NIEMCY: CZY WEZERA ZAMARZŁA ?

Wielu ciekawskich obserwuje każdego roku w dniu 6. stycznia Bremer Eiswette – Bremeńskie zakłady „lodowe“. Ten stary zwyczaj polega na sprawdzaniu, czy rzeka Wezera płynie, czy jest zamarznięta – co w dialekcie bremeńskim brzmi: „of de Werser geiht or steiht”.

Piętnastu ubranych na czarno panów punktualnie o godzinie 12.00 idzie trop w trop za ważącym 99 funtów „Krawczykiem“ do „Punkendeich“ albo Osterdeich.

Krawiec sprawdza za pomocą gorącego żelazka stan rzeki – po dziś dzień tradycja ta kultywowana jest z zachowaniem całego aktorskiego ceremoniału, pomimo iż Wezera od dziesięcioleci nie zamarza.

Początek słynnych zakładów sięga roku 1828: Naśladując angielskie kluby dżentelmenów grupa kupców bremeńskich zakładała się o to, czy Wezera jest zamarznięta czy wolna od lodu, a stawką zakładu było wspólne jedzenie kapusty. Z biegiem czasu jedzenie kapusty zamieniło się w wielką imprezę charytatywną, w której co roku pod koniec stycznia uczestniczy 400 „znamienitych” ze świata biznesu, polityki i życia publicznego Niemiec, przekazując środki finansowe na szczytne cele.

Bremen / Eiswette – Brema / Zakłady „lodowe“ niemiecki: http://www.bremen.de/die-eiswette-37256170 angielski: http://www.bremen.de/curiosities-9703734

Zdjęcia: WFB

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top