OTWARCIE NOWEGO BIURA NBPA W WARSZAWIE

Narodowe Biuro Promocji Austrii uroczyście otworzyło nową siedzibę w centrum stolicy. Jest ono oficjalnym przedstawicielem Österreich Werbung (austriackiej Narodowej Organizacji Turystycznej) w Polsce. Działa u nas od 1994 roku, początkowo po nazwą Austria Werbung.

Jego organizatorką i pierwszą dyrektorką była Helga Bloder, która austriacką placówkę postawia chyba na najwyższym poziomie wśród podobnych zagranicznych działających wówczas w Warszawie. Blisko współpracowała z nią m.in. spora grupa członków Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”, a wśród nich niżej podpisany. Wspólnie też wyjeżdżaliśmy na pierwsze organizowane przez AW studyjne wyjazdy prasowe do Austrii.

Po niej kierownictwo placówki, która najpierw zmieniła nazwę na Austriacki Ośrodek Informacji Turystycznej, a w 2006 r. przekształciła się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie austria.info, na 16 lat objęła Franca Maria Kobenter, również świetnie zapisując się w pamięci dziennikarzy i polskiej branży turystycznej.

W listopadzie 2014 roku, po przeniesieniu popularnej Franki do analogicznej placówki austriackiej w Pradze, zastąpiła ją Gabriele Langer, kontynuując dobre doświadczenia poprzedniczki i wprowadzając też sporo innowacji. W ostatnich latach łączyła kierowanie AOIT w Warszawie i Pradze. Podczas otwarcia nowego biura NBPA w Warszawie została serdecznie pożegnana, zastąpiona przez nowego szefa Roberta Grŏblachera, który występuje w podwójnej roli, także jako attaché turystyczny w Ambasadzie Austrii w Warszawie

W organizacji placówki zaszła bowiem w br. kolejna zmiana. Jej biuro w wyniku umowy między austriackim Federalnym Ministerstwem Spraw Europejskich i Międzynarodowych, a Österreich Werbung, stało się wspólnym NBPA i Adwantage Austria. Podobne fuzje nastąpią w najbliższych miesiącach w Sydney w Australii i Brukseli w Belgii. Polska jest drugim (po sąsiadach Czechach) najważniejszym tzw. rynkiem źródłowym dla Austrii i jej turystyki w Europie Środkowo-Wschodniej i od lat wykazuje stały wzrost oraz rozwój w kierunku turystyki całorocznej.

„Naszym zadaniem, zapewnia NBPA na swoich oficjalnych stronach, jest promocja turystyki w Austrii na rynku polskim poprzez działania marketingowe o szerokim spektrum. austria.info ściśle współpracuje z mediami i biurami podróży. Przedstawiciele mediów znajdą u nas zawsze aktualne materiały prasowe i zdjęcia. austria.info regularnie organizuje konferencje prasowe prezentujące poszczególne landy i regiony oraz wyjazdy do Austrii dla dziennikarzy zainteresowanych pisaniem o tym kraju. Na biura podróży czekają zaproszenia na targi, spotkania z przedstawicielami turystycznych regionów Austrii, wyjazdy studyjne, a także materiały promocyjne i reklamowe”.

W oficjalnym otwarciu nowego biura w Warszawie, którego dokonali: dr Michaela Pacher – Gesandte-Botschaftsrätin / radca minister Ambasady Austrii w Warszawie, dyrektor zarządzająca ÖW Lisa Weddig i Michael Otter – dyrektor Advantage Austria, a uczestniczył, także zabierając głos, Konstantin Bekos, Wirtschaftsdelegierter / radca handlowy Ambasady Austrii oraz ponad 150 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele SD-P „Globtroter”.

      WSPÓŁPRACA KAMIENIEM MILOWYM „

Współpraca między naszymi dwiema instytucjami, powiedziała w trakcie otwarcia dyr. Lisa Wedding, jest kamieniem milowym dla Austrii jako ośrodka turystycznego, który obecnie znajduje się w fazie odradzania się. W wyniku bliskości i wspólnego użytkowania powierzchni biurowej oczekujemy nie tylko oszczędności wynikających ze współdzielenia zasobów, ale przede wszystkim efektów synergii i wzmocnienia naszej sieci kontaktów oraz innowacyjnej siły dla branży.

Polski rynek, kontynuowała, w ostatnich latach stale zyskiwał na znaczeniu dla austriackiej branży turystycznej. W kontekście przyjazdów i noclegów gości z Polski w ostatnich latach zaobserwowaliśmy niezwykle pozytywny rozwój

. Korzystne tendencje widoczne są szczególnie latem (od maja do lipca włącznie). W tym okresie udało nam się odnotować wzrost o około 14 procent w porównaniu do roku sprzed wybuchu pandemii koronawirusa tj. 2019 roku. Wyniki te są tym cenniejsze, ponieważ sytuacja gospodarcza w Polsce jest obecnie bardzo trudna ze względu na wysoką inflację. Bardzo pozytywny rozwój i ogromny potencjał, jaki Narodowe Biuro Promocji Austrii dostrzega na polskim rynku, skłoniły kierownictwo do powołania Head of Market odpowiedzialnego wyłącznie za rynek polski. Koncentracja na jednym rynku i wspólne reprezentowanie na zewnętrz z Advantage Austria oraz pełnienie funkcji wydziału ambasady, pozwolą w przyszłości na jeszcze efektywniejsze zarządzanie”.

TURYSTYKA CAŁOROCZNA

Robert Gröblacher, który od 1 sierpnia br. jest nowym szefem NBPA – Head of Market w Warszawie, ma już za sobą wieloletnie doświadczenie na polskim rynku, który w 2019 roku był turystyki austriackiej ósmym co do wielkości. Pracował w Polsce dla ÖW od 2011 do 2014 roku i zna ją z różnych stron.

„Cieszę się, że mogłem wrócić do mojej drugiej ojczyzny i że mogę stawić czoła ekscytującemu zadaniu na tym rynku”, mówił podczas otwarcia Biura Gröblacher, który od 2017 r. do lipca 2022 r., jako dyrektor był odpowiedzialny za kraje arabskie i Azję Południowo-Wschodnią. „Aktywny wypoczynek i atrakcje na świeżym powietrzu stają się coraz ważniejsze dla polskich gości. Widzimy zwrot w kierunku turystyki całorocznej. Będziemy nad tym intensywniej pracować w nadchodzących latach, aby coraz więcej Polaków poznawało i kochało Austrię także w cieplejszym okresie roku.”

Nowe wspólne biuro Österreich Werbung i Advantage Austria znajduje się w kompleksie biurowym Widok Towers w samym centrum Warszawy. Budynek został zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem architektów Martina Tröthana z Wiednia i Piotra Bujnowskiego z Warszawy.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top