BEZDROŻA: ROZTOCZE I ZAMOŚĆ – TRAVELBOOK

„Roztocze – sielankowa, cicha kraina dzikiej przyrody oraz wielu oryginalnych zabytków burzliwej historii. Łagodne wzgórza pocięte tu i ówdzie gęstą siecią wąwozów lessowych lub zwieńczone niedużymi skałkami wapiennymi, sąsiadują z rzekami i słynnymi roztoczańskimi szumami. Pośród łagodnych krajobrazów kryją się prawdziwe perełki sztuki, z cerkwią w Radużu na czele. Wisienką na torcie jest renesansowy Zamość – miasto-forteca” – prezentują ten region naszego kraju na tylnej okładce nowego przewodnika Bezdroży z serii travelbooków autor i wydawnictwo.

Oferując równocześnie czytelnikom i turystom mnóstwo, chociaż tylko „w pigułce”, ważnych i wartych uwagi informacji o nim. Jak i pozostałe przewodniki z tej serii, jest on bogato – ponad 120 kolorowych zdjęć – ilustrowany. Zawiera też 7 planów i map, 3 duże, 2- stronicowe wkładki oraz stosunkowo niewiele, gdyż zaledwie 17 krótszych informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Autor znany z kilku już solidnych przewodników Bezdroży, głównie po innych krajach, przede wszystkim wydanych w serii „Classic”, przedstawia na wstępie, zgodnie z koncepcją travelbooków, najważniejsze Atrakcje Roztocza.

 

Zaczynając od propozycji poznawania w ciągu jednego dnia Zamościa oraz jego czterech głównych obiektów i miejsc. Następnie po 5: Zabytków renesansu i baroku oraz Osobliwości roztoczańskiej przyrody. A na koniec 4 Drewniane perełki – trzy cerkwie i jeden kościół. Dwa rozdziały wstępne są stosunkowo skromne, ale to przecież przewodnik po znanym regionie naszego kraju. Informacje praktyczne: dojazd, poruszanie się na miejscu z miejscami o noclegach i wyżywieniu oraz króciutki, zaledwie 6 haseł, Informator A-Z. Zaś w Informacjach krajoznawczych:

ABC, Kalendarium historyczne od V w. n.e. do roku 2013 – wpisania drewnianej cerkwi w Radużu, wraz z 15 innymi polskimi i ukraińskimi na Listę Dziedzictwa UNESCO oraz krótko o tamtejszej przyrodzie, florze i faunie. W części przewodnikowej Roztocze podzielone została na trzy fragmenty: Zachodnie, Środkowe i Wschodnie, z tamtejszymi miastami, miasteczkami oraz ich okolicami. Kraśnikiem, Janowem Lubelskim, Biłgorajem, Turobinem i Szczebrzeszynem w pierwszym. Zwierzyńcem, Krasnobrodem, Józefowem, Suścem i Tomaszowem Lubelskim w drugim. Oraz Narolem, Bełżcem i Horyńcem-Zdrojem w trzecim.

W każdym z krótkimi dziejami poszczególnych miejscowości, informacjami co w nich, oraz w okolicach warto zobaczyć – i opisem najważniejszych obiektów. A na końcu każdej Informacją turystyczną w ramkach: o komunikacji, noclegach i wyżywieniu. Osobno omówiony jest Zamość, oczywiście z jego historią, a to co warto w nim zobaczyć w podziale na 5 części i obiektów miasta oraz w ramkach IT. Z przykładowymi obiektami noclegowymi i gastronomicznymi, ich lokalizacją i opisem, ale bez cen. Po nich zaś również 5 miejsc w okolicach. Wśród informacji w ramkach przykładowo wymienię:

„Centralny Okręg Przemysłowy w Kraśniku”. „Bitwa na Sowiej Górze”. „Przez wzgórza Roztocza Zachodniego”. „Plaga szarańczy” (w 1711 r.). „Tarpany czy koniki polskie?”. „Na szczyt Wapielni”. „Skąd w Suścu Kargul i Pawlak?” (miejscowość rodzinna reżysera filmów z serii „Sami swoi” Sylwestra Chęcińskiego). „Rąbizad, czyli skąd się wzięły szumy?” (oczywiście słynne na potokach). „Szwedzki stół” (jedna z opowieści skąd wzięło się to określenie). „Ormianie w Zamościu”. „Zamość żydowski”. Tomik zamyka Indeks, dosyć obszerny jak na tę serię przewodników. W sumie: kolejny travelbook Bezdroży wart polecenia.

 

ROZTOCZE I ZAMOŚĆ. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2018, str. 184. cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-3175-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top