CZECHY: W PODZIEMIACH ZNOJMA

 

Malownicze miasto Znojmo leżące na południowych Morawach otworzyło 25 września nowe niezwykłe trasy turystyczne w podziemiach miejskich. Należą one do najdłuższych w swoim rodzaju w Czechach.

 

Do tej pory turyści mieli okazję zwiedzać jedynie nieznaczną część rozgałęzionego labiryntu umieszczonych pod miastem korytarzy.

 

Udostępnione obecnie trzy trudne trasy, o całkowitej długości czterech kilometrów, prowadzą wąskimi korytarzami. Niektóre odcinki trzebapokonywać na czworakach ze względu na niski strop, stąpając po śliskich, wilgotnych, nierównych schodach czy brodząc w wodzie.

 

 

Przed wejściem na trasę turyści otrzymują odzież ochronną i kaski z latarkami. Podziemne korytarze pod centrum Znojma liczą około 30 kilometrów, zaczęto je budować pod średniowiecznym miastem w XIV wieku w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami. W podziemiach mieszkańcy mogli ukrywać się nawet przed dłuższy czas.

 

Były tam otwory wentylacyjne, piece połączone z kominami w domach mieszczańskich i studnie. Podziemia zaczęto udostępniać zwiedzającym od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie należą one do największych podziemi miejskich w środkowej Europie. Są także jednym z najpopularniejszych celów turystycznych na południowych Morawach.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top