NIEMCY: PANARBORA – PRZYRODNICZY PARK PRZYGÓD

Od 2015 roku jedną z popularnych, turystycznych atrakcji Nadrenii Północnej – Westfalii jest Przyrodniczy Park Przygód – Nature Experience Park Panarbora. Położony jest on w odległości około 50 km od największego miasta tego kraju związkowego RFN, ponad milionowej Kolonii, na obrzeżach masywu leśnego Waldbről w regionie Bergischenland.

Jego projekt stał się jednym ze zwycięzców w konkursie Nadrenii Północnej – Westfalii w roku 2008 na rozwój infrastruktury turystycznej, A zbudowany został i jego operatorem jest niemiecki Youth Hostels Plant Landesverband Rheinland e.V. Nazwa zaś, Panarbora, powstała z połączenia łacińskiego słowa Arbor (drzewo) i greckiego Pana, w mitycznej mitologii boga opiekuna lasów i pól, strzegącego pasterzy oraz ich trzody. Inwestycja ta pochłonęła 13,7 mln. €. Na rozległej polanie wśród lasów powstało szereg atrakcji. Jest centrum informacyjne i edukacji przyrodniczej, budynek konferencyjny oraz restauracja z tarasem.

NOCLEGI W DOMKACH NA DRZEWACH I EGZOTYCZNYCH WIOSKACH

Można tu znaleźć zakwaterowanie w jednym z dziewięciu domków na drzewach, trzech wioskach z sześcioma chatami oraz w pensjonacie. Jest plac zabaw wodnych są tunele gier, wybieg dla zwierząt, zielony roślinny labirynt, miejsce na grillowanie, a przede wszystkim park przygód oraz trzy wioski przygód: afrykańska, azjatycka i południowo amerykańska. Największą, a zarazem najpopularniejszą atrakcję stanowi 40 metrowej wysokości, zbudowana z drewna wieża widokowa. Z wjazdem z niej na 500 metrowej długości, także drewnianą, ścieżkę w koronach drzew z platformą widokową na wysokości 34 metrów.
Roztaczają się z niej wspaniałe panoramy Bergische Landu. Na konstrukcję tę zużyto łącznie ponad 700 m³ klejonego drewna. Wszystkie obiekty parku dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób z dziećmi, także w wózkach.

Wjazd i zjazd na szczyt wieży odbywa się po łagodnie wznoszącej się i opadającej drewnianej pochylni o długości 550 metrów. Natomiast na wspomnianą ścieżkę w koronach drzew z wjazdu na nią na trzecim poziomie wieży. Na obie można wchodzić zarówno z przewodnikami, jak i samodzielnie.

WIDOKI I POZNAWANIE NATURY

Ścieżka wśród drzew jest najdłuższą bez barier w Nadrenii Północnej-Westfalii. Można z niej oglądać naturę z zupełnie nowej perspektywy. A przy dobrej, jasnej pogodzie, zobaczyć nawet słynną katedrę w Kolonii i Siebengebirge (Siedmiogórze) w pobliżu Bonn. Najważniejsza jest jednak możliwość oglądania z bliska wierzchołków i wysokich partii drzew, głównie dominujących w tym regionie Niemiec liściastych, zwłaszcza buków i dębów.

Ale rosną obok niej również, chociaż nieliczne, drzewa iglaste. Ponieważ jest to ścieżka nie tylko widokową, ale również edukacyjna, można w trakcie spaceru poznawać tutejszą florę i faunę.

W kilku punktach znajdują się tablice informacyjne ze zdjęciami oraz opisami oglądanych drzew, roślin, zwierząt, ptaków, owadów itp. Zaś na barierach, na mniejszych tabliczkach, z bliska zobaczyć, a także dotknąć, m.in. fragmentów różnych gatunków drzew, ich kory, liści, szyszek czy nasion. Są one dostępne także dla osób niewidomych. Całkowita długość drewnianej ścieżki wśród korony drzew oraz pochylni wjazdowej na szczyt wieży widokowej wynosi 1635 m. W punkcie informacyjnym parku dostępne są bezpłatne foldery i inne publikacje, m.in. program ofert i imprez na lata 2023/2024 z ich cenami. Więcej na ten temat znaleźć można na www.panarbora.de.


Zdjęcia © autora
Autor uczestniczył w międzynarodowym studyjnym wyjeździe prasowym do Nadrenii Północnej – Westfalii na zaproszenie DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top