CZECHY: FESTIWAL ORGANOWY W OŁOMUŃCU

W kościele św. Maurycego w Ołomuńcu (90 km od Ostrawy) rozpoczął się – potrwa do 19 września – Miedzynarodowy Festiwal Organowy.

 

W światynio tej znajduje się wyjątkowy zabytek – największe w Czechach organy kościelne, barokowe dzieło wrocławskiego mistrza Michaela Englera. Instrument służył od roku 1745 przez ponad 200 lat. W roku 1969 jego renowacji podjął się miejscowy organista Antonín Schindler.

Organy zostały przez niego także rozszerzone. Obecnie posiadają 135 rejestrów, 5 manuałów i 10400 piszczałek. Organy te, i ich dzwięk, można podziwiać podczas corocznego festiwalu organowego. W br. Odbywa się jego jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja.

Podczas czternastodniowego maratonu koncertowego usłyszeć można będzie artystów z całego świata. Zaś po koncertach słuchacze będą mieli okazję zajrzeć do wnętrza organów i zapoznać się z historią powstania instrumentu. W kościele św. Maurycego warto zwiedzić także dzwonnicę kościelną.

Pierwsza pisemna wzmianka o wieży pochodzi z roku 1403. Przy ładnej pogodzie jest otwarta dla turystów, rozciąga się z niej piękny widok na miasto. Informacje o programie i biletach wstępu na koncerty: www.mfo.cz Informacje turystyczne o regionie: https://www.ok-tourism.cz/pl

 

        Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top