Zimowe Dolomity

 

 

Zimą najliczniejszą grupę odwiedzających Dolomity zagranicznych turystów stanowią Niemcy, a tuż za nimi są Polacy, którzy najchętniej przybywają tu zwłaszcza zimą. I nic dziwnego – jest tu zawsze mnóstwo śniegu, osiem na dziesięć dni ze słońcem, niezapomniane widoki i kilometry tras do zjeżdżania. Potem wellness w którymś z sieci hoteli Vita Nova, dobra kolacja w którejś z regionalnych restauracji i od rana znowu na górskie trasy.

 

 

 

 

Skirama Dolomiti Adamello-Brenta są rajem dla miłośników narciarstwa i największymi okręgami narciarskimi w południowo – wschodnich Alpach. Zarówno narciarze początkujący jak i zaawansowani mistrzowie narciarstwa, znajdą tu doskonale przygotowane nartostrady o różnym poziomie trudności. Dolomiti Superski ma aż 450 wyciągów narciarskich i 1200 kilometrów tras, z czego 350 km na terytorium Trentino. Co najmniej 1100 km szlaków zjazdowych wyposażonych jest w system sztucznego naśnieżania, co gwarantuje doskonałe warunki zjazdowe od grudnia do kwietnia. Tereny narciarskie w Trentino, które zostały włączone do okręgu Dolomiti Superski to Val di Fassa-Carezza, Moena-Tre Valli, Val di Fiemme i San Martino di Castrozza-Passo Rolle.  

 

Atrakcje San Martino

 

Doskonałym miejscem na zimowy urlop jest San Martino di Castrozza, urocze miasteczko położone pośród lasów u podnóża niedostępnych szczytów Dolomitów Pale. Śnieg utrzymuje się tu przez 5 miesięcy w roku. W okolicy jest ponad 45 km tras dla amatorów narciarstwa biegowego i liczne górskie szlaki turystyczne prowadzące przez skalisty płaskowyż Pale di San Martino który w czerwcu 2009 roku wpisany został na listę przyrodniczego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Na stoku Col Verde o długości 2 km i 500 m różnicy wzniesień dzięki sztucznemu oświetleniu można szusować nawet po zmroku,. Pobliska przełęcz Passo Rolle położona na wysokości blisko 2 tys. metrów n.p.m.

 

Na 15 km stoków o różnym stopniu trudności można tu szusować na przez 5 miesięcy od końca listopada aż do końca marca. W rejonie Premiero, leżącym u podnóża masywu Pale di San Martino jest sześć malowniczych miejscowości a tutejsze wyciągi narciarskie tworzą jeden system z wyciągami odległego o 15 km San Martino di Castrozza. Turyści mają tu też możliwość uprawiania narciarstwa biegowego, wyznaczono dla nich 30 km tras, wytyczonych w przeważającej części w rezerwacie przyrody. Szkoła narciarska w San Martino, była jedną z pierwszych we Włoszech, i w sezonie zatrudnia ponad 100 instruktorów.

 

Skirama Dolomiti

 

Skirama Dolomiti Adamello-Brenta to kompleks pętli narciarskich z trasami liczącymi ponad 360 kilometrów, z czego 280 kilometrów sztucznie naśnieżanych o różnym stopniu trudności, położonych na wysokości od 2500 m n.p.m. (Madonna di Campilio) do 3000 m n.p.m. (Tonale). Ponadto 150 wyciągów, dobra baza noclegowa, przepiękne widoki i tylko jeden skipass (kasowany elektronicznie, tak że nawet nie trzeba po niego sięgać) na wszystkie trasy.

 

Dopuszczalne są dowolne kombinacje korzystania z tras. Jedną z najpiękniejszych narciarskich pętli jest 40 kilometrowa „Sellaronda” biegnąca wokół masywu Sella, oraz szlak „Panorama Skitour” którym można dotrzeć do kotlin Ciampac i Alba di Canazei i podziwiać widoki aż po najwyższy szczyt Dolomitów – Marmoladę. Nartostrady Skirama Dolomiti, znajdują się na wysokości od 2500 m n.p.m. w Madonna di Campiglio i 3000 m n.p.m. w Passo del Tonale. 

 

I wraz z nowoczesnymi urządzeniami do sztucznego naśnieżania, gwarantują możliwość szusowania od listopada do późnej wiosny. Poza tym zamontowano tu nowatorski system otwierania bramek, oparty na czujnikach czytających karty magnetyczne na odległość, umożliwia dostęp do wyciągów bez każdorazowego okazywania karnetu, eliminując w ten sposób ryzyko tworzenia się kolejek przy bramkach wyciągów.

 

Małysz w Dolomitach

 

W całym Trentino jest 800 kilometrów tras obsługiwanych przez 300 nowoczesnych wyciągów. Śnieg jest specjalnie ubijany i w razie potrzeby stosuje się dośnieżanie. Nasz Adam Małysz chętnie trenuje w Trentino. Region ten współpracuje z Polskim Związkiem Narciarskim, goszcząc zawodników z Polski. Ostatnio zmodernizowane zostały wszystkie wyciągi. Dodatkowe nowości to np. w Andalo, gdzie narciarzy zawiozą dwie nowe, ośmioosobowe gondole, czy w Marilleva, gdzie wprowadzono automatycznie zamykane sześcioosobowe kanapy.

 

Zwiększyło to przepustowość do 1000 osób na godzinę. Oprócz wspaniałych warunków do uprawiania narciarstwa zjazdowego jest też wiele innych możliwości, jak np. uprawianie narciarstwa biegowego na około 500 kilometrach tras z jedną tylko kartą Trentino Nordic Skipass. Śniegiem można cieszyć się jeszcze na wiele innych sposobów, urządzać wycieczki na rakietach śnieżnych, jeździć na łyżwach czy wybrać się na wycieczkę psim zaprzęgiem.

 

Wieczorem można korzystać z chwil relaksu w jednym ze schronisk górskich, do których można się dostać na skuterze śnieżnym, ratrakiem, na rakietach śnieżnych lub też pieszo. Niepowtarzalna atmosfera, jaka tu panuje, pozwala odprężyć się podczas biesiad z przyjaciółmi i degustacji dań przygotowywanych z lokalnych produktów. Wśród specjalności należy wymienić polentę, sporządzaną z mąki kukurydzianej i serwowaną z grzybami, dziczyznę, strangolapreti z rozgrzanym masłem i szałwią, wędliny, sery i desery.  

 

Prognoza na telefon i dojazd w Dolomity

 

DolomitiSuperOnline prześle nam sms-em prognozę pogody oraz informacje o wyciągach i trasach, natomiast „Dolomiti Superski Surf points” umożliwia surfowanie i wysyłanie wiadomości z meeting points umieszczonych w stacjach narciarskich, czy z surf points w biurach podróży, kawiarenkach internetowych, pubach i lokalach aprés ski. Do Trentino odległego od Warszawy o 1330 km można dojechać samochodem lub dolecieć.

 

Od grudnia do 4 grudnia 2009 r. do 26 marca 2010 r. w każdy piątek z Warszawy w Dolomity do Val di Fieme, Val di Fassa i Val di Sole kursować będą bezpośrednie autokary turystyczne „Narciarski Express”. Więcej na http://invitatio.com.pl/narciarski_express.html. Z Polski latają samoloty z Krakowa, Warszawy i Katowic. Z lotnisk w Wenecji, Weronie i Bergamo w Dolomity od 12 grudnia 2009 do 11 kwietnia 2010 dowozić będą narciarzy specjalne autokary FLY SKI SHUTTLE. Bilet w jedną stronę kosztuje 17€ w obie 29€. Dzieci zapłacą 12€.

 zdjęcia: Fototeca Trentino

Więcej informacji: http://www.visittrentino.it/pl, www.trentinoviaggi.net, www.DolomitiSuperski.com.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top