BEZDROŻA: AMSTERDAM

Popularny przewodnik po Amsterdamie, to kolejna nowość Bezdroży w serii travelbooków. Jej założenia, to poręczny format, lekkość mimo dobrego papieru i kolorowych zdjęć oraz plany i mapki, a także najważniejsze informacje przydatne turyście, w tym sporo o atrakcjach i ciekawostkach również poza głównymi szlakami. W omawianym znajduje się 7 planów i mapek oraz 11 informacji w ramkach włamanych w tekst. W tym tak podstawowych, jak adresy polskich placówek dyplomatycznych, o kartach miejskich i biletach komunikacji, wypożyczalniach rowerów, kalendarz historyczny, czy ciekawostki i sugestie dla amatorów zakupów.

Z pierwszej części przewodnika: Informacje praktyczne, czytelnik dowiaduje się jak przygotować się do wyjazdu, czym może odbyć podróż, gdzie przenocować i żywić się, a także znaleźć podstawowe informacje w układzie alfabetycznym A-Z. W drugiej – Informacje krajoznawcze – o położeniu kraju i miasta, klimacie, historii, tamtejszym społeczeństwie, charakterystycznych symbolach: rowery, kanały, wiatraki, tulipany, drewniane chodaki, niebieska ceramika itp. Najobszerniejsza część tego przewodnika poświęcona jest sugestiom, radom i informacjom jak zwiedzać to główne holenderskie miasto.

 

Już na pierwszych stronach poprzedzających wspomniane części autorka wymienia to, co jej zdaniem poznać w nim trzeba przede wszystkim. Amsterdamskie kanały, dawną dzielnicę robotniczą Jordaan, Dzielnicę Czerwonych Latarni oraz najstarszy dziedziniec w mieście – Begijnhof. W przypadku muzeów, to oczywiście Rijksmuseum, Rembrandthuis, Muzeum van Gogha, ale również Dom Anny Frank i Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi. Wymienia też po cztery: ciekawe budowle, miejsca przyjazne dzieciom, miejsca określane jako niezwykle oraz place.

Są to propozycje autorskie, które jedni mogą podzielać, inni nie. Zawierają rzeczywiście najistotniejsze miejsca i obiekty, ale możliwe są także inne. Osobiście zamiast któregoś z dwu ostatnich wymienionych muzeów sugerowałbym raczej Stedelijk, bardzo ciekawe muzeum sztuki współczesnej. Pominięte zresztą, podobnie jak pierwsze trzy, w wykazie muzeów w Indeksie na końcu przewodnika, chociaż uwzględnione w nim pod ich holenderskimi nazwami. Podobnie uważam, że wśród niezwykłych miejsc należało uwzględnić najwęższy dom, nawet kosztem któregoś z wymienionych.

Ale to już kwestia zainteresowań. Ważne aby czytelnik – turysta o nich wiedział i mógł sam wybierać. A informacji na te tematy znajduje sporo w najobszerniejszej części przewodnika: Zwiedzanie Amsterdamu. Autorka proponuje bardzo rozsądnie najpierw zapoznanie się z centrum miasta, a następnie kolejno ciekawymi miejscami i zabytkami w jego częściach: południowej, zachodniej i północno-wschodniej.

W każdej z nich najpierw sugeruje co, jej zdaniem, warto zobaczyć, a następnie oprowadza po kolejnych ulicach, placach oraz wzdłuż kanałów. Z podstawowymi informacjami o oglądanych bądź mijanych obiektach i miejscach. W przypadku muzeów z ich dokładnymi adresami, stronami internetowymi, dniami i godzinami otwarcia oraz cenami biletów. Tym, którzy podczas pobytu w Amsterdamie chcieliby zobaczyć jeszcze coś poza nim, ale stosunkowo blisko, proponuje wycieczki do Haarlemu, Lejdy, Zaanse Schans, Alkmaaru i Keukenhof.

Z bardzo już zwięzłymi informacjami o każdej z tych miejscowości oraz ładnymi zdjęciami ich głównych atrakcji. Na końcu przewodnika znajduje się mini słowniczek polsko – holenderski z kilkudziesięcioma najważniejszymi słowami i zwrotami oraz wspomniany Index. Turyście, który wybiera się do Amsterdamu na krótko i nie jest zainteresowany nadmiarem informacji na temat jego dziejów, zabytków i bardziej szczegółowymi opisami poszczególnych obiektów i miejsc, czy znalezieniem w tym przewodniku adresów oraz informacji o hotelach lub innych miejscach noclegowych, albo barach i restauracjach, powinno to wystarczyć.

AMSTERDAM. Travelbook Bezdroży. Autorka przewodnika: Katarzyna Byrtek. Wydawnictwo Helion, wyd. I Gliwice 2016, str. 158, cena 24,90 zł. ISBN 978-83-283-2055-0

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top