SZCZECIN: TURYSTYCZNE NOWOŚCI DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Czołówka przewodnika Exprole Szczecin
Exsplore Szczecin

W tym sezonie turystycznym zwiedzania Szczecina będzie jeszcze przyjemniejsze. Dzięki mobilnym narzędziom turyści będą mogli w łatwy sposób zaplanować pobyt nie tylko w mieście, ale i w jego okolicach.

Zwiedzanie Szczecina ułatwią przyjezdnym nowe narzędzia. Pierwszym z nich jest platforma Tours Szczecin, potocznie nazywana Wycieczkownikiem, gdzie znajdziemy aktualne propozycje wycieczek po mieście i okolicach. Wchodząc na stronę www.tourszczecin.eu można wybrać sobie aktywność na każdy dzień oraz poznawać skomplikowaną i wielowątkową historię Szczecina. Znajdzie się na niej opcje płatne i darmowe, a wyszukiwanie jest łatwe poprzez wygodne sortowanie i filtrowanie zasobów. Platforma działa w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej.
– Wycieczkownik powstał na potrzeby pracowników Centrum Informacji Turystycznej już dwa lata temu – przypomina Szymon Maksymiuk, pracownik CIT. – Ideą powstania było to, aby gromadzić różne wydarzenia, z których dowiemy się czegoś o Szczecinie lub najbliższych okolicach.
Teraz platforma www.tourszczecin.eu skupia w jednym miejscu wszystkie wydarzenia i wycieczki. Na stronie znajdziemy nie tylko same spacery, ale także wydarzenia innego charakteru, stacjonarne: wernisaże, finisaże, wystawy, wykłady, które poruszają temat historii Szczecina. Każda z wersji językowych ma swój kod QR, który umożliwia turystom szybkie zeskanowanie i znalezienie informacji w swoim telefonie komórkowym.
– Bardzo często turyści nie trafiają nawet do Centrum Informacji Turystycznej, a bazują na wiedzy, którą otrzymują w hotelowych recepcjach. Od teraz mamy takie narzędzia, które w łatwy i przyjemny sposób prezentują ofertę turystyczną – mówi Anna Rojek, specjalistka ds. turystyki w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. – Zachęcamy wszystkie organizacje turystyczne oraz partnerów także z Niemiec, do przesyłania nam informacji na temat wydarzeń, które odbywają się także po ich stronie, bo Wycieczkownik oferuje nie tylko to, co się dzieje w Szczecinie, ale także w okolicach, przez co możemy zatrzymać turystę na dłużej w naszym regionie.
Kolejnym narzędziem jest aplikacja – audioguide Explore Szczecin, którą można pobrać na urządzenia mobilne z Google Play (Android) oraz AppStore (iOS). To gotowe propozycje wycieczek ze szczegółowymi opisami miejsc, dla których bazę stanowił Miejski Szlak Turystyczny.
– Aplikacja Explore Szczecin przeznaczona jest dla turysty pieszego – wyjaśnia Szymon Maksymiuk. – Na bazie czerwonego szlaku stworzyliśmy kilka innych propozycji wycieczek. Aplikacja pokazuje nasze obecne położenie. Oprócz tego, że możemy sobie spacerować i czytać o miejscach, które mijamy, możemy także je wysłuchać, bo Explore Szczecin jest wyposażona także w lektora.
Użytkownicy będą mieli do wyboru 10 tras, na których są wyznaczone miejsca warte uwagi, atrakcje oraz ciekawostki. Trasy mają różną długość i obejmują różne tematy m.in.: Wokół Starego Miasta, Historyczne Nowe Miasto, Śladami Dynastii Gryfitów, Twierdza Szczecin.
– W tym momencie możemy schować telefon do kieszeni, włożyć słuchawki do uszu i spacerować po Szczecinie, słuchając tego, co lektor nam opowie o miejscach, które znajdują się na szlaku – dodaje Szymon Maksymiuk.
Natomiast Explore Oder to aplikacja do zaplanowania aktywnego wypoczynku w okolicach Szczecina. Turysta znajdzie w niej gotowe plany podmiejskich wycieczek na wodzie i dwóch kółkach. Do dyspozycji cyklistów jest 11 bogatych w widoki tras rowerowych, nowe ciekawe miejsca na nich oraz możliwość kierowania wzdłuż wyznaczonych szlaków.
Aplikacja Explore Oder to zbiór ponad 100 wodnych atrakcji zlokalizowanych w Szczecinie, na Międzyodrzu, aż po niemieckie Schwedt, które można oglądać z kajaku, motorówki bądź roweru. Umożliwia ponadto sprawdzenie, gdzie można wypożyczyć lub bezpiecznie zwodować sprzęt pływający, dzięki przejrzystej mapie wyruszenie na wodną wyprawę i sprawdzenie najciekawszych obiektów w bezpośrednim otoczeniu, a także otrzymanie alertów o niebezpieczeństwach/sugestiach zachowania w wybranych miejscach oraz błyskawiczne połączenie się z WOPR w razie wypadku.
Propozycją już dobrze znaną i ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród turystów oraz szczecinian są Miejskie Spacery z Przewodnikiem. Od 1 czerwca do końca września odbędzie się 18 wycieczek w językach polskim i niemieckim oraz 10 spacerów dla turystów anglojęzycznych.
W tym roku Transgraniczne Spacery Miejskie będą się odbywać w każdą sobotę od 1 czerwca do 28 września o godz. 11. Część z nich wyruszy sprzed Centrum Informacji Turystycznej w alei kwiatowej. Te, które się rozpoczną w innych miejscach, w opisach mają taką informację. Spacery w języku angielskim będą organizowane w soboty od 29 czerwca do 31 sierpnia, niezależnych od pozostałych wycieczek.
Bilety w cenie 30 zł można kupić dwojako: klikając w link https://www.accredi.pl/visitszczecin lub stacjonarnie w CIT. Pełną listę wycieczek wraz z opisami znajdziemy na stronie www.tourszczecin.eu oraz na www.visitszczecin.eu
Fot. ŻSTW

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top