NIEMCY: 25-LECIE TOWARZYSTWA CHOPINOWSKIEGO W LIPSKU

Utworzone w 1992 roku Towarzystwo Chopinowskie – Neue Leipziger Chopin – Geselschaft e.V. zrzesza pianistów, pedagogów muzycznych, docentów szkół wyższych, muzyków orkiestrowych, śpiewaków i miłośników muzyki. Towarzystwo regularnie organizuje koncerty, które znalazły uznanie w życiu muzycznym miasta Lipska oraz okolicznych miejscowości. Każdego roku w październiku odbywają się Lipskie Dni Chopinowskie, zachęcające koncertami, programami muzyczno-literackimi oraz kursami mistrzowskimi. Od roku 2008 udzielane są też zlecenia kompozytorskie. W latach 2002 do 2005, podczas 24 koncertów członków Towarzystwa oraz gości, zaprezentowano ogół twórczości Chopina w ramach cyklu „CHOPIN complet”.

 

Aby wspierać młodych muzyków, Towarzystwo organizuje warsztaty muzyki fortepianowej i kameralnej dla dzieci i młodzieży, a także specjalne koncerty dla dzieci i rodzin. We współpracy z miastem Markkleeberg, Towarzystwo już od ponad 15 lat organizuje Letnie Serenady, a od roku 2005 także WESTFALSKIE DOMOWE MUZYKOWANIE, czyli cykliczne prezentacje utworów fortepianowych, muzyki kameralnej i pieśni takich kompozytorów, jak Mozart, Schubert, Brahms, Mendelssohn Bartholdy i Schumann.

W centralnym punkcie szeregu koncertów w Białym Domu w Markkleeberg znalazły się dotąd takie centra muzyczne, jak Paryż i Wiedeń. W roku 1835 w Lipsku Chopin, za pośrednictwem Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego, nawiązał znajomość z Clarą Wieck i Robertem Schumannem.

Mimo że Chopin i Robert Schumann spotkali się potem już tylko raz – w roku 1836, również w Lipsku – Robert Schumann zarówno jako muzyk, jak i krytyk muzyczny śledził dalsze poczynania Chopina. W 2017 roku Towarzystwo Chopinowskie w Lipsku obchodzić będzie 25-lecie działalności.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top