Poręczny, lekki mimo dobrego papieru, a przede wszystkim świetny merytorycznie, z mnóstwem zarówno informacji podstawowych, jak i wielu dodatkowych oraz ciekawostek, a także planów dzielnic i ponad 150, przeważnie dobrych zdjęć – tak można w skrócie przedstawić nowy przewodnik po Krakowie wydany w popularnej serii travelbooków Bezdroży. Napisał go, z dużym znawstwem najbogatszego w Polsce w oryginalne zabytki i mnóstwo innych atrakcji miasta, Krzysztof Bzowski. Autor także innych przewodników po naszym i innych krajach, wydanych wcześniej w tej oficynie, które z przyjemnością czytałem i recenzowałem. Już z tego wstępu do recenzji „Krakowa” wynika chyba jasno, ze polecam ten przewodnik, gdyż uważam go za bardzo dobry i pozwala on samodzielnie zwiedzać oraz poznawać to niezwykłe miasto. Dowiadując się naprawdę wiele o nim, jego przeszłości i współczesności, architekturze, kulturze oraz innych magnesach przyciągających pod Wawel gości z kraju i świata. Dodam, że odwiedzając naszą dawną królewską stolicę już ponad 70 lat, przeważnie zaledwie na kilka dni, zawsze staram się znaleźć czas, aby nie tylko wejść do kościoła Mariackiego i ponownie podziwiać wielkie dzieło Wita Stwosza, ale także zobaczyć i poznać coś nowego.
Chociaż bywałem w niej i na dwutygodniowych urlopach poświęconych tylko poznawaniu miasta i jego okolic, dowiedziałem się z tego przewodnika sporo nowego. A także, jak wiele mam w Krakowie i jego okolicach jeszcze do zobaczenia. Co więc proponuje czytelnikom autor? Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników najpierw najważniejsze krakowskie atrakcje turystyczne. 7 pereł architektury królewskiej stolicy, chyba najtrafniej wybranych z ich mnóstwa. 4 podkrakowskie klasztory. Po 5 najciekawszych muzeów oraz, dla przeciwwagi, ikon współczesnego miasta. Poprzedzające część przewodnikową Informacje praktyczne z A-Z, a także Informacje krajoznawcze z ABC, zawierają chyba wszystko, co turysta wybierając się do Krakowa i będąc w mieście, powinien wiedzieć. Wśród niezbędnych informacji o transporcie, noclegach, wyżywieniu itp., znajduje się także kalendarium historyczne od średniowiecza do roku 2007 – obchodów 750-lecia lokalizacji miasta. Sporo o kulturze i sztuce wedłu
Część przewodnikową autor podzielił, logicznie, na Wawel, Stare Miasto, Kazimierz, Podgórze, Nową Hutę oraz Inne dzielnice jak Salwador, Wesoła, Las Wolski czy Twierdza Kraków. W każdej wyodrębniając i omawiając najważniejsze w nich fragmenty czy miejsca. Z ich krótką historią, opisami, informacjami jak się do nich dostać, adresami, także stron internetowych, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów itp. Nie są to jednak informacje zdawkowe, jak w niektórych innych przewodnikach, ale, pomimo ich zwięzłości, zawierające przeważnie to, co jest naprawdę istotne. Plus ciekawostki wyodrębnione kolorowymi czcionkami. Na końcu opisu i propozycji zwiedzania każdej części miasta znajdują się przykładowe miejsca noclegowe – zarówno hotele, jak i hostele, czy kwatery, a także placówki gastronomiczne z ich nazwami, adresami, telefonami i krótką charakterystyką. Z tym przewodnikiem w ręku można więc nie tylko samodzielnie zwiedzać, ale i znaleźć w nim inne ważne informacje turystyczne.
W okolicach Krakowa jest, jak wiadomo, także sporo ciekawych miejscowości, miejsc i obiektów, nawet światowej rangi, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO. Autor proponuje poznanie, i tamtejszych atrakcji: Wieliczki, Bochni i Nowego Wiśnicza, Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Wadowic i Oświęcimia. Każdej z tych miejscowości poświęcając, krótsze niż w przypadku krakowskich, ale przynajmniej podstawowe informacje. Zarówno o ich historii „w pigułce”, jak i sugerując, co tam warto zobaczyć. I to nie tylko to, z czego te miejscowości są przede wszystkim znane. W przypadku np. Wieliczki poza kopalnią soli także Tężnię solankową, Zamek Żupny i sąsiadujący z nim kościół św. Sebastiana. Chociaż, oczywiście, poza nimi jest tam jeszcze to i owo ciekawego do zobaczenia. Plusem tego przewodnika jest też stosunkowo dokładny, jak na serię travelbooków, Indeks na jego końcu, umożliwiający szybkie znalezienie tego, co jest potrzebne.
KRAKÓW. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 247, cena 32,90 zł. ISBN 078-83-283-7275-7