WIELKA BRYTANIA: 150 LECIE LONDYŃSKIEGO METRA

W tym roku londyńskie metro, zwane przez londyńczyków „the tube”, obchodzi swoje 150. urodziny. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji upamiętniających rocznicę, m.in. rekonstrukcję pierwszego przejazdu z lokomotywą parową w specjalnie odnowionych zabytkowych wagonach. Metro w Londynie jest najstarsze na świecie.

 

10 stycznia 1863 roku otwarto pierwszą część linii Metropolitan wiodąca z Paddington do Farringdon. Obecnie londyńskie „tube’ ma 11 linii, z których codziennie korzysta średnio 3,2 miliona pasażerów na 270 stacjach. Łączna długość tras wynosi 402 km. Jest to druga co do długości, po Szanghaju, sieć metra na świecie. Rocznie pociągi pokonują łącznie trasę o długości odpowiadającej 90 podróżom na księżyc.

 

Popularna nawa metra „tube” czyli „rura” odnosi się do najniżej położonych linii metra, z których korzystały pociągi o mniejszym, półokrągłym przekroju, w odróżnieniu do położonych wyżej linii zbudowanych wcześniej i wykorzystujących lokomotywy parowe. Charakterystyczne logo z czerwonym pierścieniem i poziomym niebieskim paskiem, zwane „the roundel” zostało zaprojektowane w 1908 roku przez Harolda Stablera. Znaną mapkę stworzył z kolei inżynier i pracownik metra, Harry Beck.

 

Dla upamiętnienia 150-lecia przygotowano szereg atrakcji.

 

Oto wybrane wydarzenia:

– w dniach 13 stycznia odtworzony zostanie pierwszy przejazd metra z wykorzystaniem zabytkowej lokomotywy parowej „Metropolitan Steam Locomotive No. 1” i najstarszych na świecie wagonów „Metropolitan Railway Jubilee Cariage No 353”;

 

– przez cały rok 2013 z zabytkowych stacji wyruszać będą wycieczki koleją parową ; – od lutego do października w londyńskim Muzeum Transportu zagości wystawa „Sztuka plakatu 150: największe projekty metra w Londynie” z 150 najlepszymi projektami plakatów metra od 1908r. Osoby odwiedzjące wystawę będą mogły zagłosować na swój ulubiony plakat. Szczegóły: http://www.ltmuseum.co.uk/

 

– w ramach projektu „Sztuka w metrze” („Art on the Underground”) znani artyści brytyjscy wystawią swoje prace na każdej stacji metra;

 

– nakładem wydawnictwa Penguin Books zostanie wydany zbiór 11 opowiadań o każdej z linii metra; – fani metra mogą wybrać się na pokazy związanych z nim filmów, które odbędą się na jednej ze stacji metra lub na spektakl teatralny na opuszczonej stacji Aldwych. Szczegóły: http://art.tfl.gov.uk/

 

– londyńskie Muzeum Transportu przygotowało również wydarzenia prezentujące metro „od kuchni” w oddziale muzeum w Acton, które organizuje również specjalne weekendy otwarte

 

– nowa książka „Wzornictwo londyńskiego metra” („London Underground by Design”) Marka Ovende; – Po niedawnym sukcesie projektu pochodni olimpijskiej na igrzyskach w Londynie, Edward Barber & Jay Osgerby zaprojektują dwufuntową moneta wydaną z okazji 150. rocznicy.

 

13 FAKTÓW NA 2013 R: CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z LONDYŃSKIM METREM

 

1. Metro w Londynie jest najstarszym metrem na świecie i w tym roku obchodzi 150. urodziny.

2. Metro przewozi ponad 3 miliony pasażerów dziennie.

3. W latach 2011-2012 londyńskie metro przewiozło rekordową liczbę pasażerów, a liczba podróżnych osiągnęła 1 171 miliarda.

4. Metro w Londynie znane jest jako „the tube”, czyli „rura”, co pierwotnie odnosiło się do najniższych linii metra, z których korzystały pociągi o mniejszym, półokrągłym przekroju, w odróżnieniu do położonych wyżej linii zbudowanych wcześniej i wykorzystujących lokomotywy parowe. Termin ten stosowany jest obecnie jako nazwa całej sieci metra.

5. W celu ujednolicenia oznakowań stacji powstało charakterystyczne logo: czerwony okrąg z poziomą granatowa belką i napisem „underground” w środku. W 2008 roku znak ten obchodził setną rocznice powstania.

6. Mapkę ze schematem całego systemu zaprojektował Harry Beck, inżynier i pracownik metra. Beck uznał, że może zrezygnować z odwzorowania realnych odległości pomiędzy stacjami, bo nie są one aż tak ważne, gdy podróżuje się pod ziemią. Charakterystyczne mapki metra dostępne są na każdej stacji.

7. Średnia prędkość pociągu metra wynosi 33 km/h.

8. Każdy pociąg metra przejeżdża w roku 184 269 km.

9. Długość sieci metra wynosi 402 km.

10. Codziennie ponad tysiąc osób zostawia coś w metrze. Wszystkie przedmioty przekazywane są do biura na Baker Street, zatrudniającego 40 osób na pełen etat. W każdym momencie biuro przechowuje 200 tysięcy zagubionych rzeczy; niektóre z dziwniejszych przedmiotów trzymanych tam w przeszłości to samurajskie miecze, sztuczne szczęki, trzy martwe nietoperze i czterometrowa łódka. Przedmioty nieodebrane po trzech miesiącach są sprzedawane na aukcji lub przekazywane na cele charytatywne.

11. Albus Dumbledore, postać z serii o Harrym Potterze, ma bliznę w kształcie mapy metra nad lewym kolanem.

12. Karta Oyster została wprowadzona do londyńskiej sieci transportu w 2003 roku. Od tamtej pory wydano 55 mln kart Oyster. Można z niej korzystać również na najnowszym dodatku do gigantycznego systemu transportowego w stolicy, czyli Emirates Air Line, pierwszej miejskiej kolejki linowej w Wielkiej Brytanii, z której rozciąga się widok na Londyn nad Tamizą.

13. Rząd brytyjski przeznaczy 16 miliardów funtów na modernizację metra do 2030 r.

 

Więcej informacji o wydarzeniach upamiętniających 150-lecie metra można znaleźć na stronie: http://www.ltmuseum.co.uk/whats-on/tube150

 

Zdjęcia: VisitBritain

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top