SZCZECIN: FINAŁ REGAT THE TALL SHIPS RACES

Szczecin, finał regat The Tall Ships Races - jachty przy Wałach Chrobrego
Szczecin, finał regat The Tall Ships Races – jachty przy Wałach Chrobrego

Po 7 latach do Szczecina wracają wielkie żaglowce. Od 2 do 5 sierpnia u stóp Wałów Chrobrego, na Łasztowni, a przede wszystkim na wodzie, rozegra się finał regat The Tall Ships Races. Według szacunków miasta w ciągu czterech dni przez teren imprezy może się przewinąć nawet 1,2-1,4 mln ludzi.


Finał The Tall Ships Races w Szczecinie już w sierpniu. Impreza potrwa cztery dni (od piątku 2 sierpnia do poniedziałku 5 sierpnia). Same regaty zaczęły się jednak już 27 czerwca w Kłajpedzie, skąd ich uczestnicy płyną do Helsinek, następnie do Tallinna, Turku, Mariehamn, a stąd 27 lipca wyruszą do Szczecina. Przy Wałach Chrobrego i przy Łasztowni zacumuje blisko 70 jednostek, w tym największe żaglowce klasy A.

Na lądzie

Na Łasztowni, w okolicy Food Portu, będzie scena lokalna, na której wystąpią szczecińscy artyści. Druga zacumuje zaś przy Bulwarze Gdyńskim, gdzie usłyszymy szantę przeplatającą się z muzyką celtycką, balladami i folkiem. Natomiast przy ulicy Jana z Kolna ustawiona zostanie scena główna, z której przez trzy dni będzie można wysłuchać koncertów polskich gwiazd. Wszystkie koncerty muzyczne organizowane podczas finału regat The Tall Ships Races będą bezpłatne.

Na wodzie

Największymi gwiazdami będą bez wątpienia żaglowce. Na to żeglarskie święto zostały zaproszone także jednostki, które nie biorą udziału w samych regatach. Dzięki temu nadodrzańskie keje będą wypełnione po brzegi. Między 2 a 5 sierpnia organizatorzy spodziewają się ok. 70 jednostek, które zacumują przy szczecińskich nabrzeżach. Będą to międzynarodowe gwiazdy klasy A, B, C i D z Danii, Norwegii, Litwy, Szwecji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Wśród nich znajdą się takie, które szczecinianie już dobrze znajdą, ale będą też nowi goście, którzy do stolicy Pomorza Zachodniego wpłyną po raz pierwszy.

Taką jednostką będzie ekwadorski żaglowiec Guayas. Ten bark ma długość prawie 79 metrów! Wśród zagranicznych jednostek znajdzie się także m.in. niemiecki żaglowiec Grossherzogin Elisabeth. Nie zabraknie również polskich reprezentantów, jak największego żaglowca szkoleniowego Daru Młodzieży, czy flagowego żaglowca Polskiego Związku Żeglarskiego – Kapitana Głowackiego. Tradycyjnie wszystkie żaglowce cumujące przy szczecińskich nabrzeżach udostępnią swoje pokłady dla mieszkańców i turystów.

Morze atrakcji

Nieodłącznym elementem finału regat The Tall Ships Races są dodatkowe atrakcje i strefy zabaw. Dla łatwiejszego i szybszego przemieszczania się na Odrze pojawią się dwa mosty pontonowe, łączące ze sobą prawy i lewy brzeg rzeki.
Na najmłodszych będą czekać strefy dziecięce. Największa na pl. Adama Mickiewicza, gdzie też stanie czwarta scena, na której będą się odbywać różne animacje, koncerty, warsztaty, gry wielkoformatowe, pokazy taneczne, działania sportowe. Na placu pojawi się także wystawa interaktywna pt. DOBROSTAN. Kolejna strefa dla dzieci zostanie ulokowana na Łasztowni – na placu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W jej sąsiedztwie będzie działało wesołe miasteczko, które nie będzie jedyne. Dla mieszkańców i turystów staną również dwa kolorowe wesołe miasteczka, zlokalizowane po dwóch stronach Odry.
Stoiska Jarmarku pod Żaglami ulokowane będą zarówno na Wałach Chrobrego, jak i Łasztowni. Jarmark pod Żaglami to również wyjątkowa Aleja Artystów, która od lat gromadzi twórców chcących zaprezentować swoje prace i talenty, tworząc wyjątkowe wyroby rękodzielnicze. Ci, którzy zgłodnieją, będą mogli się posilić w strefie food trucków na Łasztowni, jak i po stronie Wałów Chrobrego. Na całym terenie wydarzenia znajdzie się około 8 tawern piwnych.

Parada załóg

Z całą pewnością nie można pominąć parady załóg. Ten międzynarodowy, barwny korowód przejdzie ulicami Szczecina na trasie Wały Chrobrego – Teatr Letni im. Heleny Majdaniec. Obowiązkowym punktem programu powinien być także VII Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2024 o Puchar Prezydenta Miasta. Do konkursu zgłosiło się 8 orkiestr dętych, które wspólnie zagrają szczeciński hejnał, przemaszerują ulicami miasta oraz bulwarami.
Według szacunków miasta w ciągu czterech dni przez teren imprezy może się przewinąć nawet 1,2-1,4 mln ludzi. Budżet tegorocznego finału szacowany jest na 12,5 mln zł, z czego 9,8 mln zagwarantowane jest w kasie Szczecina. Dla porównania – budżety finałów w 2013 czy 2017 r. wynosiły około 21 mln zł.
Więcej na www.tallships.szczecin.eu.

Fot. ŻSTW

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top