GRĄBKOWO: PAŁAC PEŁNY SZTUKI

Nie często historia tak harmonijnie „współżyje” ze współczesnością jak na Pomorzu, między Lęborkiem a Słupskiem. Znajduje się tam piękny pałac we wsi Grąbkowo. Historia pałacu i całego majątku sięga średniowiecza, kiedy to stanowił lenno znanego pomorskiego rodu von Grumbkow.

Podziwianą do dziś formę architektoniczną zawdzięcza skoligaconej z Puttkammerami rodzinie von Livonius. W czasach powojennych dzielił los podobnych majątków jako PGR – stając się w latach 90-tych zdewastowaną ruiną. Obecnie, za sprawą pary gospodarzy, którzy od ponad 20 lat starają się przywrócić miejscu dawną świetność: Kazimierza Stępniaka i animatorki kultury Karoliny Marii Gołębiowskiej, pałac „tętni” sztuką.

Od 2013 r. p. Karolina organizuje tu plenery malarskie i rzeźbiarskie p.n. „Pomerania Genius Loci”. Uczestniczyli w nich tacy artyści jak : Jan Wołek, Daniel Pielucha, Karol Bąk czy Krystyna Rudzka – Przychoda. Przyjeżdżają także goście z zagranicy: z Ukrainy, Niemiec i Białorusi. Organizatorka sama jest również znaną na Pomorzu malarką. Jej obrazy z pozoru realistyczne „przesiąknięte” są symboliką.

Nic zatem dziwnego, że znajdują wielu amatorów nie tylko w Polsce. Pani Karolina w ostatnich latach zainicjowała wiele wydarzeń kulturalnych, które odbiły się głośnym echem na Pomorzu. Na ostatnim kwietniowym plenerze, w którym uczestniczyło 14 artystów (w ciągu 10 lat przewinęło się ich ponad setka) Karolina Maria Gołębiowska została uhonorowana Medalem Senatu R.P. za promocję Pomorza, działalność na rzecz ratowania pomorskiego dziedzictwa, jak i organizację wielu inicjatyw społecznych na tym terenie.

Z zawodu architekt, specjalizuje się w rewitalizacji założeń pałacowo- parkowych, postindustrialnych oraz tradycyjnego budownictwa regionalnego. Przywróciła do życia najstarszy drewniany budynek w Szczecinie – Dom Grotha. Obiekt ma 165 lat, a zbudował go w technologii szachulcowej szczeciński przedsiębiorca Daniel Groth,.

W czasie wieloletniego, żmudnego remontu odtworzeniowego udało się uratować praktycznie większość oryginalnej substancji konstrukcyjnej i wykończeniowej. Mieści się w nim pracownia malarstwa i architektury „Genius Loci Architects” . Organizowane są warsztaty plastyczne dla dorosłych i dzieci o różnym stopniu zaawansowania.

Kolejną pasją Pani Karoliny jest florystyka. Układanie kompozycji kwiatowych inspirowanych pomorską historią i przyrodą jest ważnym elementem organizowanych przez nią wesel w pałacu w Grąbkowie. Stąd kolejna odsłona działalności pn. „Flora de Grumbkow”, gdzie p. Karolina spełnia się jako organizator i dekorator przyjęć.

Obiekt pełni nie tylko rolę sal biesiadnych ale również galerii malarzy z całej Polski, oczywiście jest też kilkadziesiąt obrazów samej właścicielki. Pałac w Grąbkowie słynie również ze spotkań dotyczących historii regionu oraz wykopalisk archeologicznych na Pomorzu. p. Karolina jest pomysłodawczynią Stowarzyszenia „Dolina Łupawskich Megalitów”, które powstało w celu ochrony i promocji lokalnego dziedzictwa archeologicznego.

W dyskusjach biorą udział znani naukowcy. W zeszłym roku z inicjatywy właścicielki niedaleko pałacu przebadano kurhan z epoki łużyckiej, w którym znaleziono wartościowe artefakty sprzed 3,5 tys. lat. Jeszcze w tym roku planowane jest wydarzenie podsumowujące to sensacyjne odkrycie. Będąc na trasie Gdańsk – Szczecin warto zawędrować do Grąbkowa.

 

Zdjęcia: archiwum Karoliny Marii Gołębiewskiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top