AUSTRIA: NOWY BLASK PAŁACU LICHTENSTEINÓW W WIEDNIU

Wiosną 2013 roku, po 4 latach wszechstronnej renowacji, Pałac Liechtensteinów, uważany za pierwszą znaczącą budowlę dojrzałego baroku w Wiedniu, zalśni nowym blaskiem. Miejski Pałac Liechtensteinów w 1. dzielnicy należy – podobnie jak pałac ogrodowy w 9. dzielnicy – do rodzinnych posiadłości książęcego rodu Liechtensteinów. Pałac stoi przy Bankgasse, posiada więc doskonałą lokalizację w wiedeńskim śródmieściu, w pobliżu Ringstraße, tuż obok Teatru Zamkowego i parku Volksgarten. Oba piętra pałacu miejskiego są wyposażone w barokowe schody, uważane za jedne z najpiękniejszych w Wiedniu.

 

 

Barokowe stiukowe sufity pałacowych komnat, bogato zdobione w neorokokowym stylu, łączą się w harmonijną całość z oryginalnym umeblowaniem, kosztownymi jedwabnymi obiciami i misternie wykonanymi parkietami dzieła Michaela Thoneta, pozwalając zwiedzającym wejrzeć na chwilę w minione epoki. Na dziedzińcu wybudowano trzypiętrowy podziemny magazyn, w którym zostaną umieszczone wszystkie znajdujące się w Wiedniu skarby książęcych kolekcji.

 

Wybrane dzieła sztuki okresu biedermeieru i klasycyzmu z prywatnej kolekcji sztuki księcia von und zu Liechtenstein będzie można oglądać w ramach zorganizowanych imprez i zarezerwowanych wycieczek z przewodnikiem. Reprezentacyjne sale pałacu miejskiego to także ekskluzywne miejsce organizacji imprez. Budowa miejskiego Pałacu Liechtensteinów została rozpoczęta w 1691 roku na zlecenie hrabiego Dominika Andreasa von Kaunitz według planów Enrico Zuccalliego.

 

W 1694 roku książę Jan Adam Andrzej I von Liechtenstein zlecił ukończenie budowy Domenico Martinellemu, który na frontowej ścianie budynku od strony Bankgasse stworzył pierwszy monumentalny barokowy portal w Wiedniu. W latach 1836 – 1847 na zlecenie księcia Alojzego II von Liechtenstein dokonano zmiany wystroju pałacu w stylu „drugiego rokoko”.

 

W ten oto sposób powstało pierwsze i najważniejsze wnętrze w tym stylu w Wiedniu. W XIX wieku budynek ten zyskał uznanie także ze względu na wyposażenie techniczne. Pałac posiadał m.in. windę obsługującą 4 piętra, wewnętrzny domofon z rękawami z kauczuku i jedwabiu do dostarczania korespondencji, system ogrzewania gorącym powietrzem z otworami nadmuchowymi kunsztownie wkomponowanymi w okładzinę ścienną.

 

Podczas II wojny światowej bomby i samolot, który spadł na dach pałacu, wyrządziły duże szkody. Ze względu na wielkie straty majątkowe, jakie poniosła rodzina w związku z wydarzeniami w czasie wojny, naprawa szkód nastąpiła dopiero w latach 1974/76. Więcej o pałacu na: www.palaisliechtenstein.com

 

Zdjęcia: Vienne Tourist Board

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top