CZECHY: WENUS Z MORAW ZA 40 MILIONÓW DOLARÓW

 

 

Niedaleko Mikulova na południu Moraw leży mała wioska Dolní Věstonice. W jej okolicy znajduje się piękna przyroda, ruiny zamków i rozległe winnice. Miejscowość znana jest jednak przede wszystkim z ciekawego odkrycia archeologicznego.

 

W roku 1925 prowadzone były tam badania archeologiczne, którymi kierował Karel Absolon. 13 lipca w warstwie popiołu znaleziono figurkę nagiej kobiety, datowaną na 29 000 – 25 000 lat p.n.e. Była przełamana na dwie części leżące w odległości 10 cm od siebie.

 

Figurka ma wysokość 11,5 cm, szerokość 4,4 cm. Wraz z nią znaleziono także fragmenty figurek zwierząt. Tak zwana Wenus z Věstonic jest najstarszym przedmiotem artystycznym z ceramiki na świecie. Według specjalistów jej ona bezcenna. Kiedy jednak w roku 2004 amerykańscy antykwariusze spróbowali oszacować jej wartość, doszli do kwoty ponad czterdziestu milionów dolarów!

 

Figurka znajduje w zbiorach Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie, w Instytucie Anthropos. Rzadko jest dostępna dla zwiedzających. Ostatnio można ją było oglądać w 2013 roku w Londynie na wystawie Ice Age art – arrival of the modern mind w Muzeum Brytyjskim.

 

Zdjęcia: CzechTourism 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top