SŁOWACJA: KOSZYCKIE ŚWIĘTO WINA 2012

Szósta edycja Koszyckiego Święta Wina w tym roku odbędzie się pod haslem „Gdzie nowoczesność łączy się z tradycją”. Upłynie bowiem pod znakiem innowacyjnego na Słowacji połączenia tradycyjnego winiarstwa z nowoczesnymi degustacjami.
 
Dwa miejsca, gdzie będzie przebiegał festiwal – magiczna Dolná brána i czarodziejska ulica Pri Miklušovej väznici, od czwartku 13 września do soboty 15 września będą gościć trzydziestu wystawców oferujących wysokiej jakości wina wyprodukowane na Słowacji.
 
 
TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ
 
Koszyckie Święto Wina to punkt kulminacyjny jesieni. Miasto przypomina wówczas o winiarskich tradycjach tego regionu oraz o winnicach regionu tokajskiego – w wiosce węgierskiej Abaújszántó. W tym roku jednak tradycja połączy się z nowoczesnością. Do tradycji odwoływać się będzie piątkowy i sobotni program, kiedy to na scenie pojawią się zespoły folklorystyczne oraz muzyczne.
 
Odbędzie się również pokaz wytłaczania moszczu z winogron opatrzony stosownym komentarzem. Do miasta zawita także winna deputacja. Nowoczesność będzie przejawiać się u samych wystawców, którzy przywiozą do Koszyc najlepsze słowackie i zagraniczne wina, a także w samym programie degustacji, który odbędzie się w sali degustacyjnej.
 
Połączenie święta z degustacjami stanowi swoisty, słowacki fenomen. Nowoczesne pokazy zostaną zaprezentowane również na scenie, gdzie wystąpią sommelierzy prezentujący nietradycyjne degustacje, na przykład „degustacje na ślepo”. Odbędzie się również winiarski quiz, w którym będzie można zdobyć cenną nagrodę.
 
DOLNA BRÁNA I ULICA PRI MIKULAŠOVEJ VÄZNICI
 
Podziemny kompleks muzeum archeologicznego na Dolnej bráne oraz ulica Pri Miklušovej väznici na 3 dni staną się winiarskim sercem miasta. Dolná brána będzie tętnić życiem zarówno na ziemi, jak i w podziemiach! Przez cały czas trwania uroczystości podziemny, archeologiczny kompleks muzealny przeistoczy się w miejsce degustacji wina, serów i doskonałego jedzenia, ale również cygańskiej muzyki i wielu niezapomnianych chwil.
 
Prezentację wina uzupełnią prezentacje restauracji, w których goście połączą wino z lokalnymi smakołykami. Nie wspominając już o wspaniałej reprezentacji winiarzy z Tokaju, wschodniej Słowacji czy innych rejonów kraju i świata wraz z najlepszym słowackim winem musującym, których produkty znajdą się obok takich rarytasów jak choćby wina izraelskie kosher. Nie zabraknie również łagodnego burczaka.
 
W „nadziemiu” Dolnej brány odbędzie się ciekawy program na scenie, gdzie o wspaniałą atmosferę zadbają różne grupy muzyczne i zespoły. Będzie również okazja, aby na żywo zobaczyć wytłaczanie moszczu z winogron, sztukę sabrażu, a także wziąć udział w winiarskim quizie. Przygotowano także program dla dzieci.
 
Część uroczystości zostanie poświęcona 3 edycji Targów Staromiejskich, na których swoje dzieła zaprezentują rzemieślnicy i artyści. Ulica pri Miklušovej väznici stanie się miejscem biesiadowania na ulicy! Cztery namioty będą gościły dwunastu najlepszych winiarzy ze Słowacji i różnych zakątków świata. Każdy z namiotów będzie prezentował obszar hodowli winorośli lub krainę pochodzenia wina.
 
Również tam znajdą się różne specjały, takie jak wspaniałe włoskie i francuskie wina, wina bio, oraz morawskie, którym w niczym nie ustępują wina pochodzące od najlepszych słowackich producentów. Miejsce to jest bez wątpienia wyjątkowe, uroku dodają mu stare domy i kościół kalwiński będący dominantą tej okolicy.
 
Pod namiotem, gdzie w razie niesprzyjającej pogody przygotowano 400 miejsc siedzących, o „wygodne” biesiadowanie w przyjacielskiej atmosferze nie będzie trudno. Uroku temu miejscu dodadzą również wieczorne koncerty na żywo z muzyką jazzową. Zapach wina doskonale skomponuje się z wonią grillowanych specjałów.
 
DEGUSTACJE – ŚWIETNY POMYSŁ NA UDANĄ RANDKĘ
 
W tym roku organizatorzy przygotowali dla gości salę degustacyjną w podziemiach Dolnej brány, w których odbywać się będą degustacje uzupełniane wykładami sommelierów i producentów wina. Odwiedzający będą mogli nasycić wszystkie swoje zmysły w wyjątkowej romantycznej atmosferze w blasku świec. Degustacje będą mogły być przeprowadzane w grupach o maksymalnej liczbie 32 osób, aby można było skosztować wina w spokojnej atmosferze.
 
6 edycja będzie KSW 2012 przebiegać będzie w wielkim stylu: na uroczystościach znajdą się klasyczne wina pierwszej klasy, jak również nowe reduktywne wina tokajskie, tradycyjne tokajskie wina węgierskie z Abaújszántó, najwyższej jakości, premiowe wina słowackie, słowackich mistrzów oraz najlepszych na świecie, a także znane winnice.
 
Żaden miłośnik wina czy smakosz nie będzie rozczarowany, wystarczy przyjść. Wszędzie będzie można spróbować innego wina! Aby przystąpić do degustacji należy zaopatrzyć się w paszport winny w cenie 7 euro zawierający startowy pakiet żetonów – oficjalny środek płatności w czasie uroczystości, kieliszek do degustacji z logiem święta i ulotkę z informacjami o festiwalu. Udział w kolejnych degustacjach będzie możliwy po kupieniu żetonów w jednej z 3 kas – 2 na Dolnej bráne i 1 na ulicy Pri Miklušovej väznici.
 
Degustacje będą odbywać się w czwartek od 18:00 do 22:00, w piątek i sobotę od 13:00 do 22:00. Więcej informacji o uroczystościach znajduje się na stronie www.visitkosice.eu. Imprezę organizuje Miasto Koszyce we współpracy ze stowarzyszeniem KOŠICE-Turizmus i Miejską Częścią Koszyc – Starym Miastem.
Zdjęcia: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top