CZECHY: JAZZOWE LATO I JESIEŃ

Miłośnikom jazzu polecamy wycieczkę do Czech latem lub jesienią. W tym czasie odbywa się tam najwięcej festiwali tego gatunku muzyki. Wybierzmy się więc i delektujmy się wyjątkową atmosferą zabytkowych miast, przy dźwiękach jazzowych melodii.  
 
Na początku lipca wystartuje Bohemia Jazz Fest. Warto połączyć udział w koncertach ze zwiedzaniem dziedzictwa kulturalnego Czech.
 
Wyruszmy na festiwal i zwiedzajmy przy okazji zabytki UNESCO w Pradze, Ołomuńcu i Brnie. Odwiedźmy miejsca, w których zrodziły się słynne czeskie piwa Pilsner Urquell (Pilzno) i Budweiser Budvar (Czeskie Budziejowice). Laureat nagrody Gramma, pianista Dino Peréz, wystąpi na festiwalu ze swym wspaniałym trio. Na melomanów czeka także jeden z najlepszych gitarzystów świata John Scofield czy norweska jazzowa diwa Inger Marie Gundersen.
 
W sierpniu w miastach południowych Czech odbędzie się Południowoczeski Festiwal Jazzowy. Jego główną gwiazdą będzie legenda latynoamerykańskiego jazzu Eddi Palmieri. Laureat nagrody Gramma, pochodzący z Portoryko, zagra ze swym salsa band. Niespodzianką będzie także Muzikanten, uliczny musical jazzowy z Bolzano. Portugalska piosenkarka Carmen Souza oczaruje słuchaczy swym wystąpieniem, w którym łączy między innymi jazz i fusion.
 
Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Praga zaplanowano na drugą połowę października w słynnym praskim klubie jazzowym Reduta. Autentyczny sposób interpretacji na poziomie międzynarodowym zaprezentuje East West European Jazz Orchestra. Łączy ona europejski mainstream z regionalnymi tradycjami. Wyjątkowym przeżyciem będzie niewątpliwie wystąpienie piosenkarza gospel Briana Fentresse, wspólnie z Jan Andr Quartet.  Fentress jest związany z muzyką gospel od najmłodszych lat – swoim pierwszym zespołem dyrygował mając pięć lat.
 
W tym samym czasie w Hradcu Králové zagości festiwal Jazz Goes to Town. Podczas imprezy wystąpią John Gros / Brian Seeger & Friends, grupa amerykańskich jazzmanów z New Orleans i ich czeskich kolegów. Wystąpi również między innymi European Jazz Ensemble, zespół złożony z legend i osobistości jazzu europejskiego. Największą atrakcją festiwalu jest oczywiście Jack Bruce, jeden z najbardziej utalentowanych obecnych wokalistów i basistów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top