SŁOWACJA: ZIMOWE NOWOŚCI W SEZONIE 2016/2017

W nadchodzącym sezonie zimowym na Słowacji do dyspozycji miłośników białego szaleństwa będzie 350 km tras zjazdowych oraz 600 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Do transportu narciarzy służyć będzie około 940 wyciągów oraz 73 kolejek linowych z całkowitą przepustowością ponad 500 tys. osób/godz. Co roku poprawia i poszerza się jakość oferowanych usług, co powoduje większe zadowolenie z zimowego wypoczynku. Ponad 40 nowoczesnych ośrodków zimowych dysponuje sztucznym naśnieżaniem na powierzchni powyżej 600 ha i dzięki temu długość takich tras wynosi około 220 km. Sezon narciarski na Słowacji trwa od 130 do 160 dni.

 

W ostatnich latach w turystykę zimową na Słowacji inwestowane są potężne środki finansowe przeznaczone są na poprawę infrastruktury narciarskiej, budowę nowoczesnych kolejek linowych, rozbudowę bazy noclegowej oraz modernizację termalnych parków wodnych. Łączna kwota zimowych inwestycji do infrastruktury narciarskiej, hoteli, termalnych parków wodnych na Słowacji za ostatnich 8 lat wynosi około 300 mln EUR.

Ceny dziennych karnetów narciarskich w TOP sezonie kształtują się w granicach od 15 do 38 EUR. Najdroższe karnety są jednodniowe w okresie Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Cenowo najbardziej atrakcyjne są karnety wielodniowe oraz 7-dniowe pakiety pobytowe. Polecamy także zakup skipassów w ośrodkach narciarskich w Wysokich i Niskich Tatrach przez internet, bez niepotrzebnego stania w kolejkach przy kasach – www.gopass.sk.

Dodatkowym atutem tej formy rezerwacji karnetów są niższe ceny niż przy kasach. Dobrą wiadomością w tym sezonie jest również to, że w większości ośrodków narciarskich dzieci jeżdżą gratis. Przypominamy, że od ubiegłorocznego sezonu wprowadzony został obowiązek posiadania kasku dla osób poniżej 15 roku życia. Za jego brak grozi narciarzom kara do 330 euro oraz usunięcie ze stoku przez zarządcę ośrodka narciarskiego.

Do grona najlepszych słowackich ośrodków narciarskich należą: Jasna Niskie Tatry, Tatrzańska Łomnica, Štrbské Pleso, Park Snow Donovaly, Snowparadise Veľká Rača – Oščadnica, SKI Bachledova, Vrátna Free Time Zone, Winter Park Martinky, Ružomberok – Malinô Brdo Ski&Bike, SKI PARK Kubínska hola i Zuberec Rohace – Spalona Dolina.

Oto najważniejsze inwestycje i nowości narciarskie na Słowacji:

JASNA NISKIE TATRY – www.jasna.sk

Największą tegoroczną inwestycją narciarską w tym ośrodku jest uruchomienie nowej 15-osobowej kolejki gondolowej na południowych stokach Chopoka. Dolna stacja kolejki gondolowej znajduje się w rejonie Krupova na wysokości 1084 m n.p.m. Gondolki od firmy DOPPELMAYR dojadą do górnej stacji kolejki w rejonie Kosodrzewina (1488 m n.p.m.) z szybkością 6 m/s w ciągu 4,5 min.

Podczas jazdy pokonają odległość 1212 m i różnicę poziomów 404 m. Przepustowość 30 nowych 15-osobowych gondol wynosi będzie 2800 osób/godz. Nowoczesna kolejka kursować będzie nawet przy wietrze o prędkości do 90 km/h. Inwestycja w wysokości 11,6 miliona Eur umożliwi szybki i komfortowy dojazd dwiema 15-osobowymi kolejkami gondolowymi, z przesiadką w rejonie Kosodrzewina, aż na sam szczyt góry narciarskiej Chopok (2004 m n.p.m.).

Czas jazdy gondolami z dolnej stacji Krupova na Chopok wynosić będzie 10,34 min. przy różnicy wzniesień 920 m. W najlepszym, największym i najnowocześniejszym słowackim ośrodku narciarskim Jasna Niskie Tatry czeka na narciarzy i snowboardzistów 49 km tras zjazdowych. Zdolność przewozowa 30 kolejek i wyciągów narciarskich wynosi prawie 34 400 osób na godzinę.

Jasna oferuje idealne warunki dla początkujących oraz wytrawnych narciarzy, snowboardzistów, freeriderów oraz skialpinistów. W nadchodzącym sezonie po obu stronach Chopoka wzmocniony zostanie system technicznego naśnieżania, poszerzone trasy zjazdowe a ratraki śnieżne korzystać będą z najnowocześniejszych technologii i nawigacji satelitarnych SNOWsat, które pokazywać będą wysokość pokrywy śnieżnej w poszczególnych miejscach tras zjazdowych.

Gwarantuje to śnieg przez co najmniej 5 miesięcy w roku. Wieczorem można w Jasnej szusować na trasach w rejonie Biela Put. Dzieci mają do dyspozycji nowoczesne parki narciarskie Maxiland /Lucky, Biela Put i Krupova/, w których uczą się jazdy na nartach poprzez zabawę. Ośrodek Jasna Niskie Tatry oferuje także liczne obiekty gastronomiczne na stokach i w ich okolicy /Happy End, Von Roll, Rotunda-Chopok, Kosodrevina/.

W Jasnej w tym roku rozpoczął się pierwszy etap budowy „Centrum Jasna”, które będzie miało swój „Plac Główny” w pobliżu popularnej restauracji i klubu muzycznego Happy End. Przy tej okazji przebudowany i powiększony zostanie klub Happy End, a stary budynek poczty przekształcony w kameralny 4* Hotel Poczta z awangardowym i nowoczesnym designem www.hotelposta.sk Otwarcie hotelu zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2017 roku.

ORAVA SNOW – ORAWSKA LEŚNA (BESKIDY ORAWSKIE) – www.oravasnow.sk

W najchłodniejszej słowackiej miejscowości Orawska Leśna, nazywanej słowackim biegunem zimna, realizowany jest II etap rozbudowy ośrodka narciarskiego. W nadchodzącym sezonie w ośrodku tym położonym w Beskidach Orawskich narciarzom udostępniona zostanie nowa 4-osobowa kolejka krzesełkowa. Jej długość krzesełka (zastąpi ona dotychczasowy wyciąg orczykowy w rejonie Kohutik), wynosić będzie 805 m.

Dodatkowo w ośrodku powstanie nowy wyciąg orczykowy o długości 500 m. Do transportu narciarzy od nadchodzącego sezonu służyć będą dwie 4-osobowe kolejki krzesełkowe i 3 orczyki z całkowitą przepustowością ponad 6 000 osób/godz. Wraz z budową nowej kolejki i wyciągu poszerzony zostanie system sztucznego naśnieżania.

Od sezonu zimowego 2016/2017 tak uzupełniane będą wszystkie trasy o długości 8,5 km. Koszt tegorocznych inwestycji wynosi 2,5 miliona Eur. Ośrodek Orava Snow należy do rodzinnych ośrodków narciarskich. Dolna stacja zlokalizowana jest na wysokości 760 m n.p.m. a górna na wysokości 963 m.

Ośrodek umożliwia szusowanie dla początkujących narciarzy na niebieskich (łatwych) trasach oraz dla średnio zaawansowanych narciarzy na czerwonych trasach. Dla zaawansowanych narciarzy jest do dyspozycja krótka czarna trasa. W ośrodku znajduje się także park snowboardowy, lodowisko oraz 2 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

SKI BACHLEDOVA DOLINA – JEZERSKO – TATRY BIELSKIE/PIENINY www.skibachledova.sk

Ośrodek narciarski Ski Bachledova w tegorocznym sezonie zimowym przygotował nowe inwestycje związane z infrastrukturą narciarską i dojazdem do ośrodka. Dla osób przyjeżdżających z Polski od strony Pienin powstała nowa droga asfaltowa. W rejonie narciarskim Frankowa, który posiada wyciąg orczykowy o długości 1090 m i dwie trasy zjazdowe koloru czerwonego o łącznej długości 1500m w tym roku dobudowano kasy, bufet i WC.

W rejonie Jezersko poprawiono drogi dojazdowe, parking oraz zbudowano oświetlone lodowisko przy Pensjonacie Jezersko. Ośrodek Ski Bachledova także w tym sezonie będzie miał wspólny karnet z polskimi ośrodkami narciarskimi należącymi do projektu TATRY SKI. Razem około 40 km tras zjazdowych i 51 kolejek i wyciągów na jednym karnecie www.tatryski.pl

Ośrodek narciarski położony jest na północnych i południowych stokach Spišskej Magury z malowniczym widokiem na Tatry Bielskie oraz Pieniny. Oferuje wspaniałe warunki narciarskie dla całych rodzin z gwarancją śniegu przez cały sezon.

Do dyspozycji narciarzy są: 4-osobowe krzesło Jezersko, 3-osobowa kanapa Bachledova Dolina, 6 orczyków, 10 tras zjazdowych o łącznej długości 10 km dla wszystkich kategorii narciarzy i 26 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Przepustowość ośrodka wynosi 7 600 osób/godz. Ski Bachledova oferuje także wieczorową jazdę w godz. 17.00-21.00, która jest wliczona w cenie całodziennego karnetu. Nowością tegorocznego sezonu będą także bezpłatne skibusy z Popradu, Wysokich Tatr i Keżmarku, które dowiozą narciarzy aż pod wyciągi w Bachledovej Dolinie.

 

Zdjęcia: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top