CZECHY: JASKINIE PUNKVY DOSTĘPNE TAKŻE ZIMĄ

Trasa turystyczna wiodąca do Jaskiń Punkvy na terenie Morawskiego Krasu czynna jest także w sezonie zimowym. Morawski Kras, leżący na północ od Brna, należy do najważniejszych terenów krasowych w środkowej Europie. Odkryto tu ponad 1100 jaskiń, z których pięć jest dostępnych dla zwiedzających. Najliczniej odwiedzane są Jaskinie Punkvy z przepaścią Macocha, o głębokości 138 metrów. Rocznie przybywa tam około 200 tysięcy turystów z całego świata. Długość wszystkich korytarzy Jaskiń Punkvy wynosi około 4,5 kilometra. Dla turystów udostępnionych jest 1260 metrów, z których 440 metrów pokonuje się łodzią.

Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, 2 km od centrum informacji i restauracji Skalny Młyn, kierując się w górę rzeki Punkvy. Jeśli nie mamy ochoty na spacer, do jaskiń można podjechać kolejką turystyczną.

Podczas prawie godzinnej wycieczki zwiedza się olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami i stalagmitami, wiodące aż na dno przepaści Macocha. Tam na turystów czeka rejs łodzią po głębokiej, podziemnej rzeczce Punkvie.

Po drodze jest postój, podczas którego zwiedza się Grotę Masaryka, słynącą z najpiękniejszych nacieków skalnych. Jaskinie Punkvy można zwiedzać zimą codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach od 8:40 do 14.

Z uwagi na duże zainteresowanie turystów, polecamy wcześniejszą rezerwację. www.caves.cz/pl/jeskyne/punkevni-jeskyne

 

Zdjęcia: Moravsky Kras

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top