MALTA: CO ZOBACZYĆ PODCZAS KRÓTKIEGO POBYTU

Jeśli ma się tylko kilka godzin na poznanie bogactwa kulturowego Wysp Maltańskich, koniecznie trzeba wykorzystać w pełni każdą minutę. Przede wszystkim odwiedzić Vallettę i Sliemę, aby porównać historyczne dzielnice z nowoczesną architekturą!

 

Winda Barrakka

Barrakka Lift czyli stołeczna winda łączy Wielki Port z Górnymi Ogrodami Barrakka. Została uruchomiona w 2012 roku, zastępując poprzednią zbudowaną w 1905 roku i działającą do 1983 roku. Przespaceruj się po Ogrodach, poczekaj na salwy armatnie i nie zapomnij zrobić zdjęcia Wielkiemu Portowi, który z tarasu widokowego wygląda niezwykle majestatycznie.

Spacer po Vallettcie

Stare miasto w Vallettcie w 1980 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na historycznym obszarze znajduje się 320 zabytków, co powoduje, że jest to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Stolica niekiedy nazywana jest „muzeum pod gołym niebem”. Obowiązkowym punktem jest konkatedra Św. Jana oraz Pałac Wielkich Mistrzów. Miłośnicy muzeów także mają z czego wybierać!

Promem do Sliemy

Koniecznie trzeba odwiedzić Sliemę, a najłatwiej to zrobić wsiadając na prom kursujący z Valletty przez Marsamxett Harbour. Podczas przeprawy zobaczyć słynną panoramę Valletty i Fort Manoel na wyspie Manoel. Sliema to wspaniały przykład małej wioski rybackiej, która zmieniła się w ekskluzywny letni kurort. Konkuruje ona z Vallettą o najlepsze miejsca zakupowe i restauracyjne. Chociaż obecnie jest nowoczesnym kurortem nadmorskim, jednak wciąż można w niej spotkać tradycyjne maltańskie balkony i drewniane drzwi z dużymi kołatkami.

       

      Valletta Waterfront

Zwiedzanie Malty można zakończyć na nadmorskiej XVIII – wiecznej promenadzie Valletta Waterfront we Florianie. Początkowo otoczona była składami i magazynami, obecnie teren należy do maltańskiej firmy statków wycieczkowych Forni Cruise Passenger Terminal, ale można tam też znaleźć liczne sklepy i restauracje. Z promenady rozciąga się przepiękny widok na maltańskie Trójmiasto – Birgu, Bormlę i Islę

     Zdjęcia: Malta Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top