BEZDROŻA: DOMINIKANA – TRAVELBOOK

Dominikanę, a ściślej 10-milionową Republikę Dominikańską, drugie pod względem wielkości państwo na Morzu Karaibskim zajmujące wschodnie dwie trzecie powierzchni wyspy Haiti, jej Narodowa Organizacja Turystyczna – Dominican Republic Tourism Board oraz biura podróży organizujące na nią wycieczki, reklamują, z dużą dozą przesady, jako raj na ziemi. Niewątpliwe jest ona ciekawa, stanowi świetne, odwiedzane coraz chętniej przez cudzoziemców, miejsce wypoczynku na morzem, zwłaszcza w zamkniętych ośrodkach dla zagranicznych gości z systemem all inclusiv. Oferuje także wiele atrakcji turystycznych poza nimi. Ale jak tam jest naprawdę, sporo można dowiedzieć się z wydanego właśnie w serii travelbooków przewodnika Bezdroży, napisanego przez polską autorkę i globtroterkę. Podobnie jak w innych i zgodnie z przyjętym schematem, najpierw przedstawia ona największe Atrakcje Dominikany. 7 Cudów natury, po 4 Najwspanialsze zabytki i Najpiękniejsze plaże oraz 6 Najciekawszych muzeów i galerii. W dwu rozdziałach wstępnych Informacje praktyczne z A-Z i Informacje krajoznawcze z ABC przedstawia rzetelnie i ze znawstwem tematu mnóstwo ważnych faktów. Wiele z nich może zaskoczyć tych, którzy zbyt ufnie wierzą w reklamę walorów turystycznych tego kraju oraz zbyt dosłownie biorą jego kolorowe foldery i plakaty.

 

Poczynając od tego, kiedy warto się tam wybrać. Sezon turystyczny trwa bowiem tylko od listopada do marca. Czyli już się skończył i zaczęła pora deszczowa niesprzyjająca wypoczynkowi i zwiedzaniu. Jest więc sporo czasu na zastanowienie się nad ewentualnym wybraniem się tam w następnym. Niestety, z Polski nie ma do Dominikany, poza ew. czarterowymi, bezpośrednich, nie mówiąc już o tanich, połączeń lotniczych. Plusem wyjazdu jest brak wiz i konieczności wykupywania na granicy karty turystycznej. Konieczne jest natomiast posiadanie dobrego ubezpieczenia, bo opieka medyczna z odpowiednim standardem jest tam droga. W ogóle wyspa do tanich nie należy, a turystyka indywidualna dopiero na niej raczkuje. Większość turystów, także polskich, wybiera się tam z biurami podróży. Ale i im zalecam przed wyjazdem kupienie tego przewodnika. Nie tylko po to, aby mogli dowiedzieć się o zabytkach i atrakcjach w pobliżu tamtejszego miejsca wypoczynku. Z dosyć obszernych informacji zawartych w tym przewodniku wynika, że różne zagrożenia czyhające na turystów, są w Dominikanie spore, mimo iż uważana jest ona za dosyć bezpieczną. Zwłaszcza – dodam – w porównaniu z sąsiednim Haiti oraz innymi krajami regionu.

Wśród zagrożeń zdrowotnych autorka wymienia malarię, wściekliznę oraz pasożyty układu pokarmowego. Z tego m.in. powodu absolutnie nigdzie nie wolno pić tam wody z kranu. Osoby, które przed przybyciem do Dominikany były w którymś z krajów Ameryki Południowej lub Środkowej, a także Afryki, muszą posiadać Międzynarodową Książeczkę Szczepień, z ważnym przeciwko żółtej febrze. Nie brak i innych zagrożeń. Chociaż kurorty są, jak zapewnia autorka, świetnie chronione, to równocześnie zaleca jednak zabezpieczanie także w nich drzwi i okien przed wyjściem z pokoju. Trzymanie pieniędzy, dokumentów i cennych przedmiotów tylko w sejfie. Zachowywanie szczególnej ostrożności zwłaszcza przy podróżowaniu na własną rękę i pilnowanie aparatów fotograficznych, sprzętu elektronicznego oraz telefonów komórkowych. Posiadanie przy sobie tylko niewielkich, niezbędnych kwot i to o niskich nominałach oraz ksero paszportu, którego oryginał powinien pozostawać w hotelowym sejfie. Unikać samotnego chodzenia po zmroku, nie mówiąc już o nocy.

W stołecznym Santo Domingo poza obszarem Starego Miasta lepiej, ze względów bezpieczeństwa, poruszać się taksówkami. Ostrzega też samotne kobiety przed zaczepkami przez tubylczych mężczyzn, a wszystkich przez natrętnymi sprzedawcami i naciągaczami, zwłaszcza na plażach i stołecznej Starówce. Radzi omijać wieczorami regiony i dzielnice prostytutek – profesja ta jest tam legalna. I bardzo uważać, także na przejściach ze światłami, kierowców, którzy nagminne łamią przepisy drogowe i nigdy nie zwalniają nawet przed wielkimi kałużami. To tylko najważniejsze z zagrożeń. Cenne są również inne informacje i rady. Np. aby pytając o cenę noclegu sprawdzać, czy obejmuje ona również podatek. Podobnie w restauracji, czy rachunek obejmuje już napiwek i podatek. Nie należy fotografować ludzi bez ich zezwolenia, zwłaszcza z ukrycia. Nawet w czystych i luksusowych toaletach nie wrzucać papieru toaletowego do muszli. Przestrzegać zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych, poza wyznaczonymi na to punktami itp.

Sporo o tym kraju można dowiedzieć się z Krajoznawczego ABC. O jego klimacie, florze i faunie, historii od 400 r. p.n.e. – do 2012 roku. A także o języku, religii – i tradycyjnych wierzeniach z Czarnego Lądu, z którego przywieziono przodków oraz o znachorach i czarodziejach. Oczywiście również o kulturze i sztuce, muzyce, tańcu, malarstwie i lokalnej kuchni oraz napojach. W podstawowej części przewodnika – prezentacji walorów turystycznych kraju, został on podzielony na: Santo Domingo i Wybrzeże Karaibskie; Punta Cana i Wybrzeże Kokosowe; Półwysep Samaná; Puerto Plata i Wybrzeże Bursztynowe; Interior oraz Półwysep Pedernales. W każdym jest najpierw króciutka prezentacja i parę słów o historii. A następnie sporo informacji o poszczególnych miejscach i obiektach wartych poznania. W przypadku muzeów itp. z wyróżnionymi kolorowym tekstem danymi o dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów lub wstępie wolnym.

Na końcu każdej części są informacje jak tam dojechać, gdzie spać i jeść, niekiedy również dodatkowo inne. Przewodnik zamyka bardzo zwięzły Indeks oraz króciutki słowniczek polsko – hiszpański. Tomik wzbogaca niemal sto kolorowych zdjęć, 3 plany i mapki, 8 dużych wkładek monotematycznych oraz 28 krótkich informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Tematami wkładek są: Podróż do Haiti; Mamajuana (koktajle z alkoholem, także butelkowane); Rum; Varmos a la playa! (o najlepszych plażach); Giganty z zatoki Samaná (humbaki – walenie); Przeźroczyste złoto (dominikański bursztyn wyżej ceniony niż europejski); Królestwo tytoniu; Trekking na Pico Duarte. Tematyka „ramek” jest różnorodna. Od informacji o tym, co warto zabrać ze sobą jadąc tam na urlop, poprzez różne informacje o kraju, przykładowe ceny – po ciekawostki. W sumie jest to więc przewodnik wart polecenia.

DOMINIKANA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Anna Kiełtyka. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 183, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5253-0

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top