W 2024 r. Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) w ramach kampanii promującej Niemcy, jako kraj sztuki i kultury skupia się na 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha. Artysta urodził się 5 września 1774 r. w Greifswaldzie (wówczas szwedzkie Pomorze, a obecnie Meklemburgia-Pomorze Przednie) – malarz, grafik i rysownik jest jednym z najważniejszych artystów okresu romantyzmu.
Jego najbardziej znane dzieła „Krzyż w górach” (Ołtarz z Tetschen) stworzony około 1807 roku, „Mnich nad morzem” (1810), „Wędrowiec nad morzem mgły” (1818), „Kredowe klify na Rugii” (1818), „Morze lodu” (1823/24) i „Etapy życia” (1835) są tak popularne na całym świecie, że Friedrich jest obecnie uważany za najsłynniejszego niemieckiego malarza po Albrechcie Dürerze. Jego precyzyjne kompozycje stały się synonimem romantyzmu jako wyraz przemyślanego przedstawienia krajobrazu.
Na początku XIX wieku obrazy Friedricha, w których nadał krajobrazom znaczenie religijne i skupił się na estetyce efektu, w rewolucyjny sposób zerwały z dominującym wówczas rozumieniem malarstwa romantycznego jako sentymentalnej sztuki ekspresji oraz tradycjami barokowego i klasycystycznego malarstwa pejzażowego. W ten sposób artysta miał znaczący wpływ na sztukę nowoczesną.
Petra Hedorfer, prezeska DZT: „Niemcy mają ugruntowaną pozycję celu podróży kulturalnych i są numerem jeden dla Europejczyków podróżujących po całym świecie.
Według badania „Monitoring Sentiment for Domestic and Intra-European Travel” przeprowadzonego przez Europejską Komisję ds. Turystyki w lutym 2023 r., kultura i dziedzictwo kulturowe są jednymi z najważniejszych kryteriów dla Europejczyków przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca docelowego, obok wyjazdów wakacyjnych nad morze i plaże, i wypadów do miast. Mając to na uwadze, widzimy ogromne możliwości zainspirowania turystów przyjazdami do Niemiec jako celu z wyróżniającymi się ofertami turystyki kulturowej.
Romantyzm był pod silnym wpływem niemieckich filozofów, muzyków, poetów i artystów sztuk plastycznych. Wiele świadectw tej ważnej epoki kulturowo-historycznej jest dziś nadal szczególnie atrakcyjnymi celami dla międzynarodowych gości. Dzięki naszym działaniom w ramach roku jubileuszowego Caspara Davida Friedricha odnosimy tę niepowtarzalną twórczość do aktualnych trendów, takich jak autentyczność, tęsknota za nienaruszoną przyrodą i poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób tworzymy dodatkowe motywacje dla zainteresowanych kulturą podróżników z zagranicy tak, aby jeszcze bardziej wzmocnić pozycję Niemiec jako cel podróży w międzynarodowej konkurencji”.
W 2021 r. Europejczycy odbyli łącznie 61 milionów podróży kulturalnych, w tym osiem milionów z nich było w Niemczech. Odpowiada to 13% udziału w rynku. Goście z poza Europy również doceniają niemiecką ofertę w tym segmencie, ponieważ większość „kulturalnych urlopowiczów” pochodzi z USA (13%). Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania (11%), Włochy, Francja (po 9%), Szwajcaria i Holandia (po 8%).
Największym źródłem inspiracji dla Caspara Davida Friedricha były spacery na łonie natury, zwłaszcza na największej niemieckiej wyspie Rugii, ale także w Górach Połabskich w Szwajcarii Saksońskiej z ich gęstymi lasami i tajemniczymi dolinami. Właśnie dlatego, oprócz licznych wystaw organizowanych w całych Niemczech z okazji 250-lecia Caspara Davida Friedricha, turyści mają też okazję, aby podążać śladami światowej sławy artysty z dala od miast i świadomie doświadczać natury.
„Co piąty nocleg w Niemczech ma miejsce na obszarach wiejskich. Ponadto zainteresowanie dziką przyrodą, oszczędne korzystanie z surowców, podróże neutralne dla klimatu i dbałość o własne dobre samopoczucie stają się coraz ważniejsze. W szczególności w Niemczech, zrównoważone i kulturalne oferty w miastach mogą być optymalnie połączone z wycieczkami na łono natury, a tym samym przyczyniać się do ochrony klimatu”, dodaje Petra Hedorfer.