Spływ kajakowy niewielką rzeczką Narewką wspominam jako jedno z milszych zdarzeń na moim kajakowym szlaku. Choć też związane jest z jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć. A było to tak: zagapiliśmy się. Na pewno na bujną przyrodę.
Tymczasem prąd rzeki, niezbyt silny ale wyraźny na którymś z zakrętów, jakoś na początku drogi, zniósł nas w stronę krowiego wodopoju. A wodopój ogrodzony był wbitym w nurt rzeki pastuchem elektrycznym. Prąd rzeki pcha, prąd elektryczny – kopie. Może nie bardzo ale nieprzyjemnie. Okropność. Ledwie się od tego drutu uwolniliśmy. Ale poza tym było bardzo fajnie, choć – wbrew oczekiwaniom – dość tłoczno (letni weekend).
Narewką do jej ujścia
Spływ zaczęliśmy w Narewce, miejscowości położonej nad Narewką – rzeką. Poniżej mostu drogowego i jazu. Po lewej wypożyczalnia prywatna, po prawej stanica gminna. Korzystaliśmy z tej po lewej. Rzeka to meandruje, to płynie prosto, cały czas przez łąki. Wody toczy niespiesznie, z prędkością ok 2 km na godzinę. Trzeba więc trochę machać wiosłem, by przemieszczać się w zadowalającym tempie.
Brzegi są dość wysokie, miejscami podmyte, przeważnie porośnięte szuwarami, tu i ówdzie można jednak znaleźć dogodne wyjście na brzeg. Uwaga na pastuchy! Mijamy dwa mosty kolejowe, dwa drogowe i kilka kładek dla pieszych. I tylko jedną wieś po drodze – Lewkowo Stare (prywatna stanica kajakowa). Dużo zieleni, dużo przyrody, dużo relaksu.
Z biegiem Narwi
Po 17 km naszej drogi Narewka wpada do Narwi w miejscu zwanym uroczysko Wilcze Gardło. Gdybyśmy popłynęli na prawo, w górę Narwi, dopłynęlibyśmy do zbiornika Siemianówka (to ok.11 km pod niespieszny prąd). My jednak płyniemy w lewo – w dół rzeki, szeroką doliną.
Dalej, po lewej stronie, wieś Rybaki, po prawej widoczna w pewnym oddaleniu jedyna w Polsce pustelnia prawosławna (skit). Tu na lewym brzegu kończymy nasz spływ (ok.22 km). I w oczekiwaniu na transport powrotny, przez budzącą nieco wątpliwości kładkę, idziemy odwiedzić pustelnię.
Inne możliwości
Narewka jest lewostronnym dopływem Narwi. Jej długość wynosi 61 km, z czego 22 km na Białorusi. W widłach Narewki i jej dopływu – Hwoźny leży Białowieski Park Narodowy. Prawie w całości rzeka płynie przez teren Puszczy Białowieskiej. W granicach parku narodowego nie ma możliwości spływów kajakowych.
Od miejsca o nazwie Kosy Most (8,5 km w górę od miejscowości Narewka) można zacząć spływ po uzyskaniu zgody dyrekcji parku. Bez zgody można spływać od niewielkiego mostku w pobliżu miejscowości Gruszki (4 km w górę od Narewki). Wtedy jednak trzeba przenieść kajaki przez jaz w Narewce.
Warto wiedzieć
Narewka od XVI wieku była spławna – transportowano nią puszczańskie drewno. W drugiej połowie XVIII wieku uregulowano jej koryto a kolejne prace regulacyjne prowadzono aż do lat 30 XX w. Ostatni wielki spław drewna Narewką odbył się w czasie II wojny, w 1942 r. Po raz ostatni koryto Narewki było regulowane w początku lat 60. ubiegłego wieku. Od tego czasu zostawiono je w spokoju
.
Zdjęcia autorki
Więcej informacji i relacji turystycznych oraz krajoznawczych na: https://www.krajoznawcy.info.pl/