CZECHY: JAZDA KRÓLÓW NA LIŚCIE UNESCO

Jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji ludowych w Czechach, tzw. Jazda Królów, odbywająca się corocznie wiosną w regionie Slovacko na południu Moraw, została w listopadzie wpisana na listę UNESCO.

 

Pierwsze wzmianki o tradycji pochodzą z początku XIX wieku, ale jej korzenie sięgają podobno dawniejszych czasów.

 

Etnografowie nie są zgodni co do genezy tradycji. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów.

Podczas imprezy, która corocznie odbywa się na Slovacku, chłopcy jadąc na odświętnie przystrojonych koniach zbierają dary dla swojego króla. Królem zostaje zwykle kilkunastoletni chłopiec, jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez członków straży przybocznej. Trzymana w jego ustach róża symbolizuje milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany.

Imprezie towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino. Jazda Królów to czwarty czeski zwyczaj, który znalazł się na liście UNESCO. Wcześniej trafiły na nią taniec verbuňk (taniec rekrutów) z regionu Slovacko, pochody karnawałowe z regionu Hlinecko (woj. pardubickie) oraz sokolnictwo. www.jizdakralu.cz www.slovacko.cz

Zdjęcia: CzechTourism. 1 – Fr. Synek, 2 – Miasto Kyjov.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top