Firma Gallup Global Law and Order stworzyła ranking krajów bezpiecznych i niebezpiecznych dla tych, którzy lubią podróżować w pojedynkę. Raport został opublikowany przez portal podróżniczy WeGoPlaces. Wiemy już które kraje można bez strachu odwiedzić samodzielnie, a które stanowią zagrożenie dla samotnego podróżnika?
Raport WeGoPlaces został opracowany na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego w 142 krajach świata. Na podstawie odpowiedzi ankietowanych stworzono Law and Order Index dla każdego kraju. W formularzu ankiety znalazły się pytania o odczucia związane z konkretnym krajem.
Badani deklarowali, czy czuli się bezpiecznie podczas podróży. Ankietowani zostali zapytani m.in. o to, czy czują się bezpiecznie przechodząc przez miasto samotnie w nocy, czy kiedykolwiek byli świadkami lub ofiarami napadu w trakcie podróży oraz czy mają zaufanie do lokalnej policji.
Im wyższy wynik, tym wyższe poczucie bezpieczeństwa. Najwyżej na liście najbezpieczniejszych krajów świata znalazł się Singapur uzyskał 97 punktów na 100. Kolejne miejsca na liście najbezpieczniejszych krajów, co nie jest niespodzianką, zajęły kraje Skandynawskie: Norwegia, Islandia i Finlandia po 93 pkt.
Za nimi uplasowały się Hongkong i – trochę niespodziewanie tak zaskakująco wysoko, poradziecki, środkowoazjatycki Uzbekistan – po 91pkt. Dalej Szwajcaria i Kanada po 90 pkt. i kolejna niespodzianka – Indonezja, która zebrała 89 punktów. 10 miejsce w rankingu z 88 punktami przypadło Danii.
W rankingu WeGoPlaces znalazły się także kraje, które uznawane są za najbardziej niebezpieczne. Turyści z całego świata odradzają samotne wyjazdy do tego kraju. Na ostatnim miejscu rankingu WeGoPlaces znalazła się Wenezuela. Tak nieprzychylna opinia podróżników wynika przede wszystkim z dużego konfliktu politycznego.
Wenezueli grozi wojna domowa. Turyści uznali, że w kraju często dochodzi do kradzieży, porwań i napadów. Wenezuela jest narażona na porachunki gangów zajmujących się handlem narkotykami. 44 pkt. Od wielu lat w Afganistanie dochodzi do ataków terrorystycznych i kryminalnych.
Dużym zagrożeniem są także pozostałości po wojnie. Na poboczach dróg ciągle można natknąć się na miny i niewypały. W Afganistanie należy unikać robienia zdjęć. Sfotografowanie kobiety może spotkać się z zemstą jej rodziny. 45 pkt. Na obszarze Południowego Sudanu ciągle działają grupy rebelianckie.
MSZ odradza podróże do tego kraju. Ministerstwo zaznacza, że nie uregulowany spór z Sudanem i brak kontroli administracyjnej władz w Dżubie mogą stanowić duże zagrożenie dla turystów. 54 pkt.
W Gabonie kwitnie przestępczość. Poza tym w kraju brakuje wody i prądu. 55 pkt.
Do niedawna w Liberii panowała epidemia gorączki krwotocznej (Ebola). Właśnie z tego powodu podróże po kraju mogą być odradzane. Przy granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej turyści mogą natknąć się na uzbrojone bandy. Liberia ciągle musi się odbudowywać po wieloletnim konflikcie. 56 pkt.
Republika Południowej Afryki zmaga się z bardzo dużą przestępczością. W kraju ciągle odnotowuje się kolejne przykłady napadów z bronią. Lepiej w nocy nie spacerować samotnie po RPA. 58 pkt. Meksyk nie radzi sobie z przestępczością, która związana jest przede wszystkim z działalnością karteli narkotykowych. 58 pkt. Dominikana według turystów nie jest krajem bezpiecznym. Państwo nie radzi sobie z pospolitą przestępczością.
Turyści często padają ofiarą złodziei. 61 pkt. W Botswanie odnotowuje się dużą ilość kradzieży i włamań. 61 pkt. Na 10 miejscu listy znalazło się Sierra Leone. W Sierra Leone podróżnicy nie są bezpieczni. Znane są przypadki np. napadów rabunkowych w taksówkach lub hotelach. Gangi zatrzymują samochody z przyjezdnymi i żądają opłat za dalszą podróż. 60 pkt.
Zdjęcia: Cezary Rudziński – kolejno: Singapur, Finlandia, Hongkong, Uzbekistan, Szwajcaria, Indonezja, RPA, Meksyk