CZECHY: PRASKIE PLANETARIUM

Latem praskie planetarium zaprasza wszystkich zainteresowanych historią Pragi i astronomią na wyjątkowe projekcje.

 

Przedpołudniowe przedstawienia dla najmłodszych i wieczorne pokazy dla starszych widzów, w ramach wakacyjnego programu Lato pod gwiazdami, potrwają do 2 września.

 

Planetarium w Pradze należy do największych na świecie. Główna, okrągła sala Cosmorama, o średnicy 23,5 metra pomieści 210 osób. Wysokość kopuły wynosi 15 metrów.

 

 

Planetarium prezentuje kilka letnich nowości. Projekcja Praga w gwiezdnej koronie przeniesie widzów, dzięki unikatowemu systemowi SkySkan Definiti, w miejsca, którymi kroczyli twórcy współczesnej astronomii Tycho de Brahe i Johannes Kepler.

 

Widzowie zapoznają się z Prawami Keplera, które powstawały w Pradze, zobaczą słynny zegar astronomiczny na Ratuszu Starego Miasta, jak również symbolikę astronomiczną na Wieży Staromiejskiej. Na odwiedzających czekają także inne praskie zabytki, na przykład Klementinum i Pałac Valdstejnów.

 

Przedstawienie Astrologia i alchemia na dworze Rudolfa II przeniesie nas do roku 1600, kiedy w Czechach władał cesarz rzymski, król czeski, węgierski i chorwacki Rudolf II Habsburg. Podczas jego panowania Praga stała się europejską stolicą nauki i sztuki.

 

Obejrzeć można także Piękno letniego nieba, Nocne niebo i Siedem cudów wszechświata. Więcej informacji: Planetarium Praga, www.planetarium.cz

 

Fot.: Planetarium Praga

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top