
Fot. Francesco Carovillano
Niemcy są jednym z najważniejszych kierunków turystycznych dla miłośników kultury. Łącząc bogate dziedzictwo historyczne z nowoczesnym designem oferują unikalne doświadczenia na światowym poziomie. Dzięki dynamicznie rozwijającej się infrastrukturze i bogatemu programowi wydarzeń kulturalnych, pozostają ważnym punktem na mapie każdego podróżnika poszukującego inspiracji w sztuce i przestrzeni miejskiej.
Niemiecka oferta muzealna imponuje różnorodnością – około 7000 placówek obejmuje prestiżowe galerie sztuki, interaktywne centra techniki, muzea czy unikatowe projekty turystyczne. W 2026 roku szczególną uwagę przyciągają nowoczesne ekspozycje multimedialne i ciekawe obiekty architektoniczne.
Poniżej przedstawiamy kilka wybranych nowości muzealnych i projektów architektonicznych w Niemczech na 2026 rok
Hamburg: Muzeum Sztuki Cyfrowej
https://digitalartmuseum.com/en/
W 2026 roku planowane jest otwarcie Muzeum Sztuki Cyfrowej UBS w hamburskiej dzielnicy HafenCity. Będzie to największe w Europie muzeum poświęcone wyłącznie sztuce cyfrowej i immersyjnej. 6500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej
z pomieszczeniami sięgającymi nawet 12 metrów wysokości oferować będzie niezwykłe cyfrowe doznania. Wyjątkowo przestronne wnętrza stanowią idealną przestrzeń do prezentacji tej przełomowej i przyszłościowej formy sztuki.
Muzeum otworzy największa w Europie wystawa immersyjna japońskiego zespołu artystycznego „teamlab”.
Brandenburgia: Pojezierze Łużyckie
https://www.lausitzerseenland.de/en/start.html

W Brandenburgii proces tworzenia największego nowego krajobrazu wodnego w Niemczech i w Europie dobiega końca. Lausitzer Seeland (Pojezierze Łużyckie) będzie obejmowało 20 jezior, które powstały w wyniku zalania kopalń odkrywkowych. 5 z nich połączono kanałami żeglownymi i 31 lipca 2026 roku kanały między nimi zostaną uruchomione. W ten sposób miłośnicy żeglarstwa będą mogli pływać po jeziorach: Senftenberg, Geierswalde, Partwitz, Sedlitz i Großräschen.
Jezioro Sedlitz będzie największym sztucznym jeziorem i stanie się ważnym węzłem komunikacyjnym. Obecnie budowana jest tam infrastruktura dla turystyki wodnej, obejmująca miejsca dla kajakarzy oraz wielofunkcyjny budynek w Zatoce Sedlitz.
W przyszłości zostaną dodane miejsca do cumowania łodzi i otwarte kąpielisko.
Turyngia: HEX-Erlebniswelt
https://hex-erlebniswelt.de/
Niewysokie góry Harzu słyną z legend. Czają się tu diabły i odbywają zloty czarownic.
W 2025 roku w Harzu zbudowano nową atrakcję turystyczną, która wyglądem przypomina miotłę czarownicy. Obiekt zostanie otwarty w sezonie turystycznym w 2026 roku i oprócz wspaniałych widoków na region Harz, będzie oferować dwie zjeżdżalnie, wystawę związaną z legendami Harzu, place zabaw, a także sklepy z jedzeniem i pamiątkami.
Berlin: Katedra Berlińska (Berliner Dom)
https://www.berlinerdom.de/en/visiting/about-the-cathedral/the-hohenzollern-crypt/
Na początku 2026 roku w katedrze w Berlinie ponownie zostanie otwarta Krypta Hohenzollernów. Oprócz krypty kapucynów w Wiedniu, krypt królewskich w katedrze św. Dionizego w Paryżu i grobowca królów hiszpańskich w królewskim grobowcu „El Escorial” niedaleko Madrytu, jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc pochówku dynastycznego w Europie.
Remont pozwolił na zainstalowanie windy, dzięki której krypta będzie dostępna także dla osób niepełnosprawnych lub z ograniczoną mobilnością.
Rottweil: NECARLINE most wiszący XXL
Most Neckarline o długości 606 metrów i wznoszący się 60 metrów nad ziemią stworzy nowy, spektakularny obiekt turystyczny w Rottweil w Schwarzwaldzie – najdłuższy tego typu w południowych Niemczech. Przeznaczony będzie dla pieszych i jednorazowo udźwignie 500 osób. Z jednej strony mostu znajduje się wieża TK Elevator, która wznosi się na wysokość 232 metrów i jest najwyższą platformą widokową
w Niemczech. Po drugiej stronie mostu rozciąga się Bockshof, idylliczny park u bram średniowiecznej starówki miasta. Most wiszący nad doliną Neckaru będzie dostępny dla turystów od maja 2026 roku.
Europa-Park w Rust
https://www.europapark.de/en/park
Jeden z największych europejskich parków rozrywki obejmuje 95 hektarów powierzchni i oferuje ponad 100 atrakcji, 14 roller coasterów, 50 restauracji i hotele. Park posiada
17 stref tematycznych, które odwzorowują różne kraje oraz jeden park wodny Rulantica. W 2025 roku otwarto nową strefę tematyczną „Chorwacja”, a w 2026 roku zostanie otwarta 18. strefa tematyczna „Monako”.
Nowy terminal na lotnisku we Frankfurcie/M.
Nowy Terminal 3 na lotnisku we Frankfurcie będzie miał łączną powierzchnię 403 000 metrów kwadratowych i zostanie otwarty wiosną 2026 roku. Terminal będzie miał trzy hale odlotów i pomieści do 25 milionów pasażerów rocznie. Pasażerowie będą mogli dotrzeć do Terminala 3 z dworca kolejowego w zaledwie 8 minut, korzystając z nowej linii Sky Line.





