TURCJA: ZABYTKI I PRZYSMAKI

Obraz3Jak zmienna i niesympatyczna bywa kwietniowa pogoda łatwo ocenić, wystarczy wyjrzeć za okno. Ciekawą alternatywą jest zawsze wyprawa do Turcji, o tej porze  w Stambule słońce potrafi solidnie opalić, a temperatury często przekraczają szesnaście stopni.

 

Denizli – niepowtarzalne piękno

Obraz1Denizli, położone w dolinie Lykos (Çürüksu) w regionie Morza Egejskiego przyciąga uwagę turystów ze względu na ilość atrakcji. Białe i czerwone trawertyny, uzdrawiające źródła wód termalnych, bogata fauna i flora, zieleń przyrody, wspaniałe rękodzieła, dobrze rozwinięta eko-turystyka i przepyszna kuchnia – to tylko część spośród niezwykłych doświadczeń, które czekają na odwiedzających w Denizli.

Denizli to niepowtarzalne miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym, archeologicznym i kulturowym, nie tylko dla samej Turcji. Obecne są tu ślady wielu cywilizacji, m.in Hetytów, Frygijczyków czy Rzymian. W pobliżu Denizli położone jest przyciągające tłumy turystów Pamukkale, które słynie ze śnieżnobiałych krajobrazów, powstałych z wapiennego osadu, a także bogatych w minerały źródeł wody termalnej o dobroczynnych dla zdrowia właściwościach. Pamukkale wraz ze starożytnym miastem Hierapolis, w 1988 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Obraz2Podróż koleją przez Turcję

Podróż pociągiem to jeden z najbardziej komfortowych i ekonomicznych sposobów na zwiedzanie Turcji. W ostatnich latach powstał szereg nowych, tureckich linii kolejowych, zmodernizowano również wiele istniejących już tras. Co warte zaznaczenia, wybór pociągu jako środka transportu jest o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem, niż lot samolotem lub podróż samochodem. Wycieczka koleją to idealna okazja do tego, aby odkryć najpiękniejsze miejsca Turcji. Z okna pociągu mamy możliwość zobaczenia całych miast i podziwiania ich krajobrazów, co może stać się niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem.

Zakupy w Stambule – gdzie warto się wybrać?

Stambuł jest miastem o bogatej historii, a jego wielokulturowość widoczna jest niemal na każdym kroku. Słynie on także z niezwykle atrakcyjnych miejsc, w których można wybrać się na zakupy. Wśród licznych obiektów handlowych znajduje się tu m.in. znany na całym świecie Wielki Bazar (Kapalı Çarşı), którego powierzchnia zajmuje aż 30 hektarów i zachwyca różnorodnością barw, aromatów oraz bogactwem rozmaitych dóbr.

Będąc w Stambule warto odwiedzić również słynny Bazar Egipski (Mısır Çarşısı) zwany również Bazarem Przypraw. Znajduje się on w pobliżu meczetu Yeni w sercu dzielnicy Eminönü – co stanowi dobrą okazję do połączenia zakupów ze zwiedzaniem.

Dla wszystkich tych, którzy wolą zakupy na świeżym powietrzu, idealną propozycją może być ulica Bağdat, gdzie mieści się wiele sklepów i restauracji. Ma ona długość dziewięciu kilometrów i położona jest bardzo blisko plaży. W ostatnich latach otworzono również wspaniałe sklepy z pamiątkami w okolicy Wieży Galata (Galata Kulesi), czyniąc tę lokalizację jeszcze bardziej atrakcyjną dla turystów.

Obraz4Turecki street food

Turcja oferuje wiele ciekawych kulinarnych przeżyć dla każdego, kto chce spróbować nowych smaków. Niemal każdy region w Turcji posiada typowe dla siebie potrawy, które są uwielbiane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Jedną z najpopularniejszych „street foodowych” przekąsek w całej Turcji – oraz już na całym świecie – jest döner, czyli kawałki mięsa nabijane na rożen i grillowane pionowo, podawane z warzywami i przyprawami jako dürüm (zawijaniec) lub jako kanapka. Innym tureckim „ulicznym przysmakiem” jest Kestane kebap, czyli pieczone kasztany. Ich intensywny aromat przyciąga wielu przechodniów, którzy chcą skosztować smakołyku. W sezonie jesienno-zimowym na prawie każdym rogu tureckiej ulicy można znaleźć sprzedawcę pieczonych kasztanów.

Popularną i bardzo lubianą przez miejscowych i turystów przekąską jest również Simit – chrupiący wypiek w kształcie pierścienia pokryty sezamem. Najczęściej podaje się go z serem i filiżanką herbaty lub ayranem (solonym napojem jogurtowym). 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top