym marzycie. To nie tylko piękne plaże, cudownie niebieskie morze, ale też kuchnia, która napełni wszystkie Wasze zmysły. Więcej informacji o kraju można znaleźć na www.GoDominicanRepublic.pl

 

Zdjęcia: OIT Republiki Dominikańskiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top