STYRIA: ZIELONE SERCE AUSTRII ZIMĄ 2018-2019

Styria (Steiermark) nazywana jest „Zielonym sercem Austrii”. Równocześnie jednak obok Tyrolu, Kraju Salzburskiego i Karyntii, to kraj związkowy z najpopularniejszymi ośrodkami sportów zimowych oraz ich bogatą ofertą. Zaprezentowali ją, wraz z nowościami na nadchodzący sezon zimowy, przedstawiciele turystyki styryjskiej, którzy przylecieli na śniadanie prasowe zorganizowane w Warszawie przez Narodowe Biuro Promocji Austrii w Warszawie.

 

Jego gośćmi byli; Julia Maierhofer i Erich Neuhold ze Steiermark Tourismus, Mathias Schattleitner z regionu Schladming-Daschstein i Petra Moschee z regionu Murau-Murtal. Przywieźli oni bogatą prezentację multimedialną, a także mnóstwo informacji przybliżających polskim turystom Styrię i jej zimowe atrakcje. Wybrałem z nich tylko niektóre, odsyłając zainteresowanych dalszymi i ew. szczegółami, na odpowiednie strony internetowe.

 

NOWOŚCI I ATRAKCJE NADCHODZĄCEJ ZIMY

 

Sezon zimowy w Styrii trwa od listopada do kwietnia. Ubiegły przyciągnął 1.781.050 gości – więcej o 4,9% niż poprzedni. Skorzystali oni z 5.877.585 rejestrowanych noclegów, co stanowiło wzrost o 3,8%. Średnio więc każdy turysta spędził tam 3,3 dni i noce. Polaków było wśród nich 18.747 – o ponad 10% więcej, skorzystali z 86.929 noclegów – o 1,7% więcej, przebywając równocześnie dłużej, niż wynosi średnia dla ogółu gości, bo 4,6 nocy.

Ten kraj związkowy i jego ośrodki preferują zarówno narciarstwo alpejskie, jak i biegowe, wędrówki na rakietach śnieżnych, kąpiele termalne, imprezy adwentowe i sportowe oraz inne atrakcje, w tym dla podniebienia w regionalnej gastronomii. Mówili o tym Julia Maierhofer i Erich Neuhold. Tegoroczne hasło promocyjne kampanii, to „Zbieraj i dziel się pięknymi chwilami” na Instagramie z hasztagami #ichbinsteiermark i #visitsteiermark. Drugi jest ogólnym # Biura Promocji Styrii – Steiermark Tourismus.

Kampania kierowana jest nie tylko do gości przybywających tam na urlopy, ale również do stałych mieszkańców wyjeżdżających na jednodniowe wycieczki. Ocenia się, że w ciągu 2-3 lat odsetek osób korzystających z urządzeń mobilnych w celu wyboru możliwych kierunków wakacyjnych osiągnie 90%. Ponadto jeszcze bardziej istotnym aspektem decydującym o sukcesie będzie prędkość. Bo pierwsze 3 sekundy decydują, czy osoba pozostanie na danej stronie.

Z nowości goście wymienili nowe kolejki linowe, stoki, trasy na narty biegowe, systemy sztucznego naśnieżania, przechowalnie sprzętu narciarskiego, strefy dla dzieci. Ale także restauracje i gospody górskie na stacjach i wokół kolejek linowych Planai-Hohcwurzen, w ośrodku narciarskim Stuhleck, na halach Aflenzer Bűrgeraple, w Riesneralm, w Spital am Semmerling, na Kreischbergu, w Lachtal i w Ramsau am Dachstein.

Do tego dochodzą nowe hotele, domki i obiekty typu B&B między Grazem, Hauser Kalbling, Gesäuse, Grundisee i Trautmannsdorf. Zapowiada się też wiele atrakcyjnych imprez. M.in. w dniach 15-16 grudnia w 38 ośrodkach narciarskich i biegowych trzecia edycja festynu rodzinnego FamilienSkiFest Styria.

Po raz pierwszy w większości ośrodków potrwa on dwa dni, a firmy przygotowały wiele atrakcyjnych ofert na pierwszy rodzinny wyjazd w tym sezonie. Po dwu latach przerwy wraca Tydzień Pań – Ladies Week pod hasłem „1+1”. W terminie od 23 do 30 marca 2019 r. przy rezerwacji tygodniowego pakietu w pokoju dwuosobowym goście otrzymają za darmo jeden 6-dniowy karnet narciarski. Ponadto atrakcyjny program dla pań.

 

KARNET DO 11 OŚRODKÓW

 

Do karnetu narciarskiego Mur-Műrz Top obejmującego 9 ośrodków, dołączyły dwa kolejne i obecnie otwiera on bramki 76 kolejek linowych i wyciągów oraz 226 km stoków i tras. Wobec szybko rosnącej popularności rakiet śnieżnych, odbędzie się największy w Austrii festiwal wędrówek na nich i pięciu regionach. Ponadto festiwal „auf SCHNEESCHUHwandern” dla początkujących i zaawansowanych amatorów wędrówek na tych rakietach, w dniach 18.27 stycznia 2019.

Z około 30 wydarzeniami, we współpracy 20 gmin i 9 stowarzyszeń turystycznych. Z warsztatami i wykładami. W Styrii jest też 15 regionów narciarstwa biegowego z 36 hotelami, nagrodzonych znakiem jakości. Amatorzy tego sportu mogą w niektórych ośrodkach poruszać się po nich także nocą do godziny 21.00. Nowością w parku krajobrazowym Műrzer Oberland są wyprawy na nartach turowych z przewodnikiem.

Sporo jest ofert regeneracji i odnowy biologicznej z darmowymi wskazówkami na blogu ekspertów na temat naturalnych źródeł sił witalnych na. Od 11 do 22 marca 2019 odbędą się tygodnie wód termalnych, z których Styria słynie. Niektóre z placówek SPA oferują kuracje miodowe: masaże, masaże steatytami i olejkami miodowo-ziołowymi, masaże karku z ekologicznym miodem, peeling ciała z miodem i górską solą krystaliczną itp. A także okadzanie ciała, znane i stosowane od czasów celtyckich w okresie między 25 grudnia i 6 stycznia.

Ciekawe i różnorodne są też propozycje imprez kulturalnych w miastach i na wsi. Zwłaszcza adwentowych i bożonarodzeniowych. No i gastronomicznych. A znak jakości Kulinarion Steiermark na lata 2018-2021 posiada już 167 lokali. Wydano nawet specjalna broszurę „Tak smakuje Styria 2018-2021” dostępną na stronie www.steiermark.com/kulinarium. Do najważniejszych wydarzeń sezonu narciarskiego w Styrii należeć będą m.in.:

* Otwarcie sezonu w Schladming 1 grudnia. * Puchar Świata FIS w kombinacji norweskiej w Ramsau 21-23.12.20. * Zjazd oldteimerów Planai Classic w Schladmingu 3-5 stycznia.* Echt.gsund – tygodnie wód termalnych 11.1.-22.3.2019. * 40. wyścig na nartach biegowych Steierlauf w Bad Mitterndorf 25-26.1.2019. * The Night Race – FIS nocny slalom gigant mężczyzn, Schladming 29 stycznia. * Zawody Pucharu świata w Skibobach, Kleinlobming: 1-2 lutego. Ponadto festiwale i degustacje: trufli, wina oraz imprezy grillowe, adwentowe, festiwale i bale. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na www.steiermark.com.

 

SCHLADMING-DACHSTEIN

 

Oprócz informacji o atrakcjach w całej Styrii, bardziej szczegółowe przedstawili goście z jej dwu regionów. Schladniming-Dachstein Mathias Schattleitner, który powiedział, że obejmuje on m.in. największy w Austrii region narciarski „Ski Amadeo” z 760 km tras zjazdowych, 270 wyciągami i kolejkami linowymi. Leży tam również „Region niedźwiedzi polarnych” z ośrodkami Planneralm naśnieżonym w 100% w sposób naturalny oraz Riesenralm.

Łącznie tym regionie jest 234 km tras zjazdowych, karuzela narciarska „4-Berge-Skischaukel” obejmująca 4 tereny narciarskie ze 123 km nartostrad. Ponadto m.in. całoroczny teren narciarski na lodowcu Dachstein na wysokości ok. 3 tys. m n.p.m. Goście mają możliwość przeprawiania się przez lodowiec, nocnej jazdy na nartach, korzystania ze 100 schronisk narciarskich, w tym 96 z obsługą, 15 szkół narciarskich, 281 km zimowych szlaków turystycznych, 7 torów saneczkowych o długości ponad 28 km, 435 km tras biegowych i wielu, wielu innych atrakcji.

Bardzo bogaty jest również program imprez w nadchodzącym sezonie. O niektórych już wspomniałem, bardziej szczegółowe informacje o nich można znaleźć na stronie: www.schladming-dachstein.at/veranstaltungen. Tegoroczną nowością jest m.in. Hopsi Express, kolejka linowo-terenowa o długości 211 m. na Planai, łącząca na stałe plac zabaw Hopsiland, restaurację Märchenwiesenhűtte i stację kolejki na tej górze. Może ona przewozić do 320 pasażerów na godzinę.

W tym, oczywiście, rodziny z dziećmi. Najmłodsi goście cieszą się zresztą w tym regionie specjalnym zainteresowaniem gospodarzy, którzy proponują im mnóstwo atrakcji. Ale również dla całych rodzin, np. 15 grudnia festyn narciarski „FamileinSkiFest”. Region ten jest także eldoradem narciarstwa klasycznego dla koneserów i wyczynowców, oferuje możliwość „wyskakiwania” prosto z łóżka na narty biegowe, atrakcje kulinarne itp. Więcej znaleźć można na: www.schladming-dachstein.at.

 

MURAU-MURTAL

 

Również region urlopowy Murau-Murtal bardziej szczegółowo zaprezentowała jego przedstawicielka, Petra Moscher z Judenburga. Nowością jest karnet Mur-Műrz Top Skipass poszerzony w br. o dwa kolejne ośrodki. Jest on dostępny zarówno jako bilet sezonowy, jak i kilkudniowy – dla gości przyjeżdżających tylko na krótko. W nowym browarze warzy się piwo Thalheim, nazwane tak, jak region.

W okresie 10 dni: od 18 do 27 stycznia 2019 r. odbędą się wędrówki na rakietach śnieżnych. A przy okazji można będzie dowiedzieć się wszystkiego na ten temat podczas wykładów i warsztatów. Obszar tych wędrówek jest rozległy. Trzy ośrodki w tym regionie: Hohentauern, Krakautal i Lassnitz – St. Lambrecht posiadają certyfikat „Steierischer Loipengűtesiegel” przyznawany za jakość tras międzynarodowych oraz przystanków serwisowych i postojów.

Atrakcyjnie zapowiada się, jak zwykle, już 28. kiermasz adwentowy od 6 do 9 grudnia br. w Farrach. A amatorów silniejszych wrażeń oraz sprawdzania swoich umiejętności kierowców w warunkach zimowych przyciąga park śnieżnych atrakcji Spielberg. Na torze Red Bull Ring można przetestować limity własnego auta podczas jazdy zimowej, lub zająć miejsce w firmowym bolidzie.

Doświadczeni instruktorzy prowadzą tam także kursy i zimowe treningi za kierownicą w warunkach. Również w tym regionie bogaty jest kalendarz imprez. M.in. * 21-22.12. odbędzie się FIS bieg narciarski kobiet Grebenzen. * 31.12. sylwestrowy pokaz na stoku Lachtal. * 7.1.2019. FIS bieg narciarski kobiet Obdach. * 8-9.1. – FIS bieg narciarski Gaal. 11-12.1. – FIS Puchar Świata w snowboardzie i freestyle’u w Kreischbergu. * 9-10.2. FIS bieg narciarski kobiet Krakauebene i kilka innych. Więcej informacji na: www.murau-murtal.com/.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top