
Zamierzamy jeszcze w tym roku zorganizować serie podróży studyjnych dla zagranicznych tour operatorów oraz dla dziennikarzy turystycznych. Szczególnie zależy nam na promocji wielkiego szlaku turystycznego ALPY-ADRIATYK, rozwój T-lab itp. Słowenia to najmniejszy kraj alpejski dysponujący znakomitymi warunkami i możliwościami turystycznymi. Na pierwszym miejscu wymienia się przede wszystkim sporty zimowe.
Wielki triumf w Soelden Tiny Maze – słoweńskiej wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata , specjalistki w slalomie gigancie – na inaugurację sezonu 2012/2013 w narciarstwie alpejskim, a w poprzednich latach świetne wyniki rodzeństwa Kosteliców, zwrócił też uwagę na możliwości szerokiego uprawiania narciarstwa w tym kraju.
Doskonale znane są entuzjastom tego sportu zimowe ośrodki takie jak Planica ze słynną skocznią do lotów narciarskich, gdzie znakomite wyniki uzyskiwał Adam Małysz, Kranjska Gora, świetnie zagospodarowana turystycznie już od wczesnych lat 40-tych, Kanin położony na wysokości 2000 m tuż przy granicy z Włochami z bliskim dojazdem z Tarvisio.

Inne słynne obiekty turystyczne w tym kraju to Jaskinia Postojna, o długości 27 km jedna z najdłuższych na świecie i bodajże najpiękniej usytuowane, najbardziej malownicze jezioro alpejskie – w Bled, położone zaledwie 55 km od Ljubljany. Największe wrażenie sprawia Zamek w Bledzie i niezwykła wysepka na jeziorze z kościołem MB Wspomożycielki oraz z dzwonem z 1543 roku podobno spełniającym wszelkie życzenia tych, którzy dźwięk tego dzwonu usłyszą.
Jak mówi Ana Vugrin, w tym roku ( podsumowano I półrocze) do Słowenii przyjechało o 6,4 proc. turystów więcej niż w tym samym okresie roku 2011, z tego o 4,8 proc, więcej tych, którzy przebywali w tym kraju dłużej niż jedną dobę. Ale także mieliśmy – mówi Ana – prawie 2 proc. mniej turystów krajowych niż rok temu. Kryzys nas także nie omija. Mimo wszystko mała Słowenia rozwija swoją turystykę naprawdę dynamicznie.
Jeżeli w roku 1995 przyjechało do tego kraju 732 tys. gości , to w roku 2011 już ponad 2 mln. Są to przede wszystkim Włosi, Austriacy, Niemcy i Chorwaci. Coraz więcej jest także Polaków, choć do Słowenii jest dalej niż do renomowanych ośrodków alpejskich np. w Austrii . Wpływy z turystyki, która należy do głównych dziedzin gospodarki słoweńskiej kształtują się rocznie w granicach 2 mld dolarów.
Zdjęcia: Slovenia Touristic Board