Czechy: Zamek Grabštejn

Dokładna data założenia zamku Grabštejn, leżącego w samym sercu Trójstyku granic Czech, Niemiec i Polski (Hradek nad Nisou – około 100 km od Jeleniej Góry, nie jest znana, wiadomo jednak, że stał już w XIII wieku.

 

Gotycki zamek został w XVI wieku przebudowany na reprezentacyjną renesansową siedzibę. Największy rozkwit przeżywał za panowania rodu Gallasów, a później Clam-Gallasów.

 

Od końca lat osiemdziesiątych XX wieku na zamku przebiega rekonstrukcja. Po raz pierwszy został udostępniony turystom w roku 1993.

 

 

Najciekawszym miejscem w zamku jest unikatowa renesansowa kaplica św. Barbary z bogatym malarskim wystrojem z okresu późnego renesansu. Po trwającym rok remoncie, od sierpnia 2009 jest ponownie otwarta dla zwiedzających.

 

Na turystów czeka także zwiedzanie podziemi zamkowych i sal, z oryginalnym wyposażeniem, obrazami. Piekny widok na okolicę można podziwiać z wieży zamkowej. Od roku 2009 dostępna jest także nowa ekspozycja przypominająca relacje między Josefíną Clary-Aldringen, później Clam-Gallasovą, a Ludwikiem van Beethovenem.

 

Więcej informacji: www.hrad-grabstejn.cz www.grabstejn.cz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top