Miasto Vence miało zaszczyt gościć w latach 1964-1969, słynnego polskiego pisarza i polemistę, Witolda Gombrowicza (1904-1969), uważanego dzisiaj za jednego z najważniejszych autorów XX wieku.
Podczas pobytu w nim, oprócz intensywnej działalności literackiej, autor przyjmował w swoim domu wielu przyjaciół, malarzy i intelektualistów o międzynarodowej sławie, którzy przyjeżdżali, by go odwiedzić i aby cieszyć się słodyczą życia w tym prowansalskim mieście. Od września 2017 r. przestrzeń kulturalna poświęcona pisarzowi wita gości na drugim piętrze Willi Alexandrine, gdzie polski pisarz mieszkał od 1964 do 1969 r. wraz z żoną, Ritą.
Willa w stylu belle époque z 1911 r., przejęta przez miasto w 1988 r., została odnowiona przez gminę Vence przy cennym wsparciu Państwa Polskiego.
Wystawa podkreśla złożoną i niejednoznaczną osobowość polskiego pisarza, Witolda Gombrowicza, burzyciela świętych ideałów i intelektualnych stereotypów swoich czasów.
Czytanie wybranych fragmentów jego prac przedstawionych na wystawie wprowadza nas w świat myśli Gombrowicza, odsłaniając, wyjaśniając i komentując tajemnice jego sztuki. Wykorzystując intelektualne prowokacje, fikcje lub fantazje, zapożyczając różne postawy, zakładając i usuwając kolejne maski, ten obrazoburczy autor zmusza widza do cofnięcia się i wejścia z nim w „grę” niezgodną z mitologią mas, wywyższając przy tym prawa jednostki.
Należy zauważyć, że intencją twórców wystawy nie było przedstawienie już kompletnego portretu pisarza, ale zaproszenie widza do nawiązania osobistej relacji z Gombrowiczem, która pobudziłaby jego własną refleksję na temat twórcy. XNowości 2018 W przestrzeni muzealnej zainstalowano ekrany multimedialne, dzięki którym można między innymi zobaczyć fragment filmu dokumentalnego Andrzeja Wolskiego, „Ferdydurke” i „Kosmos” oraz korespondencję Witolda Gombrowicza i Jeana Dubuffeta.
Godziny otwarcia: wtorek-sobota: 10:00-12:00 i 14:00-16:00. Wstęp bezpłatny Adres: Villa Alexandrine, Place du Grand Jardin, 06140 Vence
Zdjęcia: Atout France – Włodek Nasidłowski