CZECHY: SŁYNNE PRASKIE KAWIARNIE

W czasach międzywojennych praskie kawiarnie były miejscem spotkań sławnych osobistości. Bywali w nich dziennikarze, pisarze, twórcy teatralni, architekci, artyści i biznesmeni.

 

Spędzali czas przy wspólnych rozmowach, czytaniu gazet i czasopism z kraju, Europy i zza oceanu. Wiele historycznych kawiarni funkcjonuje do dziś. Są to magiczne miejsca, łączące historię, kulturę czeską i wyjątkową architekturę. Do najsłynniejszych kawiarni praskich należy Café Louvre.

Po raz pierwszy zapachaniało tam kawą w roku 1902. Kawiarnia była ulubionym miejscem spotkań studentów prawa Maxa Broda i Franza Kafki. Regularnym gościem we wtorkowe wieczory był Albert Einstein, swój stolik miał też Franz Werfel. Kawiarnia Louvre po pierwszej wojnie stała się kultowym miejscem spotkań artystów, intelektualistów i polityków.

W roku 1925 założono w niej Czechosłowacki PEN klub, którego prezesem został pisarz Karel Čapek. Kawiarnia Slavia mieści się nad brzegiem Wełtawy, naprzeciw Teatru Narodowego. Działa już od końca XIX wieku. Spotykały się tam osobistości ze świata literatury, muzyki, kultury, sztuk.

Między innymi: Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Karel Čapek, Václav Špála, Jan Zrzavý, Jaroslav Seifert. W okresie międzywojennym wnętrza kawiarni otrzymały wystrój w stylu art deco. Bywał w niej też czeski malarz Viktor Oliva, którego słynny obraz „Pijak absyntu“ stał się symbolem Slavii.

Warto zajrzeć do Café Imperial ze wspaniałym wnętrzem w stylu art deco, do Café Savoy z pięknym wystrojem i neorenesansowym stropem, czy do kawiarni Obecní dům w Miejskim Domu Reprezentacyjnym, secesyjnej perły Pragi.

Rarytasem jest także Grand Café Orient, kawiarnia w kubistycznym domu Pod Czarną Matką Bożą, który jest dziełem architekta Josefa Gočára.

Oprócz kawiarni, można w jego wnętrzach zwiedzić stałą wystawę Muzeum Sztuki Dekoracyjnej. Więcej informacji: www.czechtourism.com

 

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top