MUZEUM KARYKATURY: WYSTAWA BLISKO 500 NAJLEPSZYCH PRAC

W Muzeum Karykatury w Warszawie od 24 kwietnia do 16 sierpnia czynna jest wystawa blisko 500 najlepszych prac wybranych spośród 25 tysięcy znajdujących w jego zbiorach żartów rysunkowych, karykatur, ilustracji i plakatów.
Zapowiedziano je jako najśmieszniejsze, najostrzejsze, najcelniejsze, najciekawsze i najcenniejsze, a wystawę nazwano „THE BEST OF MUZEUM KARYKATURY”. Przy czym eksponowane są prace od Jana Matejki po twórców współczesnych. Na ich liście znajdują się:

Ha-Ga, Butenko, Tym, Mrożek, Dudziński, Raczkowski, Młodożeniec, Lenica, Kobyliński, Pokora, Cieślewicz, Wielgus, Szancer, Witz, Zaruba, Miklaszewski, Zarachowicz, Berezowska, Dymny, Ibis, Ziomecki, Ferster, Lengren, Pągowski, Mleczko, Topor, Jujka, Papp, Fedorowicz, Szajna, Gryń, Starowieyski, Gawłowski, Bohdanowicz, Jakubowska, Stopka, Derwich, Broda, Tarska, Piotrowski, Szaybo, Dwurnik, Chmielewski, Czeczot, Karczewska, Krauze, Macedoński, Lutczyn, Puchalski, Tomaszewski, Sawka, Flisak, Lipiński i inni!
Przy czym na każdym z dwu wystawowych plakatów znajdują się inne nazwiska. Ekspozycja swoim pomysłem i rozmachem – zapowiadają organizatorzy w informacji prasowej – odwołuje się wprost do wystawy „Najlepsze prace ze zbiorów Muzeum Karykatury”, którą jego twórca Eryk Lipiński przygotował w 1983 roku na otwarcie siedziby przy Koziej 11. I dalej: „The Best of Muzeum Karykatury” to otwarcie archiwum Muzeum dla szerokiej widowni. Przy wyborze prac świadomie odrzuciliśmy narzędzia historii sztuki, sięgając po znacznie mniej klarowne i wprost subiektywne kategorie komizmu i humoru. Zależało nam na odcięciu się od wątków akademickich i skupieniu na istocie zbiorów Muzeum Karykatury, które w założeniu miały wywoływać uśmiech odbiorcy.
Wśród pokazywanych prac znajdziemy zarówno ikoniczne rysunki mistrzów satyry, jak i zapomniane perły humoru. Uniwersalne i wciąż aktualne! O nas i o Was! Śmiejmy się razem w Muzeum Karykatury! Wernisaż odbył się 23 kwietnia, a oprowadzanie kuratorskie 26 bm. Kuratorem wystawy jest Michał Rzecznik, a patronat medialny nad nią objęli: Tygodnik Polityka, Notes Na 6 Tygodni, TVP Kultura, niezłasztuka.net. Zapowiedziany prawie czteromiesięczny czas trwania tej wystawy jest długi, ale nie warto obejrzenia jej odkładać na ostatnią chwilę!

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry