CZECHY: MUZEUM SOLNICZEK

Jedna z największych na świecie kolekcji solniczek znajduje się w mieście Slaný (po polsku Słony), leżącym około 37 km na północny zachód od Pragi.

 

Dzięki darczyńcom z Czech i zagranicy, kolekcja rozrosła się do około 2800 eksponatów i nadal się powiększa. Są w niej solniczki o najróżniejszych kształtach i rozmiarach, ceramiczne, parcelanowe, plastikowe, szklane i drewniane. Ciekawostką jest największa na świecie solniczka mierząca ponad 120 cm wysokości, która pomieści aż 40 kg soli.

Wszystkie eksponaty są prezentowane w galerii mieszczącej się w nowym budynku informacji turystycznej Pod Velvarskou branou. Goście mogą zapoznać się także z ciekawymi historiami związanymi z niektórymi solniczkami, które spisane zostały przez darczyńców w księdze pamiątkowej.

Miasto, które swą nazwę otrzymało od słonego źródła, leży w delikatnie pofałdowanej krainie, pełnej pól i plantacji chmielu. Znajduje się tam wiele zabytkowych budowli, między innymi pozostałości murów miejskich z Bramą Velvarską, renesansowe budynki na Placu Masaryka i w okolicznych ulicach, ratusz z wieżą o wysokości czterdziestu metrów, kościół św. Gotarda czy klasztor karmelitów bosych z kościołem Najświętszej Trójcy.

Wiecej informacji: www.infoslany.cz/en/

 

Zdjęcia Vitězslav Krček

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top