Parki narodowe należą do największych atrakcji turystycznych Stanów Zjednoczonych. Zwiedzają je również turyści polscy, chociaż na pewno byliby tam liczniejsi, gdyby nareszcie zniesiony został wobec nas wymóg wizowy przy wjeździe do USA. Poza kilkoma najpopularniejszymi, jest tam również wiele mniej znanych zarówno parków narodowych, jak i rezerwatów przyrody. Ale nawet w tych pierwszych są miejsca wyjątkowo interesujące, a mało znane. Odnajdywanie ich ułatwiać ma przewodnik National Geographic wydany w wersji polskiej przez warszawską oficynę Burda NG. „Klasyczne pejzaże, symboliczne dla poszczególnych parków narodowych USA – czytam na jego tylniej okładce – rok w rok przyciągają miliony turystów. Każdy marzy o zobaczeniu Half Dome w Yosemite czy Old Faithful w Yellowstone. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tuż obok tych cudów można znaleźć inne klejnoty – jeśli tylko się wie, gdzie ich szukać. Proponowany przewodnik po amerykańskich parkach narodowych, jedyny w swoim rodzaju, opisuje miejsca znane tylko nielicznym, gdzie czekają niespotykane doznania z dala od tłumów, choć zwykle tylko kilka kroków od utartych szlaków.”
Przewodnik ten, po krótkim wstępie ogólnym, przedstawia 32 najpopularniejsze amerykańskie parki narodowe w podziale na ich lokalizację: 5 na wschodzie kraju, 16 – najwięcej – na południowym zachodzie i w Górach Skalistych oraz 11 na zachodzie, od strony Pacyfiku. W każdym przypadku z mapką, kolorowymi zdjęciami pejzaży oraz okazów tamtejszej flory i fauny. A przede wszystkim opisami ich tajemnic oraz czegoś, co jest w nich wyjątkowego, znajdującego się niejako w ukryciu, poza głównymi, najpopularniejszymi szlakami zwiedzania.
Przy czym, jak okazuje się, takie miejsca są nawet w najliczniej odwiedzanych i najbardziej znanych parkach. W większości opisów dodatkowe ciekawostki wyodrębnione są w ramkach „Prosto z terenu”. Przykładowo w PN Everglades są to dawne stanowiska rakiet ziemia – powietrze, udostępnione do zwiedzania dopiero w 2009 roku. W dwa lata później wprowadzono możliwość poruszania się po PN Wielkiego Kanionu także na rowerach, oczywiście wypożyczanych na miejscu.
W PN Capitol Reef zachowało się Grifford Homestead – miejsce z 1908 dawnych pionierów mormońskich. Żywy skansen, w którym można spróbować przysmaków kuchni z tamtych czasów. W Mesa Verde chętni mogą zapoznać się z życiem pramieszkańców tego obszaru. W Island in the Sky natomiast natrafić na jedyne ocalałe w stanie Utah, liczące 300-400 zwierząt stado pustynnych owiec kanadyjskich.
W Badlands NP obejrzeć skamieniałości prehistorycznych ssaków sprzed 30 mln lat i dowiedzieć się, że eksponowaną czaszkę kota szablastozębnego z tamtej epoki znalazła w 2010 roku … siedmiolatka uczestnicząca w programie Junior Ranger. Odkrycie to spowodowało rozpoczęcie nowych wykopalisk na, zdawałoby się, już dobrze zbadanym stanowisku archeologicznym Saber Site. Przykłady można oczywiście mnożyć.
Poza tego rodzaju mało znanymi atrakcjami wspomnianych 32 najpopularniejszych parków narodowych, przewodnik omawia również krótko, po pół strony tekstu o każdym i bez ich mapek, 26 innych parków i rezerwatów przyrody. Zawiera również „Autorską listę sekretów” w której współautorzy tego przewodnika dzielą się informacjami o jednym z setek sekretów parków, jakie znają. Na końcu znajdują się ponadto informacje o autorach zdjęć opublikowanych w przewodniku, a także alfabetyczny skorowidz nazw parków narodowych i rezerwatów przyrody z wytłuszczonymi numerami stron, na których zostały one omówione.
SEKRETY PARKÓW NARODOWYCH USA. PRZEWODNIK PO MNIEJ UCZĘSZCZANYCH SZLAKACH. Praca zbiorowa. Wydanie polskie Burda NG Polska, Warszawa 2014, str. 271, cena 41,90, ISBN 978-83-7596-486-8