Tradycyjnie już na progu zimowego sezonu narciarskiego w Szwajcarii, przedstawicielstwo Switzerland Tourism w Warszawie zaprezentowało zaproszonym dziennikarzom nowości oraz atrakcje tego kraju. Spotkanie prowadziły, jak zawsze, Adriana Czupryn i Marta Piechota.
Baza sportów zimowych jest w ojczyźnie Wilhelma Tella rzeczywiście imponująca. 7300 km oznakowanych tras zjazdowych, 5500 km biegowych, 5150 także oznakowanych szlaków wędrownych. Do tego trzeba dodać łącznie 620 km 150 tras saneczkowych. No i 2486 (!) kolejek linowych, górskich i wyciągów.
Aż 29 ośrodków narciarskich i turystycznych, bo czynne są one przecież nie tylko w zimie, znajduje się na wysokości powyżej 2800 m n.p.m. Co stanowi europejski rekord. Trudno się więc dziwić, że z tak bogatej bazy korzysta co roku więcej turystów.
W sezonie 2017-2018, w okresie od listopada do kwietnia, skorzystali oni w sumie z 16,5 mln rejestrowanych noclegów.
Przy czym Szwajcarzy z 7.837.997, co stanowiło 3,5% wzrost w stosunku do poprzedniego sezonu. Natomiast cudzoziemcy z 8.675.316 – wzrost o 5,6%. W tym 16.772 polskich z 99.801 noclegami, odnotowało ponad 20% wzrost.
I chociaż nasz udział w zimowej, letniej zresztą również, turystyce przyjazdowej do Szwajcarii jest ciągle niewielki, stanowiąc zaledwie 0,6% noclegów ogółem i 1,2% wśród gości zagranicznych, to zainteresowanie gospodarzy przyjazdami gości z Polski, ich promocja oraz efekty tego, są widoczne.
Rekordy wśród szwajcarskich miejscowości górskich pod względem liczby noclegów biją: Zermatt – 747.889, Davos – 507.352, St. Moritz – 397.714, Interlaken – 316.291, Arosa – 266.551 i Lauterbrunnen – 230.388. Zaś bezpośrednie dochody z turystyki w minionym sezonie wyniosły około 15 miliardów franków.
Jak wiadomo, jest to kraj nie tylko świetnego, chociaż nie taniego wypoczynku, ale i mnóstwa organizowanych w nim imprez sportowych i innych. Najważniejszymi w tegorocznym sezonie będzie Puchar Świata FIS. W St. Moritz kobiety będą walczyć o pierwszeństwo 7-9 grudnia br. Więcej na ten temat na: www.skiweltcup-stmoritz.ch.
W Adelboden mężczyźni 12 i 13 stycznia 2019. Szczegóły na: https://weltcup-adelboden.ch. W Wengen mężczyźni 18 i 19 stycznia: www.lauberhorn.ch. Zaś w Crans-Montana kobiety ponownie 23 i 24 marca 2019 r. Więcej na ten temat na: www.skicm-cransmontana.ch.
Ale oprócz zawodów narciarskich tak wysokiej rangi, odbędą się również zawody dla amatorów. Największymi, i to na świecie, będą Interno Race Schilthorn w Műrren. Odbędą się one w dniach 23-26 stycznia 2019 r. Udział w nich, na dystansie 14,9 km, ze startem na wysokości 2790 m n.p.m. i metą 1990 metrów różnicy wysokości niżej, z udziałem około 1700 uczestników.
Mniej liczne, ale też ciekawe Allan Races zapowiedziano w Saas Fee w dniach 5 i 6 kwietnia. Podczas prezentacji mówiono nie tylko o zawodach i innych imprezach, ale także o zimowych opowieściach. Simonie – artyście i narciarzu, Francku – kucharzu i narciarzu, Bruno&Jopel – producentach saneczek, Nadji kierującej ratrakiem, Fabianie – freestylerze, Marcu testującym Corviglia Run, Hansueli – farmerze i strażniku oraz czterech braciach narciarzach: Janie, Benie, Finnie i Ronie.
Przeczytać o nich można na: www.MojaSzwajcaria.pl/zimoweopowiesci. Wspomniałem o innych zapowiadanych imprezach. Będzie ich sporo. * Nieoficjalne MŚ Świętych Mikołajów w Samnaun 24 listopada br. * Zawody Czarownic w Belalp od 12 do 19 stycznia 2019 r. * Gourmet Festival w St. Moritz od 11 do 19 stycznia. * Word Snow Festival w Grindelwald w dniach 21-26 stycznia.* Festiwal balonów na gorące powietrze w Cateau d’Oex od 26 stycznia do 3 lutego.
Ponadto 15 grudnia można będzie bezpłatnie testować kwalifikacje i sprawność instruktorów narciarskich. Odbyć 3 dniowy kurs nauki jazdy na nartach itp. Przypomniano również o nowościach i ofertach w innych dziedzinach. Bardzo korzystny dla aktywnych turystów Swiss Travel Pass, który można kupić na 3,4,8 i 15 dni zarówno kolejnych, jak i wybranych, uprawnia nie tylko do nieograniczonych przejazdów kolejami, pocztowymi autobusami oraz komunikacją miejska, ale także wstępu do około 500 muzeów oraz zniżki na kolejki górskie.
Natomiast Family Card do bezpłatnych podróży dzieci z ich rodzicami lub opiekunami. Linie lotnicze Swiss latają 3 razy dziennie z Warszawy do Zurychu, codziennie do niego z Krakowa, 3 razy w tygodniu z Wrocławia. Nowością są połączenia 4 razy w tygodniu z Gdańska do Zurychu.
Tradycyjnie już ST wydało w języku polskim bezpłatną zimową mapę Szwajcarii w nakładzie 50 tys. egzemplarzy oraz bogato ilustrowany dużymi zdjęciami kalendarz ścienny na rok 2019 w nakładzie 2 tys. egz.
Turystykę do Szwajcarii promuje też wystawa wielkoformatowych zdjęć na ogrodzeniu jej ambasady w Warszawie w Alejach Ujazdowskich. No i strony internetowe: www.MojaSzwajcaria.pl/zima, na których można znaleźć mnóstwo innych ciekawych informacji, a także aktualności i nowości. Spotkaniu prasowemu towarzyszyły, również tradycyjnie, przysmaki szwajcarskiej kuchni i wino.
Zdjęcia z prezentacji: Switzerland Tourism.