Każdego roku dwa europejskie miasta otrzymują zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury. W 2017 roku tytuł ten przypadł duńskiemu Aarhus oraz Pafos na Cyprze. W Aarhus – drugim co do wielkości mieście Danii, znajduje się najciekawszy w tym kraju skansen miejski Den Gamle By, w którym zgromadzono 75 zabytkowych obiektów. W zrekonstruowanym miasteczku jest poczta, szkoła, kościół i teatr, a nawet wiatrak. Po stawie pływają żywe kaczki, można też przeprawić się łódką na drugą stronę. A także zapoznać z tym, jak niegdyś żyli Duńczycy. Pieczołowicie bowiem odtworzone zostały tradycyjne zajęcia rzemieślników – m.in. kowali, garncarzy i stolarzy, którzy w strojach z epoki prezentują swoje umiejętności.
Można również zobaczyć pracownię złotnika, piekarnię w której pachnie jej wyrobami. W sklepie można kupić anyżkowe cukierki czy dopiero co wyjęte z pieca ciasteczka, upieczone w zabytkowej piekarni bułki, śledzie z beczki, grubo mieloną razową mąkę czy słodycze.
Pachnie świeżo zmieloną kawą, a na ladzie leży gazeta z 1864 roku. W salonie posłuchać można gry na klawikordzie w wykonaniu starszej pani w XIX-wiecznym stroju, w kuchni zaś spróbować gotowanego właśnie kapuśniaku. Najmłodsi mogą tu pobawić się w gry, w które bawiły się dzieci w średniowieczu.
Ciekawym doświadczeniem jest wizyta w mieszkaniu stylizowanym na lata 50-te XX w.
W Danii wiele starszych osób choruje na Alzheimera, Duńczycy wpadli więc na pomysł aby pomóc im odzyskać pamięć poprzez stworzenie mieszkania z lat ich młodości.
Ludzie chorzy na tę chorobę bowiem o wiele lepiej pamiętają co działo się w przeszłości niż w dniu wczorajszym. I niejednokrotnie w tym miejscu odzyskują pamięć, nie na stałe, ale dla rodziny nawet ta chwila jest bardzo ważna.
Całe przedsięwzięcie było bardzo kosztowne, gdyż każdy szczegół mieszkania musiał być dokładnie dopracowany.
Zdjęcia: Skansen Den Gamle By