CYPR: PARKI I OGRODY

Ciepłe od wczesnej wiosny do późnej jesieni morze, wspaniałe klasztory i kościoły bizantyjskie, liczne zabytki antyczne, piękne krajobrazy, dobra baza hotelowo – gastronomiczna i zaplecze turystyczne.

 

Ponadto liczne placowki spa – również w lepszych hotelach, doskonała kuchnia i lokalne wina – to najsilniejsze magnesy przyciągające na Wyspę Afrodyty co roku tłumy turystów. Ale jest na niej także ciekawa przyroda, ogrody i parki, także narodowe oraz parki rozrywki i wodne.

 

Szczególnie ważny, a zarazem piękny, jest Park Narodowy Akmas wpisany na Listę Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on na półwyspie o tej samej nazwie, najdalej wysuniętej na zachód części wyspy.

 

 

 

 

Jest to zarazem najbardziej dziki jej region. Porośnięty lasami, z pięknymi zatokami Morza Śródziemnego, urwistymi klifami, malowniczymi skałami i jaskiniami. W parku tym rośnie ponad 600 rodzajów i gatunków drzew, krzewów i roślin. Żyje z górą 100 rodzajów ptaków i innych rodzajów fauny. Są m.in. miejsca lęgowe zagrożonych wyginięciem żółwi zielonych, mieszkają rzadkie odmiany nietoperzy, gniazda mają również zagrożone gatunki ptaków.

 

W jego pobliżu, nad zatoką Chrystochou są słynne, moim zdaniem przereklamowane, chociaż warte zobaczenia, Łaźnie Afrodyty. Według legendy to tu właśnie ta antyczna bogini miłości spotkała swojego boskiego kochanka Adonisa. Polując w lesie miał on, spragniony, zatrzymać się przy źródle i zobaczył kąpiącą się nagą boginię. I tak się to zaczęło wzbudzając gniew boga wszystkich bogów – samego Zeusa.

 

Z przykrymi konsekwencjami dla kochanków. Słynna Grota Afrodyty w skale klifu została jednak znacznie zniszczona i częściowo zasypana podczas silnego trzęsienia ziemi w przeszłości. Piękny jest jednak widok na zatokę i wynurzające się z niej skały oraz na otwarte morze ze skraju tego klifu. Tuż obok rozciąga się jeden ze znanych cypryjskich ogrodów botanicznych o tej samej nazwie: Baths of Aphrodite – Łaźnie Afrodyty.

 

Położony na wzgórzu, z licznymi gatunkami drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin, także z pięknymi widokami, jest chętnie odwiedzany zarówno przez zagranicznych turystów jak i Cypryjczyków. Dyrekcja wytyczyła dla nich ścieżki tematyczne. Przy każdym okazie flory jest tabliczka z jego nazwą oraz informacją o nim.

 

Znacznie mniej atrakcyjnie, bo na niewielkim obszarze zamkniętym od północy drogą szybkiego ruchu Pafos – Limassol, z pozostałych zaś zjazdami z niej, położony jest Tradycyjny Park Botaniczny Eleouthkia. Wart jednak odwiedzenia. Stanowi bowiem połączenie ogrodu botanicznego z niewielkim muzeum etnograficznym oraz miejscem konferencyjno – wypoczynkowym.

 

Jest więc w nim, w ładnym budynku, sala konferencyjna i restauracja. Niewielkie boisko do gier oraz basen i staw. Tuż przy wejściu z recepcją i kioskiem z pamiątkami stoją parterowe budynki galerii i tradycyjnego rzemiosła artystycznego. W centrum tego niewielkiego obszaru natomiast cypryjski dom wiejski z zabytkowymi sprzętami i wyposażeniem.

 

Bardzo spodobała mi się w nim ludowa ikona rzeźbiona w desce i bogato malowana. Na zewnątrz lub pod wiatą obejrzeć można narzędzia rolnicze. Stoi gliniany, używany w razie potrzeby piec. Jest ferma rolnicza, wiatrak i młyn – tłoczarnia oleju, a także prasa do wyciskania soku z winogron.

 

Na część botaniczną składają się mini ogrody tematyczne: kaktusów i sukulentów, tradycyjny cypryjski, europejski, tropikalny, roślin leśnych, aromatycznych, śródziemnomorskich itp. Ponadto oranżeria kwiatów pokojowych, rosarium i ogród roślin endemicznych. Przy każdym gatunku są, oczywiście tabliczki z nazwami roślin po grecku, angielsku i ich nazwy łacińskie.

 

Ścieżki i drogowskazy ułatwiają samodzielne zwiedzanie, do dyspozycji jest jednak również przewodnik. Z ogrodem tym, na tej samej otoczonej drogami przestrzeni, sąsiaduje Green Forest – Centrum Ogrodnictwa – komercyjny ośrodek profesjonalnego wzornictwa krajobrazu. Zajmuje on powierzchnię 100 tys. m. kw. Oferuje ponad milion sztuk roślin różnych gatunków i odmian, rozmiarów i… wieku.

 

Rozmowy z klientami w językach: greckim, angielskim i … rosyjskim. Firma daje na zakupy gwarancje, w zależności od rodzaju roślin, krzewów czy drzew: od 6 miesięcy do 2 lat. Proponuje również bezpłatne konsultacje, łącznie z wyjazdem do ogrodu czy na działkę klienta.

 

Zapewniając o indywidualnym podejściu do każdego z nich. I interes kręci się. Naprawdę warto to zobaczyć. Z kwitnącymi w środku zimy kwiatami, drzewami i krzewami obsypanymi egzotycznymi owocami, ładnymi widokami itp. Jeszcze piękniej jest tu w pozostałych porach roku.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top