Historia Roku Slovackiego w Kyjovie (60 km od Brna) na Slovacku, najstarszej imprezy etnograficznej w Republice Czeskiej, sięga roku 1921. Należy on do najstarszych festiwali folklorystycznych w kraju i największych imprez kulturalnych o znaczeniu ponadregionalnym i międzynarodowym.
Tradycja organizowania festiwalu została przerwana po wybuchu drugiej wojny światowej i wznowiona w roku 1956. Od 1971 roku impreza odbywa się regularnie, co cztery lata. Pierwszy Rok Slovacki zorganizowało miejscowe towarzystwo gimnastyczne Sokół w roku 1921 z okazji pięćdziesiątej rocznicy swego powstania.
Celem organizatorów była pomoc przy zachowaniu i dalszym rozwoju slovackiej kultury ludowej. Impreza ma wielkie znaczenie dla regionu kyjovskiego i całego Slovacka. Regularnie odbywające się festiwale w latach 1921 – 1931 i od roku 1956 mobilizowały działalność miejscowych towarzystw regionalnych, zespołów pieśni i tańca, orkiestr dętych i cymbałowych a także artystów ludowych.
Impreza w Kyjovie jest licznie odwiedzana przez gości z kraju i z zagranicy. W roku 2011, od 11 do 14 sierpnia, odbędzie się już jej XVIII edycja. Do miasta przybędą tysiące miłośników zwyczajów, strojów, muzyki i rzemiosł ludowych. Na gości czekają wystawy, spotkania z folklorem, przegląd orkiestr dętych, cymbałkowych, zabawy taneczne, jarmarki, tradycyjne korowody w strojach ludowych i oczywiście regionalne przysmaki.
Najważniejszym punktem festiwalu będzie tak zwana Jazda Królów, upamiętniająca ucieczkę króla Macieja Korwina z Węgier po przegranej bitwie w 1468 roku. Królem zostaje tradycyjnie 10 – 12-letni chłopiec, jadący w damskim stroju ludowym, strzeżony przez dwóch członków straży przybocznej, którzy zbierają datki dla swojego pana.
Bilety wstępu na festiwal można zakupić w kasie Miejskiego Ośrodka Kultury i w Centrum Informacji. Ceny biletów: od 150 koron (niedziela) do 500 koron (od czwartku do niedzieli). Można zakupić także bilety na poszczególne imprezy.
Region Slovacko może poszczycić się tytułem European Destinations of ExelleNce 2011, przyznanym w ramach międzynarodowego konkursu na najlepsze destynacje. Region jest znany z produkcji wina a także wciąż żywych tradycji folklorystycznych. Swoje ślady pozostawili tu łowcy mamutów, Rzymianie, władcy Wielkich Moraw, Żydzi, budowniczowie zamków i artyści ludowi.
Wybrane ciekawostki w okolicy:
Miejscowość Dolní Věstonice jest znana na całym świecie z odkrycia archeologicznego tzw. Vestonickiej Wenus, wykonanej z palonej gliny figurki kobiety powstałej 29000-25000 lat temu. Figurka ta, wraz z kilkoma innymi znalezionymi w pobliżu jest najstarszą znaną ceramiką na świecie.
Zamek Milotice nazywany jest perłą południowych Moraw. Szczyci się unikatowo zachowanym zespołem budynków barokowych i architektury ogrodowej. Ekspozycja zamkowa prezentuje życie ostatnich właścicieli – rodu Seilern-Aspang, którym zamek został po wojnie skonfiskowany na podstawie Dekretów Beneša.
Zamek Buchlovice to klejnot architektoniczny w stylu baroku włoskiego. Otacza go wspaniały ogród tarasowy i park angielski. Jednym z symboli zamku są fuksje, których tutejszy zbiór liczy 1200 rodzajów.
Pałac Arcybiskupów i ogrody w Kroměřížu są letnią rezydencją arcybiskupów oraz biskupów ołomunieckich. Pałac razem z ogrodem kwiatowym, leżącym pierwotnie za murami miasta, znalazł się na liście UNESCO. Ozdobą ogrodu są rabaty ułożone w symetryczne wzory, labirynt oraz kolumnada z galerią rzeźb przedstawiających antyczne i bajkowe postacie. W podziemiach pałacowych znajdziemy piwnice winne, w których produkowane są świetne jakościowo wina mszalne.
Tutejsza tradycja produkcji wina ma 735 lat. W piwnicach zachowały się najstarsze fragmenty murów gotyckiego zamku z XIII wieku. Wino dojrzewa w zabytkowych beczkach różnej wielkości – największa z nich ma pojemność 19 tysięcy litrów. Najstarsza pochodzi z roku 1805. Turyści mogą rezerwować zwiedzanie piwnic z przewodnikiem, połączone z degustacją win mszalnych, ewentualnie z poczęstunkiem.
Miejsce pielgrzymkowe Velehrad. Barokowa bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Cyryla i Metodego jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Czechach. Związana jest z misjonarską działalnością w IX wieku Apostołów Słowian, świętych Cyryla i Metodego. Bazylika velehradzka jest jednym z czterech katolickich sanktuariów na świecie, którym papież Jan Paweł II ofiarował Złotą Różę.
Uherské Hradiště nazywane jest sercem regionu Slovacka. Tradycyjnie w połowie września odbywa się tu barwna impreza – święto wina i dni otwartych zabytków, przybliżająca historię i bogate tradycje folklorystyczne. Oprócz degustacji miejscowego wina na gości czekają imprezy kulturalne, barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty.
Kompleks Lednicko-Valticki powstawał w XVII-XX wieku w majątku Lichenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach. Znajdują się w nim liczne stawy, lasy i wspaniałe parki z rzadkimi okazami drzew. Na życzenie właścicieli zaprojektowano sporo niedużych budowli o poetyckich nazwach. Kompleks lednicko-valticki wpisany został na listę UNESCO.
Bukovansky Mlyn. Zbudowany w roku 2004 młyn dominuje nad okolicą gminy Bukovany koło Kyjova. To niezwykłe miejsce przyciąga corocznie tysiące turystów. Znajduje się tam niewielka ekspozycja muzeum wsi slovackiej XIX wieku i galeria prezentującą głównie twórczość regionalnych artystów.
Z tarasu umieszczonego na ostatnim piętrze rozciąga się wspaniały widok na okoliczne sady, winnice, odległe Białe Karpaty a przy dobrej widoczności nawet na okolice Bratysławy. Na terenie kompleksu na gości czeka także rustykalny hotel i restauracja z regionalną kuchnią i najlepszymi winami z okolic Kyjova.
Więcej informacji: www.slovacko.cz www.slovackyrok.cz
Zdjęcia:
Jazda Królów – CzechTourism – Frantisek Synek
Zabytkowych miast, kolejno: Milotice, Kromierzyż, Velehrad, Uherske Hradiszte – Cezary Rudziński