W niecodziennym miejscu odbyło się spotkanie prasowe poświęcone Cyprowi oraz atrakcjom turystycznym tej popularnej wśród polskich turystów Wyspy Afrodyty. W zakończonym właśnie szczycie tegorocznego sezonu letniego znalazła się ona w pierwszej „10” krajów, w których najchętniej wypoczywali Polacy korzystający z usług biur podróży.
Co prawda dopiero na ostatnim miejscu z 0,7% udziałem, podobnie jak w roku ubiegłym, w blisko 3-milionowej rzeszy polskich turystów, którzy w tym sezonie wyjechali na urlopy zbiorowo, ale wyprzedzając m.in. Maltę, Maroko, Portugalię czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oczywiście Cypryjczycy oraz tamtejsze hotele, restauracje i w ogóle branża turystyczna zainteresowane są, aby przyjeżdżało nas tam jak najwięcej. Prezentując walory i atrakcje wyspy oraz poszczególne miejsca i obiekty warte poznania czy pobytu. I taki był m.in. cel spotkania, na które zostaliśmy zaproszeni do Domu Uchodźcy „Gościniec” w Starej Miłosnej.
DOM UCHODŹCY, DAWNIEJ WESELNY
Przez wiele lat w tym budynku przy Trakcie Brzeskim 90 mieścił się popularny Dom Weselny, ale w okresie pandemii covidu zmienił właścicieli. Jednym z nich została Fundacja Instytut Innowacji istniejąca już od 18 lat i skupiająca się na działalności edukacyjnej wśród młodzieży i seniorów oraz projektach ekologicznych. Aktualnie realizuje dwa: dobrymiod.edu.pl i https://dobrepieczarki.com.pl. Równocześnie jednak w miesiąc po napaści Rosji na Ukrainę w 2022 roku przekształciła dawny Dom Weselny w Dom Uchodźcy, goszcząc w nim głównie ukraińskie kobiety z dziećmi, seniorów oraz osoby niepełnosprawne, którym trudno się usamodzielnić.
Fundacja ma również kontakty międzynarodowe, m.in. z cypryjską siecią hotelową Strademos Hotel Group, która zainteresowana jest goszczeniem również polskich turystów. Zamierza w tym celu, zapraszając na pobyty studyjne, zaprezentować się polskim mediom i branży turystycznej. A wstępem do tego było opisywane spotkanie prasowe, które z ramienia fundacji zorganizowała, zaprzyjaźniona ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter” chyba „od zawsze” Kasia Gontarczyk. Uroki Wyspy Afrodyty przedstawiał zaś, pokazując na ekranie mnóstwo własnych, zrobionych tam zdjęć, Grzegorz Micuła.
GRZEGORZ MICUŁA PRZEDSTAWIA
Dziennikarz, pilot turystyczny i podróżnik, którego w tym miejscu, także jako jednego z autorów publikujących w naszym portalu, przedstawiać nie trzeba. Był on niegdyś rezydentem turystycznym na Cyprze, podróżował po nim wielokrotnie, także po północnej części wyspy okupowanej od równo 50 lat przez Turcję. Która, wypędzając z niej około 200 tys. cypryjskich Greków i sprowadzając osadników ze swojej Anatolii, utworzyła na niej, nie uznawaną przez nikogo poza Ankarą, Turecką Republikę Północnego Cypru. Grzegorz napisał pierwszy w języku polskim turystyczny przewodnik po Cyprze, wydany przez PTTK w roku 1991.
A kilkanaście lat później, w 2006 roku także, w popularnej wówczas serii wydawnictwa Wiedza i Życie, tłumaczony na kilka języków drugi przewodnik, po całej wyspie, również jej części północnej, napisany wspólnie z córką Madzią, także popularną dziennikarką turystyczną i członkinią SD-P „Globtroter”. Podczas spotkania w „Gościńcu” przypomniał on wielowiekową, bo sięgającą przecież czasów prehistorycznych i antycznych, historię Cypru, w tym jego konflikty z Turcją już od 1570 roku. Opowiedział również, posługując się zdjęciami, o najważniejszych atrakcjach, ale i ciekawostkach dotyczących wyspy.
STRADEMOS HOTEL GROUP
Uczestnicy tego spotkania prasowego otrzymali też obszerne materiały informacyjno – promocyjne przygotowane przez wspomnianą sieć cypryjskich hoteli. Nie zamierzamy ich bezpłatnie reklamować, ograniczę się więc do informacji o najważniejszych, dotyczących ich faktów. Strademos Hotel Group posiada na Cyprze trzy hotele. Dwa w drugim pod względem wielkości mieście wyspy, Limassol i jeden w Pafos w jej zachodniej części, w pobliżu wpisanych na Listę UNESCO Grobowców Królewskich. Najstarszym z nich jest 4* MedBeach w Limassol.
Stoi przy śródziemnomorskiej plaży, do której dochodzą hotelowe ogrody. Oferuje 292 pokoje z różnymi opcjami zakwaterowania. Od deluxe z widokami na morze, poprzez przestronne pokoje rodzinne, do kategorii superior i luksusowych studiów. Goście do dyspozycji mają 6 restauracji z ekologicznymi potrawami oraz bary i kawiarnie. 5* Hotel Elysium jest w Pafos, jednym z najważniejszych miejsc historycznych na wyspie, oczywiście również przy plaży. Dysponuje 250 pokojami od typu deluxe z balkonami i rodzinnych apartamentów, po „królewskie” Royal Studios, Suites i Garden Villas z prywatnymi basenami oraz wybór apartamentów.
OFERTA DLA ZAMOŻNYCH
Ponadto 5 restauracji, dwa bary i kawiarnię, salę balową i inne pomieszczenia na imprezy, trzy baseny, w tym kryty wewnętrzny, centrum SPA oraz wiele innych miejsc, które mają przyciągać zamożnych turystów. Najmłodszym w tej sieci jest, też 5*, Hotel Amara w Limassol. Stoi nad morzem niedaleko centrum miasta, w pobliżu miejsca starożytnego, najważniejszego na Cyprze w okresie archaicznym, królestwa Amathus, założonego przez legendarnego króla Kinirasa. To tam Tezeusz, według greckiej mitologii syn boga mórz Posejdona i Ajfry, miał po bitwie z Minotaurem pozostawić ciężarną Ariadnę pod opieką miejscowych kobiet.
Hotel położony nad 250 metrowej długości zatoką z piaszczystą plażą posiada 207 pokoi i apartamentów. Jak luksusowych – o cenach nie ma wzmianki – może świadczyć fakt, że są wśród nich i takie z dwiema sypialniami o powierzchni 230 m², z przestronnym tarasem z widokiem na Morze Śródziemne oraz… basenem o powierzchni 100 m². Także w tym hotelu są 4 restauracje, 4 bary, sala bankietowa i konferencyjne, 4 baseny ogólnodostępne dla gości, w tym jeden kryty oraz specjalny dla dzieci. Ponadto centrum SPA, siłownia i wiele innych atrakcji dla zamożnych gości. Ale również takich jest już sporo w Polsce, hotele te mają więc nadzieję, że pojawią się również w nich.
Zdjęcia ze spotkania i z Cypru – © Cezary Rudziński