CZECHY: ZAMKI NA SZUMAWIE

Region Szumawa, nazywany, ze względu na swe położenie i przyrodę, zielonym dachem Europy, rozkłada się na pograniczu Czech, Austrii i Bawarii. Znajdują się tam jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz, do których należy na przykład Puszcza Boubínska.

 

Spośród rzadkich gatunków zwierząt żyją tu między innymi rysie. Szumawa jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej. Kryształowo czysta woda rzeki Vydry, wioska górska Kvilda, trasa do Jeziora Czarnego i Diabelskiego czy wycieczka do źródła Wełtawy z pewnością oczaruje każdego turystę.

Region zachwyca nie tylko piękną przyrodą, ciekawe miejsca znajdą tam także miłośnicy średniowiecznych zabytków. W szumawskich lasach znajdują się trzy romantyczne zamki, oddalone od siebie o około 20 kilometrów: potężne ruiny zamku Rabí, Kašperk, najwyżej położony zamek królewski w Czechach i Velhartice, z unikatowym mostem kamiennym.

Zamek Velhartice został zbudowany w latach 1290 – 1310 jako rodowa siedziba szlachty z Velhartic. Największego rozkwitu doczekał się za panowania Buška starszego i jego syna Buška młodszego z Velhartic, wiernych dworzan króla i cesarza Karola IV. Unikatem architektonicznym jest most kamienny łączący pałac, zwany Rajskim i przednią wieżę. Pod koniec XVIII wieku zamek zaczyna podupadać.

W 1945 roku ostatni właściciele, szlachta z rodu Windischgrätzów, musieli opuścić zamek. Stał się on własnością państwa. Obecnie wnętrza średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu są otwarte dla zwiedzających. Trasy zwiedzania prezentują życie społeczeństwa i arystokracji od XV do XVII wieku.

Zamek Kašperk leży na wysokości 886 m n.p.m. i jest najwyżej położonym zamkiem królewskim w Czechach. Został zbudowany w 1356 roku przez króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV, aby chronił granice kraju z sąsiednią Bawarią i zabezpieczał szlak handlowy, zwany Złotym Szlakiem.

Zamek leży w otoczeniu pięknej, szumawskiej przyrody. Z wież zamkowych rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, prezentujących życie codzienne mieszkańców zamku. Dla najmłodszych gości organizowane są specjalne zwiedzania w historycznych strojach.

Potężny zamek Rabí, ochraniający pokłady złota w rzece Otavie i szlak handlowy między miastami Sušice i Horažďovice, założyła prawdopodobnie około 1300 roku szlachta z Rýzmberka. Zamek był dwukrotnie oblegany i zdobyty przez husytów.

To właśnie dzięki nim trafił na strony czeskich podręczników historii jako miejsce, w którym Jan Žižka, słynny przywódca taborytów, stracił swoje drugie oko. Obecnie pozostałości zamku Rabí, uważane są za największe ruiny zamkowe w Czechach. Otaczają je niemal trzy kilometry zachowanych murów obronnych.

Warto wspiąć się na potężną wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę, zajrzeć do głębokiej studni, ręcznie wyciosanej w skale i podziemi zamkowych, z naturalną szatą naciekową, w których znajdowały się cele więzienne. W komnatach zobaczymy między innymi średniowieczne piece kaflowe i modele zamku z różnych epok.

Na wycieczkę do regionu Szumawy można wybrać się po zwiedzeniu Pilzna. Odległość z Pilzna do zamku Velhartice wynosi 65 kilometrów. Po drodze warto zatrzymać się w mieście Klatovy, nazywanym bramą do Szumawy. Ciekawostką na rynku jest apteka Pod Białym Jednorożcem, z bogato zdobionym, barokowym umeblowaniem.

Apteka pełniła swą funkcję do roku 1966, następnie otwarte zostało w tym miejscu muzeum aptekarstwa. Legendarny róg, od którego pochodzi nazwa apteki, można zobaczyć wprawdzie do dnia dzisiejszego, specjaliści doszli jednak do wniosku, że nie mamy tu do czynienia z rogiem mitycznego jednorożca, lecz z zębem narwala morskiego. W pobliżu rynku, pod kościołem jezuickim pod wezwaniem

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Ignacego znajdują się katakumby. Pełniły one funkcję grobowca dla członków zakonu, jego zwolenników i ważnych mieszczan. Ich zmumifikowane ciała można tu zobaczyć do dziś. Warto także wejść na galerię widokową Czarnej Wieży, która znajduje się w południowej części rynku i mierzy 81 metrów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i Szumawę.

Zdjęcia: Czech Tourism

Informacje turystyczne o Czechach w języku polskim: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top