AUSTRIA: W POSZUKIWANIU NAJLEPSZEGO MOSZCZU

Wielobarwnie kwitnące owocowe drzewka, łagodne wzgórza, kolorowe pola, a przede wszystkim sok o bursztynowej barwie, który dał nazwę regionowi – to atrybuty regionu Mostviertel (Most – po polsku moszcz), jednego z najbardziej różnorodnych krajobrazów kulturowych Austrii. Moszcz – w innych okolicach wytwarzany jest z jabłek, jednak w regionie Mostviertel niepowtarzalny owocowy smak nadają mu gruszki. Na mierzącym 200 km Szlaku Moszczu, pomiędzy rzekami Ybbs i Enns, jest wiele okazji, aby skosztować tego zdrowego napoju, w którym już Celtowie pokładali głęboką wiarę. Bezpośrednio przy szlaku leży 29 zajazdów, 21 winiarni serwujących młode wino („Heuriger”) i 24 gospodarstwa sprzedające własne produkty. Ale gruszka gruszce nierówna.

 

RÓŻNE GATUNKI GRUSZEK

 

„Co podać? Do wyboru jest Speck i Pichl, Dorsch i Stiegl, Knoll i Rosenhof…” Jest tylko jeden sposób, aby się przekonać, który z gruszkowych moszczów smakuje najlepiej: próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Podczas degustacji gospodarze chętnie opowiadają o tym, jaką drogę przebył moszcz z drzewa do butelki.

 

Gruszki, wyłącznie ręcznie sortowane, nie były wcześniej pryskane ani nawożone, przez niektórych producentów są rozdrabniane przy pomocy tradycyjnych urządzeń tj. „tarka do gruszek” i ręcznie wyciskane, zanim w końcu trafią do piwnic, gdzie moszcz fermentuje przez sześć do ośmiu tygodni.

 

Zawartość alkoholu w moszczu wynosi od czterech do ośmiu procent objętości. Perlisty owocowy napój działa nie tylko orzeźwiająco – jest także zdrowy. Zawiera dużo witaminy C, potasu, wapnia i magnezu, przez co świetnie nadaje się do regeneracji organizmu.

 

ROWEROWE SZLAKI TEMATYCZNDE

 

Kto chciałby zrobić dla swojego zdrowia jeszcze więcej, może wybrać się pieszo lub na rowerze na jeden z licznych szlaków tematycznych. Zwłaszcza malownicze trasy widokowe pomiędzy miejscowościami Behamberg i Kürnberg (Wieża Cesarzowej Elżbiety), Ertl i Seitenstetten (Voralpenblick) oraz Neuhofen i Euratsfeld, gwarantują niezapomniane widoki na pagórkowaty krajobraz z rozproszonymi wśród wzgórz osadami i charakterystycznymi czworokątnymi zagrodami. Najpiękniej jest tutaj na wiosnę, gdy kwitnące drzewka owocowe wyglądają strojnie i bogato.

 

Szlak Moszczu zachęca także bogatą oferta kulturalną. W sercu regionu Mostviertel leży istniejący już od 1112 roku klasztor Seitenstetten, stanowiący wraz z należącymi do niego gotyckim kościołem, romańską kaplicą rycerską i barokowymi budynkami klasztornymi jedyny w swoim rodzaju kompleks architektoniczny. Klasztor benedyktynów dominuje nad łagodnie pofalowanym krajobrazem i jest widoczny z daleka – nie bez powodu jest on w tradycji ludowej nazywany „Bożym Gospodarstwem”.

 

Dodatkowe informacje: Szlak Moszczu www.moststrasse.at www.most-strasse.at Region Mostviertel www.mostviertel.info Klasztor Seitenstetten www.stift-seitenstetten.at

 

Zdjęcia: Austria Info

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top