CZECHY: TEPLICE – NAJSTARSZE UZDROWISKO W EUROPIE ŚRODKOWEJ

\Miasto uzdrowiskowe Teplice (północno-zachodnie Czechy) w 2022 roku świętuje 1260 rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki o tamtejszych źródłach termalnych. W pobliżu najstarszego źródła w Teplicach, zwanego Praźródłem, znaleziono rzymskie i celtyckie monety i biżuterię, które podobno wrzucano do wody w podziękowaniu za jej lecznicze właściwości.

Według legendy, o której wspomina czeski kronikarz Václav Hájek z Libočan, Praźródło zostało odkryte w 762 n.e. dzięki prosiątku, które w wodzie źródlanej wyleczyło swoje chore kopytko. Początki uzdrowiska związane są z założeniem przez królową Judytę w 1154 roku klasztoru benedyktynek. Na jego terenie działał lazaret, w którym siostry wykorzystywały miejscową wodę źródlaną do leczenia wszelkiego rodzaju dolegliwości. W XVI wieku w Teplicach powstały pierwsze budynki sanatoryjne.

Paracelsus, szwajcarski lekarz i przyrodnik, nazywany ojcem medycyny nowożytnej, w 1539 roku uznał Teplice za jedno z najsłynniejszych uzdrowisk świata. Od tego czasu uzdrowisko gościło wiele ważnych osobistości, między innymi cara Piotra Wielkiego, Ludwiga van Beethovena czy cesarzową Sissi. Dawną atmosferę poczujemy spacerując po pięknych ogrodach zdrojowych z fontannami, zwiedzając Plac Zamkowy z kolumną morową autorstwa Matyáša Bernarda Brauna, pałac z ekspozycjami muzealnymi i ciekawy budynek teatru z lat 20. XX wieku w stylu secesji.

Zdjęcia: Jakub Frey

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top