TURCJA: ANTYCZNE RUINY W OLIWKOWYM GAJU

Muzeum Troi. Fragment ekspozycji. Fot. Grzegorz Micuła
Muzeum Troi fot. fot. Grzegorz Micuła

Tureckie wybrzeże Morza Egejskiego to właściwie jeden wielki gaj oliwny. Jesienią, kiedy odbywa się zbiór, trwa tu gorączkowe otrząsanie i zbieranie oliwek, które trafiają do przetwórni, gdzie wytłaczana jest z nich oliwa – prawdziwy superfood.

Tradycja uprawy drzew oliwnych na terenie Turcji egejskiej ma kilka tysięcy lat. Urządzenia do tłoczenia oliwy z oliwek znajdywane były już w ruinach antycznych osiedli. Oliwy używano w kuchni, do oświetlania w lampkach oliwnych, w kosmetyce czy sporcie – do smarowania ciała przez atletów podczas zawodów sportowych.

Turecka oliwa z oliwek

Wybrzeże Morza Egejskiego Turcji z kolorowymi krajobrazami z przewagą zieleni i błękitu przyciąga uwagę fascynującą historią i kulturą zdrowej kuchni. W 2010 roku UNESCO uznało dietę śródziemnomorską za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Region ten słynie z bogactwa warzyw, ziół oraz obfitości owoców morza.
Kraina nad Morzem Egejskim znana jest również z obecności wielowiekowych drzew oliwnych i posiadającej prozdrowotne właściwości oliwy z oliwek, uważanej za sekret długowieczności. Gaje oliwne rozciągają się na całej trasie od Çanakkale do Muğli.

Znalezione tu artefakty potwierdzają co najmniej 2600-letnią historię przetwórstwa oliwek. Kraina ta ma doskonałe warunki do uprawy oliwek, a Turcja jest w grupie kilku największych producentów oliwy na świecie. Wybrałem się tam w porze zbiorów oliwek. Region ten jest także bardzo ciekawy turystycznie.

Podróż rozpocząłem od Çanakkale miasta nad cieśniną Dardanele zwaną w starożytności Hellespontem. Przy porcie stoi wielki, drewniany koń trojański, pozostały po produkcji filmu Troya” z Bradem Pittem, przypominający, że niedaleko, około 30 km stąd, leży słynna Troja, miejsce Wojny Trojańskiej, opisanej przez Homera w starogreckim poemacie epickim Illiada. Wykopaliska słynnego archeologa amatora Heinicha Schliemanna doprowadziły do odkrycia na wzgórzu Hisarlik ruin słynnego miasta.

Troja – wykopaliska i muzeum

Troja to starożytne miasto znajdujące się w historycznej krainie Troada w Azji Mniejszej. Archeolodzy odkryli pozostałości dziewięciu miast, które były niszczone i ponownie wznoszone na tym samym miejscu. Opisana przez Homera Troja była prawdopodobnie siódmym z kolei. Stanowisko archeologiczne czyli tell Troi w pobliżu wsi Tevfiklye wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO w roku 1998.
Obecnie teren wykopalisk to rozległa, słabo czytelna plątanina kamiennych murów i fundamentów, dlatego przed zwiedzaniem zabytkowych ruin miasta warto odwiedzić otwarte w 2018 roku nowe Muzeum Troi, jedno z najważniejszych, współczesnych muzeów archeologicznych na świecie.

Na czterech piętrach i ponad 12 tysiącach metrów kwadratowych wystawiono prawie 2 tysięcy eksponatów: antyczne posągi i figurki wotywne, fragmenty sarkofagów, naczynia, ówczesną broń i narzędzia, stare monety, przedmioty codziennego użytku oraz unikalną biżuterię ze złota, miedzi i szkła.
Multimedialne Muzeum Troi, które pozwala zapoznać się z historią tego miejsca stoi w pobliżu zabytkowych ruin. Zgromadzono tu m.in. artefakty obrazujące 5 tys. lat historii starożytnej cywilizacji trojańskiej oraz dzieje mieszkańców tego antycznego miasta. Turyści mogą zaznajomić się z mitologią, geografią oraz historią wykopalisk archeologicznych w tym regionie. Dowiedzieć się o kulturach i miastach, które rozwijały się i upadały w antycznej Troadzie.

Antyczne Assos

Jadąc dalej wzdłuż wybrzeża na południe natrafiamy na dobrze zachowane antyczne miasto Assos, które zajmuje szczyt stromego, wulkanicznego wzgórza schodząc po stoku w kierunku morza. Obecnie jest tu turecka wioska Behramkale skąd stromym podejściem wchodzimy na szczyt, gdzie na dawnym akropolu zachowały się okazałe ruiny świątyni Ateny. Greccy osadnicy z pobliskiej wyspy Lesbos osiedlili się tu w VIII wieku p.n.e. i w 540 r. p.n.e. olbrzymią dorycką świątynią bogini Ateny, uważanej za obrończynię miasta. Rozciąga się stąd oszałamiający widok na morze Egejskie, wyspę Lesbos i malowniczą zatokę Edremit. W czasach antycznych miastem rządził Hermiasz, uczeń Platona, filozof, który próbował wprowadzić w życie platoński ideał miasta-państwa. Przez kilka lat jego gościem był Arystoteles, który założył tu szkołę filozoficzną. Według legendy miasto Assos było także jednym ze źródeł bogactwa mitycznego króla Krezusa.
W średniowieczu Turcy osmańscy wykorzystali kamienie z antycznego miasta do budowy na szczycie skalistej góry zamku. W XIV stuleciu stanął tam także meczet wzniesiony na miejscu bizantyjskiego kościoła z VI wieku.
Pozostałe po antycznym Assos ruiny otoczone są warownymi murami z okresu hellenistycznego o wysokości 14 m i łącznej długości ponad 3 kilometrów z okazałymi wieżami obronnymi, W zajmującym obszar 55 ha mieście zachowały się ruiny teatru, agory i gimnazjonu oraz pełna sarkofagów nekropolia. W maju 2017 roku miasto Assos wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ayvalik i Cunda

Po drugiej stronie zatoki Edremit leży malownicze miasteczko Ayvalik, 30- tysięczny nadmorski kurort chętnie odwiedzany przez turystów zwłaszcza tureckich. Latem można stąd popłynąć promem na pobliską grecką wyspę Lesbos. A także obejrzeć w starej greckiej dzielnicy Ayvalik, kościół Taksiyarhis, wybudowany w 1844 r., obecnie muzeum z ciekawą architekturą, niekompletnym ikonostasem i bogato zdobioną amboną oraz religijnymi freskami, a także ciekawe muzeum wszelkich pojazdów. Za miastem znajduje się ładna plaża Sarmisakli. Ayvalık jest również miejscem atrakcyjnym dla nurków, ma krystalicznie czystą wodę, bogatą florę i faunę podwodną, a nawet rafę koralową. gdzie żyją czerwone korale szlachetne (Corallium rubrum). Łagodny klimat, wiatr i fale przyciągają też zwolenników windsurfingu i żeglowania.

Najsłynniejszą potrawą pochodzącą z miasteczka jest kanapka czyli Ayvalık tost. Tostowe pieczywo podawane jest z turecką kiełbasą (sucuk), serem, plasterkiem pomidora, ketchupem i majonezem. Pomimo braku wyrafinowania jest to danie słynne na cały kraj, często podawane jako szybka przekąska w przydrożnych barach.
Naprzeciwko miasta leży spora wyspa Alibey Adasi nazywana też Cunda. Prowadzi na nią grobla i most. Na wzgórzu nad malowniczym miasteczkiem Cunda, obok kamiennego wiatraka z kawiarnią z pięknym widokiem na okolicę, stoi dawna grecka cerkiewka w której urządzono bibliotekę. Zejście na nabrzeże i do portu odbywa się wąskimi uliczkami wśród palm i bougenvilli. Nadbrzeżne bary i tawerny w sezonie pełne są turystów, a z nabrzeża odpływają jachty i stateczki wycieczkowe. Urocze miejsce.

Warto wiedzieć

Zbiory oliwek w Turcji są ważnym elementem gospodarki tego kraju, ponieważ Turcja jest jednym z największych producentów oliwek na świecie. Główne regiony produkcji to południowo-zachodnia Anatolia oraz wybrzeże Mórz: Egejskiego i Śródziemnego, gdzie panuje korzystny śródziemnomorski klimat. Okres zbiorów zwykle przypada na jesień, zaczynając się we wrześniu i trwając do listopada, w zależności od regionu oraz odmian oliwek. Produkcja obejmuje zarówno oliwki stołowe, jak i oliwę, a jakość zbiorów jest uzależniona od czynników takich jak pogoda, temperatury czy opady. Region ten cieszy się reputacją producenta wysokiej jakości oliwy z oliwek, która jest ceniona zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.

Zdjęcia autora

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top